WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Комп'ютерні системи тестування на основі технології трирівневих баз даних - Реферат

Комп'ютерні системи тестування на основі технології трирівневих баз даних - Реферат


Реферат на тему:
Комп'ютерні системи тестування на основі технології трирівневих баз даних
Використання комп'ютерних програм для проведення такої форми контролю знань як тестування стає все більш поширеним явищем. Комп'ютерні системи тестування (КСТ) використовуються як окремо, так і як складові частин інших систем - дистанційних систем навчання, електронних підручників тощо [1, 2]. Об'єктивність отриманих за допомогою КСТ результатів залежить від двох чинників: професійно складених тестових завдань та якості КСТ, яка використовується. Відсутність єдиних вимог до КСТ призвела до появи великої кількості програм, багато з яких не відповідають сучасним потребам. Тому є актуальною розробка якісних систем тестування.
Методиці розробки тестових завдань присвячено багато робіт, серед яких слід виділити [3, 4]. Загальна класифікація педагогічних програмних продуктів наведена у статті [5]. Стрімкий розвиток інформаційних технологій та засобів комунікації полегшив доступ користувачів до мережі Інтернет та надав можливість отримання інформації та знань на відстані [2, 6, 7]. Тому, розробляючи комп'ютерні системи тестування, слід враховувати як сучасні тенденції у методиці тестування, так і останні можливості в інформаційних технологіях.
Мета цієї статті - провести аналіз існуючих КСТ, класифікувати їх залежно від архітектури бази даних (БД), яка використовується, та визначити найкращу архітектуру для використання в сучасних КСТ з точки зору навчального процесу та сучасних інформаційних технологій. Як приклад розглянуто розроблену автором КСТ - "Інформаційна система ВНЗ 2.0.1".
Аналіз сучасного стану програмного забезпечення (ПЗ) для тестування показав, що КСТ можна поділити на декілька категорій, а саме:
1. Клієнтські програми встановлюються на кожну машину користувача окремо. Файли з тестовими завданнями та результати зберігаються також на цих машинах (використовується централізована архітектура або БД взагалі відсутня).
2. Клієнтські програми встановлюються на кожну машину користувача окремо, а файли з тестовими завданнями та результати зберігаються на окремому сервері (використовується клієнт-серверна технологія).
3. Як клієнтська програма використовується web-браузер, сервером додатків є web-сервер, а всі дані зберігаються у БД за допомогою системи керування базами даних - СКБД (використовується технологія трирівневих БД).
КСТ, які відносяться до першої категорії, доцільно розробляти або використовувати лише у навчальних закладах, дисплейні класи яких працюють під керуванням MS-DOS чи подібних систем або за відсутності локальної мережі. До цієї категорії можна віднести такі програми: MyTest http://mytest.klyaksa.net/, MultyTest http://pavel.przone.ru/testing.html.
Програми, які відносяться до другої категорії, на відміну від програм першої категорії, забезпечують централізоване зберігання та обробку даних - усі дані зберігаються на одному комп'ютері, що полегшує резервне копіювання, оновлення інформації, створення обмежень для запобігання несанкціонованому доступу до даних. За певних умов до цієї категорії можна віднести програму Expert [8].
Найбільш перспективними є системи, які створено саме на основі технології трирівневих БД (рис. 1). Такі системи мають багато переваг, перед системами тестування першої та другої категорій, а саме:
- зручність у разі оновлення ПЗ - оновлення ПЗ здійснюється лише на сервері, що потребує менше часу та зусиль, а також полегшує супровід системи;
- легкість масштабування - для того щоб провести тестування у новому класі, не потрібно встановлювати будь-яке додаткове ПЗ. Усе що вам потрібно - web-браузер, який присутній у будь-якій операційній системі (ОС), та доступ до сервера за допомогою локальної мережі;
- кросплатформеність - система не залежить від типу операційної системи, яку встановлено на машині користувача, що дозволяє використовувати як старенькі Pentium - 75 під керуванням Windows 95/98, так і сучасні Core 2 Duo або Athlon X2 під керуванням Windows 2000/XP/Vista або сучасного Linux і навіть Apple Macintoch під керуванням MacOS. А це, як наслідок, дозволить заощадити Ваші кошти;
- у подальшому такі системи з мінімальними затратами часу можуть бути адаптовані для використання у дистанційному навчанні.
Переваги такої системи за наявності лише одного дисплейного класу будуть непомітними порівняно, наприклад, з п'ятьма або десятьма класами. Основним недоліком таких систем є обов'язкова наявність локальної комп'ютерної мережі та більш серйозні вимоги до комп'ютера, який використовується як сервер. До цієї категорії відносяться такі КСТ як Moodle http://download.moodle.org/ та OpenTest http://opentest.com.ua/ [9].
КСТ "Інформаційна система ВНЗ 2.0.1" була розроблена автором особисто. За СУБД було обрано MySQL 5 [10], а для створення Web-додатків - PHP 5 [11], з використанням CSS та JavaScript. Активне використання методів об'єктно- орієнтованого програмування, "збережених процедур" (хранимых процедур) значно полегшило розробку та супровід системи та дозволило створити її дійсно модульною. КСТ має український інтерфейс, усі дані зберігаються за допомогою кодування UTF8, що надає можливість зберігати дані різними мовами. Однією з переваг цієї системи є те, що вона може бути використана будь-якою кафедрою для перевірки знань з будь-якої дисципліни. Недоліком системи, на даний час, можна вважати наявність завдань лише закритого типу. Протягом 1,5 року кафедрою інформаційних технологій використовувалась перша версія цієї системи, яка добре себе зарекомендувала. Під час її експлуатації було виявлено низку недоліків. З урахуванням цих недоліків було створено другу версію КСТ, яка зараз перебуває у стані тестування.
Експлуатація системи здійснювалась кафедрою Інформаційних технологій Донецького державного університету управління. Системою користувались 22 викладачі кафедри, та близько 1600 студентів. Як сервер використовується звичайний комп'ютер - Celeron 3ГГц 512Мб, який водночас є робочим місцем автора цієї статті. На сервері встановлено операційну систему Mandriva Linux 2008 Free (перший рік використовувалась Mandriva Linux 2006 Free). Як робочі місця студентів використовувались 113 персональних комп'ютерів від Pentium-75, 64 Мбайт, Windows 98 до Celeron 2,2 ГГц, 512 Мбайт, Windows XP. Дисплейні класи розташовано у трьох окремих корпусах. У травні 2008 розпочалась експлуатація системи чотирма викладачами кафедри іноземних мов з метою проведення підсумкового контролю з англійської мови.
Розглянемо основні можливості та функції цієї системи. Вона створена на модульній основі та має такі модулі:
1. Безпека - призначено для запобігання несанкціонованому доступу до системи, зміни даних тощо.
2. Навчання - призначено для організації навчального процесу. На даний момент - це створення, редагування або перегляд дисциплін та їх змістових модулів, спеціальностей, за якими навчаються студенти. У майбутньому планується додатиелектронні підручники.
3. Тестування - призначено для забезпечення

 
 

Цікаве

Загрузка...