WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Технологічні основи створення та підтримки порталів - Реферат

Технологічні основи створення та підтримки порталів - Реферат


Реферат на тему:
Технологічні основи створення та підтримки порталів
В умовах формування інформаційного суспільства сучасна школа характеризується широким упровадженням інформаційно-комунікаційних технологій в навчально-виховний процес. Стрімкий розвиток веб-технологій, великі можливості забезпечення комп'ютерної підтримки для різних рівнів і об'ємів наданих освітніх послуг виводять на перший план питання ефективності організації багато ступінчастої і багато сторонньої інформаційної технології для підтримки навчального процесу.
Важливу роль у сучасному навчанні відіграють освітні портали, що являють собою програмно-технічний комплекс, який акумулює в різноманітних формах і обсягах територіально розподілені дані про науково-методичні інформаційні ресурси, сучасні технології навчання, державні освітні стандарти та будь-яку іншу інформацію, що підтримує індивідуальний рівень освіти та інтерес до безперервного її підвищення. Таким чином, на сьогодні є актуальною проблема створення і розвитку системи освітніх порталів.
В рамках науково-дослідної теми "Створення освітнього Інтернет-порталу "Діти України" (ДР №0105U003533) було проведено комплекс наукових досліджень з метою розробки порталу на сучасних наукових і технологічних засадах, головним завданням якого є створення програмно-технічного комплексу та потужного освітнього інформаційного ресурсу, насичення електронного україномовного інформаційного простору освітньою інформацією. Досліджено актуальність цих інформаційних технологій, тенденції розвитку підходів, концепції побудови порталів. Розглянуто також інструментарій порталів, базові служби та сервіс, вироблено вимоги до них, проаналізовано навантаження на апаратно-технічні засоби реалізації цих технологій та можливості навантаження на них, розглянуто досвід використання сучасних інформаційних технологій в освіті. Запропоновані підходи та методики запроваджено при проектуванні, розробці та керуванні наповненням інформаційними ресурсами освітнього порталу "Діти України". Основні результати цього наукового дослідження викладені в цій роботі.
Загальна характеристика порталів. Портал - це вхід (або вихід) в глобальний інформаційний простір. Портал характеризується існуванням розвинутої системи інформаційних ресурсів і активною взаємодією з користувачами через систему форумів. Портал має централізований вхід і спеціальні засоби для зручної подорожі по інформаційних ресурсах.
Виділяють такі типи порталів:
горизонтальний (у тому числі корпоративний);
вертикальний (у тому числі індустріальний).
Портали всіх типів мають такі загальні риси:
здатність інтеграції й агрегації великого обсягу різнотипних даних;
наявність гнучких механізмів пошуку;
наявність сервісу;
наявність засобів персоналізації змісту порталу для певного користувача.
До складу сервісу і служб системи освітніх порталів повинні входити [1]:
служби та сервіс, характерні для порталів всіх типів;
спеціалізовані служби, що забезпечують можливості адекватного доступу до різних електронних освітніх ресурсів, таких, як:
електронні бібліотеки;
електронні навчальні курси;
системи тестування знань;
системи віддаленого доступу до центрів колективного користування освітніми обчислювальними й експериментальними ресурсами;
сучасні засоби персоніфікації доступу до змісту індивідуальних і корпоративних користувачів (наприклад, шляхом "експорту" змісту і служб освітнього порталу на індивідуальний або корпоративний портал).
Найважливіша вимога - можливість інтеграції освітнього порталу й інших освітніх інформаційних систем і сайтів. Інтеграція повинна бути двоспрямованою, тобто виконувати такі функції:
Надавати можливість використання іншими освітніми ресурсами сервісу, служб і змісту вибраних розділів освітнього порталу. Йдеться про експорт порталом свого сервісу та служб до інших та інтеграції з їхніми освітніми ресурсами.
Надавати можливість інтеграції в освітній портал загально значимих можливостей сервісу, служб та інформаційних розділів вже існуючих освітніх ресурсів. Тобто йдеться про експорт освітніми ресурсами свого змісту і механізмів інтеграції цього змісту освітнім порталом.
Реалізація цієї вимоги дозволить уникнути витрат, що виникають в основному при дублюванні під час розробки і наповнення як центральних освітніх порталів, так і персональних (корпоративних або індивідуальних) освітніх сайтів і порталів.
Інтеграція забезпечується завдяки реалізації:
Інтеграції пошукових систем. Пошукова система порталу може використовувати механізми пошуку зовнішніх освітніх систем при складанні індексної бази пошукового механізму порталу, а також при обробці пошукового запиту користувача. Правильно і навпаки: зовнішня система в такий же спосіб може використовувати пошуковий механізм освітнього порталу.
Інтеграції мапи порталу. Мапи зовнішніх систем можуть імпортуватися сервісом мапи освітнього порталу і навпаки.
Інтеграції каталогів. При необхідності каталог зовнішньої системи або його окремих рубрик може бути імпортований каталогом освітнього порталу зі збереженням рубрикації, заданої зовнішньою системою. Правильно і навпаки. Будь-яка зовнішня освітня система може імпортувати рубрики каталогу освітнього порталу.
Інтеграції інформаційного сервісу. Зовнішня система може експортувати на освітній портал контент своїх розділів змісту. Наприклад, освітній портал "Абітурієнт" в Рунеті може експортувати один з розділів свого каталогу освітніх установ або ж інформацію про конкретний ВНЗ. У свою чергу, освітній портал здатний експортувати на зовнішні системи свого інформаційного сервісу: новини, тематичні форуми, банерну мережу, систему розсилання тощо.
Сервіс порталу - це реалізовані в складі порталу програмні засоби по наданню різноманітних послуг користувачу, доступні через зовнішній або внутрішні (програмні) інтерфейси порталу. Основне призначення сервісу - допомагати користувачам зручно й ефективно виконувати необхідні їм операції над змістом розділів порталу та використовувати його ресурси.
Служба порталу (внутрішній сервіс порталу) - це функціональна підсистема порталу, доступна через внутрішні інтерфейси і використовувана декількома функціональними підсистемами порталу.
До складу базового сервісу порталу відносять:
сервіс пошуку і навігації по ресурсах порталу;
інформаційний сервіс;
сервіс інтерактивного спілкування користувачів порталу;
сервіс персоніфікації порталів користувача;
сервіс моніторингу і статистики.
До складу базової служби порталу відносять:
службу персонального порталу користувача та її сервіс;
службу аутентифікації та авторизації доступу до змісту порталу.
До складу сервісу пошуку інформації та навігації по ресурсах порталу відносять:
каталог освітніх ресурсів, який призначений для реєстрації й наступної каталогізації всіх освітніх ресурсів, що входитимутьдо освітнього порталу, а також забезпечення інформаційної і функціональної бази для ефективного пошуку серед зареєстрованих ресурсів, у тому числі, з використанням банку освітніх об'єктів;
мапу порталу, яка відображає основні змістові розділи і пропонує користувачеві огляд основних функціональних можливостей освітнього порталу;
метапошукову систему освітніх ресурсів, яка призначена для пошуку інформації з використанням різних джерел освітнього порталу, а також з використанням зовнішніх інформаційних джерел.
Інформаційний сервіс освітнього порталу

 
 

Цікаве

Загрузка...