WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Аналітичний огляд Веб-сайтів бібліотек педагогічних вищих навчальних закладів України - Реферат

Аналітичний огляд Веб-сайтів бібліотек педагогічних вищих навчальних закладів України - Реферат

за програмою Міністерства освіти і науки України.
На його сторінках представлені: інформація про бібліотеку, бібліографічний покажчик наукових праць викладачів університету, подано перелік електронних підручників, які знаходяться у фондах бібліотеки, заявлена можливість здійснити пошук за електронним каталогом (на момент ознайомлення не працював). Бібліографічний покажчик наукових праць викладачів побудовано за принципом гіпертекстових посилань, що є досить зручним для користування (представлені монографії, авторські свідоцтва, патенти, підручники, посібники, довідники, словники, матеріали конгресів, конференцій, статті за 2004-2006 рр.). На жаль, до електронного каталогу не подано інформацію про те, які джерела представлені в ньому, подається лише коротка інструкція про те, яким чином можна здійснювати пошук. В електронному каталозі відкрито чотири пошукових поля.
Цікавий дизайн, розгалужену інформативну структуру, постійну підтримку в актуальному стані має сайт бібліотеки Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка. З першої сторінки сайту університету є посилання на бібліотеку.
Кожен розділ меню має насичені корисною інформацією сторінки. Пам'ятка читачеві містить інформацію про історію бібліотеки, правила користування, режим роботи, про фонд рідкісної книжки, список рекомендованих джерел. Подано інформацію про авторів-розробників сайту. З 2001 року функціонує автоматизована бібліотечна система "УФД-Бібліотека". Ведеться електронний каталог нових надходжень літератури, дисертацій та авторефератів дисертацій, періодичних видань тощо. Для студентів та співробітників університету функціонує віртуальна бібліотека, у якій представлені повні тексти підручників, посібників та інша література. Списки нових надходжень представлені у вигляді гіпертексту за галузями знань. У розділі "Періодика" представлені списки періодичних видань України та Росії, які отримує бібліотека у поточному році. Широко представлені каталоги видавництв, обмінний фонд, виставки бібліотеки.
Досить широкими є посилання на закордонні електронні ресурси та повнотекстові електронні видання.
Уже більше року представлений в Інтернеті сайт Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.
Про життєдіяльність сайту свідчить постійно поновлювана сторінка новин, наявністю нової актуальної інформації. Ми намагались логічно взаємопов'язати всі сторінки нашого сайту загальним дизайном та гіпертекстовими посиланнями. Ми вважали обов'язковою наявність статистики відвідування сайту. Фахівці бібліотеки знаходяться у постійному пошуку нових технологій надання сучасних бібліотечних веб-сервісів. На жаль, сервісний блок "Послуги" представлений поки не повністю, обмежується доступом до баз даних електронного каталогу, близько 300 записів з якого містять посилання на повнотекстові Інтернет-ресурси та власні електронні документи, розміщені на сервері університету. Відсутні явні ознаки зворотного зв'язку з користувачем "запитання-відповідь", "листування з читачем" або інші варіанти інтерактивної взаємодії, не заявлена електронна доставка документів, відсутня інформація про останню дату поновлення сайту, що мало б свідчити про достовірність відомостей та актуальність посилань.
Прикладом інтенсивного пошуку нових ідей, творчого підходу до наповнення сайту та його дизайну можуть бути бібліотеки американських, європейських та російських вищих навчальних закладів. Дедалі більше університетських бібліотек намагаються у дизайні своїх сайтів слідувати концепції "портал", організовуючи головну сторінку власного сайту як стартову для пошуку за інформаційними ресурсами і доступу до всіх послуг усіх або багатьох бібліотек. Які ж послуги пропонують сайти бібліотек зарубіжних університетів своїм користувачам? Довідкове обслуговування по електронній пошті та електронні резервні колекції; онлайнові форми МБА, які надають можливість віддаленому користувачеві замовити потрібні матеріали; перегляд з веб-сайту бібліотеки файлу із зареєстрованими на ім'я користувача книгами, які знаходяться на руках у іншого читача, тощо. На багатьох сайтах читачам пропонується внести свої пропозиції щодо придбання до фонду бібліотеки книжок та інших документів, передплати нових періодичних видань. Велика увага приділяється представленню навчально-методичних розробок вищого навчального закладу як у бібліографічному, так і в повнотекстовому варіантах. Однак по різному вирішується актуальне на сьогодні питання доступу до повних текстів таких документів, продиктоване проблемою збереження авторського права. Частіше за все до них немає вільного доступу для всіх користувачів, доступ відкрито лише зареєстрованим користувачам (контингенту ВНЗ). Цікаво, що сайти університетських бібліотек все більше використовують і як освітні засоби. У їхніх меню можна зустріти різноманітні онлайнові освітні програми, тести на визначення рівня інформаційної грамотності, онлайнові екскурсії тощо.
Аналіз змісту бібліотечних сайтів педагогічних університетів України свідчить про досить низький рівень такої діяльності як сайтобудівництво. Більшість бібліотек наших педагогічних ВНЗ представлені лише сторінкою із загальними довідковими відомостями про бібліотеку, іноді, з наявністю типових бібліотечних рубрик, які в загальних рисах повідомляють про історію бібліотеки, обсяг фондів та діяльність бібліотеки. З вище оглянутих сайтів бібліотек лише чотири мають більш-менш розгорнуту структуру та підтримуються в актуальному стані. Саме їх і можна виділити у групу лідерів. Найбільш цікавими, інформативними і активними можна назвати сайти бібліотек:
МДПУ - http://mdpu.org.ua/;
ВДПУ - http://www.vspu.edu.ua/WEB-bibl/BIBL-main.html;
ТНПУ - http://www.tnpu.edu.ua/php/library/;
НПУ - http://hklib.npu.edu.ua/.
З урахуванням проведеного аналізу та особистих спостережень, отриманих під час роботи з матеріалами сайтів, можна зробити деякі висновки щодо сайтів бібліотек педагогічних університетів:
- бібліотеки педагогічних університетів України мало представлені у глобальній мережі. Велика кількість бібліотек не має власних сайтів;
- існуючі сайти не завжди відповідають вимогам навіть елементарного представлення;
- відсутні англомовні версії сайтів;
- недостатньо уваги приділяється інформаційнимресурсам, необхідним для реалізації освітньої функції та наукової діяльності ВНЗ, відсутні посилання на освітні портали та офіційні сайти;
- слабка актуалізація змісту, непрофесійний дизайн;
- відсутність статистики відвідувань веб-сайту та його окремих розділів.
Коротко зупинимось на представленні в Інтернеті бібліотек обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти (ІППО). Аналіз Інтернет-джерел показав, що на сьогодні сайтів бібліотек обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти (ІППО) у глобальній мережі немає. У зв'язку з цим було проаналізовано сайти інститутів, у результаті чого зроблені такі висновки.
1. Сайти Дніпропетровського, Харківського та Черкаського ІППО були не доступні на момент аналізу (16.10.2007 р.).
2. Інформація про сайти Вінницького, Житомирського, Закарпатського, Запорізького, Івано-Франківського, Кіровоградського, Луганського, Севастопольського, Тернопільського, Херсонського та Чернівецького ІППО у мережі Інтернет відсутня.
3. На сайтах Кримського, Львівського, Одеського, Полтавського, Рівненського, Сумського та Хмельницького ІППО бібліотеки цих установ не представлені. Лише на сайтах Одеського, Полтавського та Рівненського, Сумського ІППО зазначено, що у структурі є бібліотека й подані прізвища завідувачів.
4. Більш детальна інформація про

 
 

Цікаве

Загрузка...