WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Проблеми створення системи моніторингу стану інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів - Реферат

Проблеми створення системи моніторингу стану інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів - Реферат

необхідно було надати.
Анкета для первинного збирання інформації від навчальних закладів має такі розділи:
1. Загальні відомості про навчальний заклад.
2. Характеристика НКК.
3. Педагогічні програмні засоби (ППЗ).
У першому розділі міститься інформація про ЗНЗ: повна і скорочена назва навчального закладу, ступінь (І-ІІ ст., І-ІІІ ст., ІІ-ІІІ ст., ІІІ ст.) ітип ( ЗОШ, НВО, НВК, гімназія, ліцей, колегіум тощо), кількість учнів у закладі освіти , у т. ч. учнів 7-11 класів, адреса закладу, телефон, електронна пошта, ПІБ директора, а також відмітка про тип населеного пункту (село., селище міського типу, місто), що було важливо під час виконання деяких державних програм.
У другому розділі надається інформація про кожний НКК, встановлений у навчальному закладі.
У загальній інформації про НКК вказується: кількість комп'ютерів у складі НКК, у т. ч. робочих місць учнів, рік встановлення НКК, джерело фінансування поставки НКК(державний, обласний, районний бюджети, спонсорські кошти тощо), швидкість локальної мережі, робота в мережі Інтернет (тип каналу зв'язку, кількість годин роботи на місяць).
Окремо надається інформація про характеристики обладнання робочого місця вчителя і робочого місця учня.
У даних, що характеризують робоче місце вчителя, вказується: тип процесора (Pentium, Celeron, Duron, Athlon, ін.), його частота, розмір оперативної пам'яті, розмір пам'яті вінчестера, наявність і тип принтера (матричний, лазерний, струменевий), наявність сканера, наявність мультимедійних засобів (стереогарнітура, колонки, проектор, телевізор, Web-камера, ін.), а також операційна система (Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows 2000, Windows XP тощо) і базове програмне забезпечення (Microsoft Office97, Microsoft Office2000, Microsoft Office XP, STAR OFFICE тощо).
У даних, що характеризують робоче місце учня, вказується: тип процесора, його частота, розмір оперативної пам'яті, розмір пам'яті вінчестера, наявність мультимедійних засобів (стереогарнітура), операційна система і базове програмне забезпечення.
У третьому розділі міститься інформація про наявність у навчальних закладах педагогічних програмних засобів (ППЗ) з різних шкільних предметів (інформатика, математика, фізика, хімія, географія, історія, рідна та іноземні мови) та про кількість учителів із цих предметів, які володіють комп'ютерною технікою.
Методика збирання і внесення інформації у зведені таблиці має такі особливості:
§ інформацію про стан інформатизації надають всі (кожний) загальноосвітні навчальні заклади І-ІІ, І-ІІІ, ІІ-ІІІ і ІІІ ступенів України шляхом заповнення і передачі районним (міським) відділам освіти запропонованої анкети;
§ інформація з анкети від кожного навчального закладу вноситься районним (міським) відділом освіти до електронної таблиці у форматі Excel; сукупність таких записів від усіх навчальних закладів є таблицею стану інформатизації ЗНЗ району (міста);
§ електронні таблиці стану інформатизації ЗНЗ районів (міст) на регіональному рівні включаються до зведеної електронної таблиці стану інформатизації ЗНЗ АР Крим, областей, м. Києва і м. Севастополя;
§ із зведених електронних таблиць регіонів на рівні МОН України формується без зміни формату записів узагальнена електронна таблиця стану інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів України.
Отримана згідно із запропонованою методикою інформація містить на районному, регіональному чи загальнодержавному рівнях не узагальнені дані про стан інформатизації навчальних закладів, а детальну й достовірну (з високою вірогідністю) інформацію про стан інформатизації кожної школи. Ця інформація може опрацьовуватися за різними ознаками і використовуватися як для вирішення загальних питань інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів (наприклад, визначення необхідних обсягів фінансування), так і для розробки та виконання конкретних заходів (наприклад, укладання договорів на оснащення шкіл комп'ютерною технікою, координація поставок НКК, які фінансуються з різних джерел, забезпечення шкіл педагогічними програмними засобами, складання графіків перепідготовки вчителів у галузі інформаційних технологій тощо).
Моніторинг стану інформатизації ЗНЗ України здійснювався з ІІІ кв. 2004 по І кв.2006 року шляхом щоквартального оновлення регіонами таблиць Excel про стан інформатизації ЗНЗ в регіонах, і пересилки цих таблиць електронною поштою МОН України для формування загальнодержавної бази даних про стан інформатизації ЗНЗ. Упровадження цієї системи моніторингу було пов'язано з певними труднощами, які спричинялися, в основному, людським фактором: недостатнім рівнем кваліфікації виконавців у галузі інформаційних технологій, недодержанням встановленої методики формування зведених таблиць, недооцінкою важливості цієї роботи з боку деяких керівників освіти, а іноді - звичайною недбалістю. Проте, значною мірою, завдяки передачі цієї роботи в регіонах обласним інститутам післядипломної педагогічної освіти, де є кваліфікований персонал з інформаційних технологій, труднощі, в основному, подолані, і створена система моніторингу в змозі виконувати покладені на неї функції.
Інформація, що міститься в базах даних про стан інформатизації ЗНЗ, неодноразово використовувалася для підготовки аналітичних довідок для Кабінету Міністрів України, Адміністрації Президента України, Колегії МОН України стосовно комп'ютеризації й інформатизації ЗНЗ, підготовки пропозицій до проектів Державного бюджету і державних програм інформатизації освіти, для вирішення питань поставки НКК навчальним закладам за кошти Держбюджету та інших питань, пов'язаних з інформатизацією ЗНЗ.
У табл. 1 і 2 та на рис. 1 і 2 , як приклад, наведені деякі дані про стан інформатизації ЗНЗ України на початок ІІ кв.2006 року, які одержані в результаті опрацювання електронних таблиць "Реєстр НКК", наданих регіонами.
Створена система моніторингу потребує вдосконалення як стосовно параметрів, що підлягають моніторингу, так і, можливо, щодо принципів її функціонування. Проте повернення до попереднього способу запиту потрібної узагальненої інформації від регіонів є недоцільним, особливо зважаючи на сучасні, не кажучи вже про майбутні, можливості інформаційних технологій.
Зважаючи на важливе значення моніторингу для розвитку інформатизації освіти, необхідно детально дослідити всі аспекти створення системи моніторингу, яка відповідала б сучасним потребам і вимогам, та розробити нормативний документ для унормування використовуваних в ній параметрів і процесів.
Список джерел:
1. Биков В.Ю., Гапон В.В., Плескач М.Я. Розвиток структури комп'ютерних систем опрацювання статистичної звітності для забезпечення управління освітою // Комп'ютер у школі та сім'ї. - 2005. - № 3.

 
 

Цікаве

Загрузка...