WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Аналітичний огляд Веб-сайтів бібліотек педагогічних вищих навчальних закладів України - Реферат

Аналітичний огляд Веб-сайтів бібліотек педагогічних вищих навчальних закладів України - Реферат

бібліотеки подана на сайтах Волинського, Донецького, Київського та Чернігівського ІППО.
Зокрема, на сайті Волинського ІППО є окрема сторінка "Бібліотека", на якій представлена інформація про завідувачку бібліотекою, кількість бібліотечного фонду, перелік періодичних видань та перелік відомчих видань ІППО.
На сайті Донецького ІППО є лише рубрика "Нове в нашій бібліотеці", втім інформація, подана в ній, застаріла (датується 25 березням 2005 р.).
На сайті Чернігівського ІППО є сторінка "Науково-педагогічна бібліотека". Тут розміщена інформація про співробітників бібліотеки, час заснування бібліотеки, кількісний склад бібліотечного фонду. Представлена інформація про довідково-пошуковий апарат бібліотеки (каталоги, картотеки), періодичні видання, що передплачує бібліотека.
Найбільш повно представлена діяльність бібліотеки Київського обласного ІППО на окремій сторінці "Інформаційно-бібліотечний ресурс". Сторінка має дві рубрики. У рубриці "Каталоги" наведено інформацію про алфавітний та систематичні каталоги бібліотеки, тематичні картотеки, СКС. Крім цього тут подано перелік нових надходжень до бібліотеки, перелік періодичних видань, авторефератів дисертацій та дисертацій, електронні засоби навчання, які є в бібліотеці (наприклад, електронні географічні атласи та ін.) із посиланнями на повні тексти. У рубриці "Науково-педагогічні бібліотеки" подано інформацію про провідні освітянські бібліотеки (ДНПБ України ім. В.О. Сухомлинського, Львівську обласну науково-педагогічну бібліотеку, Миколаївську науково-педагогічну бібліотеку), національні бібліотеки України, педагогічні бібліотеки світу. Наведено адреси цих бібліотек в Інтернеті, адреси електронної пошти, телефони та інші реквізити. Також представлено інформацію про МБА (правила користування МБА) й назви центрів МБА та їхні адреси.
Як показує досвід, більшість сайтів навчальних закладів і не тільки сьогодні підпадають під справедливу й обґрунтовану критику. Разом з тим ми бачимо парадоксальну ситуацію, коли критикуються ініціатори цієї діяльності, які здійснюють практичну діяльність із створення сайтів, не маючи при цьому ні довідкової, ні нормативної, ні теоретичної, ні методичної бази. Наявність деяких публікацій у професійних періодичних виданнях не вирішує проблему надійного інформаційного забезпечення цієї діяльності. Труднощі, які стоять на шляху створення сайту сучасної бібліотеки, обумовлені відсутністю у складі професійної підготовки бібліотечних працівників спеціальних знань та вмінь у сфері сайтобудування. Створення бібліотечних сайтів сьогодні, як правило, здійснюється зовнішніми фахівцями - веб-майстрами сторонніх фірм, або студентами - членами веб-клубів. Такий підхід до рішення даного питання накладає свій відбиток на обличчя сайту передусім із позицій його програмно-технічної платформи. У результаті з'являються пристойні за дизайном продукти, не позбавлені іноді дитячої хвороби "крутизни" у сайтобудуванні. Однак такі фахівці не можуть кваліфіковано розв'язати завдання змістовного плану, який є основою розробки контенту бібліотечного сайту. Саме тому і виникають проблеми їх ефективності.
В галузевих публікаціях, на професійних бібліотечних конференціях обговорюється, розглядається і вивчається питання функціональних особливостей бібліотечних сайтів, вимоги до форми і якості представлення інформації на їхніх сторінках. У відкритому доступі в глобальній мережі представлений електронний підручник "Интернет в профессиональной информационной деятельности", у якому наведені вимоги, яким повинен відповідати якісний веб-сайт: відповідати завданням організації, бути інформативним, функціональним, привабливим та легкодоступним. Отже, сайт повинен бути концептуально, технічно та технологічно сформований грамотно, з урахуванням усіх необхідних вимог, які базуються на загальних критеріях якості для веб-сайтів.
До цих критеріїв відносяться: глибина змісту, легкість навігації, стабільність інформаційних ресурсів, оперативність поновлення інформації, доступність для користувачів, єдність дизайну всіх розділів, бажана наявність англомовної версії сайту. У підручнику виділяються також декілька категорій бібліотечних веб-сайтів за рівнем їх інформативності та дизайну, спираючись на традиційну градацію за категоріями складності. Така градація включає чотири рівні: Інтернет-візитка, полегшений, напівфункціональний та корпоративний сайти - від примітивних до багатофункціональних.[1; 2; 3].
Серед публікацій з питань сайтобудівництва існують різні поради та рекомендації. Як приклад можна навести перелік властивостей, які повинні бути притаманні інформаційному сайту:
- загальне призначення сайту - надання детальної, вичерпної інформації користувачеві;
- характеристика й основні елементи - великий обсяг сервісів, покликаний зробити сайт інтерактивним;
- кількість сторінок - варіюється залежно від наповнення, як правило, від 50 сторінок;
- система навігації - складова;
- частота і необхідність поновлення - постійне, як правило, командою фахівців;
- ким є відвідувачі - цільова аудиторія, випадкові відвідувачі;
- наявність банерів та реклами.
та перелік завдань:
- надати користувачеві максимальну та вичерпну інформацію;
- забезпечити запам'ятовуваність у потенційних відвідувачів;
- легкість, щоб не було проблем із завантаженням;
- оперативне поновлення, щоб забезпечити інтерес користувачів.
На основі вищесказаного можна сформулювати низку рекомендацій, які необхідно враховувати під час розробки або реорганізації веб-сайту бібліотеки:
- проект створення або підтримки бібліотечного веб-сайту повинен бути частиноюзагальної освітньої програми навчального закладу;
- доручати реалізацію проекту слід команді кваліфікованих фахівців-бібліотекарів та веб-дизайнерів, а не студентів або любителів;
- необхідно продумувати стратегію і планування всіх етапів розробки сайту;
- сайт повинен бути орієнтованим на користувача, тому слід вивчити побажання користувачів про його змістовну частину та оформлення;
- під час формування сайту слід враховувати критерії якості веб-сайтів та пам'ятати, що його створення не одноразова акція, а процес, який триває стільки, скільки сайт є доступним для широкого використання, його сторінки повинні регулярно підтримуватись і поновлюватись;
- посилання на Інтернет-ресурси із сайту потрібно регулярно перевіряти на активність, можна за допомогою спеціальних програм;
- плануючи сайт, важливо продумати не тільки його зміст, але й професійно розташувати інформацію;
- під час оформлення сайту необхідно дотримуватись існуючих рекомендацій із розміщення й оформлення текстових блоків, використання кольору, фотографій та інших елементів дизайну.
На нашу думку, для бібліотекарів, до посадових обов'язків яких буде входити діяльність, яка стосується сайтобудівництва, були б дуже корисними спеціальні семінари та курси з основ веб-дизайну, які розширили б уявлення про мережеві презентаційні можливості.
Список джерел:
1. Колкова Н.И. Оптимизация проектирования контента сайтов учреждений культуры и искусства: результаты исследований НИИ информационных технологий социальной сферы Кемеровского государственного университета культуры и искусств [Электронный ресурс] / Н.И.Колкова, О.И. Алдахина, И.Л. Скипор. - Режим доступа.: // http://www.gpntb.ru/win/inter-events/crimea2004/disk/doc/241.pdf
2. Потехина Ю.В. Интернет представительство библиотеки вуза: желаемое и действительное // Науч. и техн. б-ки. - 2005. - №6.
3. Степанов В. Российские библиотечные сайты в Интернет //Науч. и техн. б-ки. - 2000. - №3. - С. 17-20.

 
 

Цікаве

Загрузка...