WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Аналітичний огляд Веб-сайтів бібліотек педагогічних вищих навчальних закладів України - Реферат

Аналітичний огляд Веб-сайтів бібліотек педагогічних вищих навчальних закладів України - Реферат


Реферат на тему:
Аналітичний огляд Веб-сайтів бібліотек педагогічних вищих навчальних закладів України
Представлення бібліотек вищих навчальних закладів в Інтернеті є необхідною й усвідомленою формою роботи на сучасному етапі. Створення веб-сайту є одним із пріоритетних завдань інформатизації будь-якої організації чи закладу. Серед них особливе місце займають бібліотеки, ресурси яких адресовані найбільш широкому колу користувачів. Бібліотечні ресурси є важливим засобом у розв'язанні найрізноманітніших інформаційних завдань, пов'язаних з освітньою, професійною діяльністю, дозвіллям тощо. Якісно нові можливості реалізації завдань бібліотек із забезпечення широкого доступу користувачів до своїх інформаційних ресурсів формуються в умовах інтенсивного розвитку мережевих інформаційних ресурсів і технологій. Втілення таких технологій відбувається і через створення бібліотечних веб-сайтів, які дають можливість представити бібліотеку в єдиному інформаційному просторі та зробити відкритою для кожного користувача.
Бібліотеки педагогічних університетів, долучаючись до світових інформаційних ресурсів, роблять перші спроби в їх створенні, вивчаючи досвід освоєння мережевих технологій та їх використання у повсякденній діяльності. Фахівці бібліотек педагогічних навчальних закладів розуміють загальну тенденцію, засновану на розумінні нової ролі бібліотек у сучасному інформаційному суспільстві. Саме одним із проявів цієї тенденції став розвиток бібліотечних сайтів.
Метою даного аналітичного огляду було виявити дані про наявність веб-сайтів бібліотек педагогічних університетів України та дати характеристику теперішнього стану представлення освітянських бібліотек в Інтернеті. Результати аналізу наявності та стану сайтів вітчизняних бібліотек показали, що деякі зрушення у цій сфері мають місце. Однак, не зважаючи на досить коротку історію створення сайтів узагалі, бібліотеки саме педагогічних університетів значно поступаються як у кількісному, так і у якісному показникові створення і розвитку власних сайтів серед бібліотек інших вищих навчальних закладів України, наукових та публічних бібліотек.
На кінець 2006/2007 навчального року в Інтернеті було представлено 10 із 28 бібліотек педагогічних університетів України.
Для перших сайтів є характерним типово представницький зміст і оформлення, а також неуникний для першого кроку дилетантський підхід. Такі сайти обмежуються інформацією про історію бібліотеки, її підрозділи, режим роботи, описовою характеристикою своїх фондів.
Так, наприклад, на сайті Харківського національного педагогічного університету з першої ж сторінки є посилання на бібліотеку, однак інформація про бібліотеку носить загальний описовий характер.
Інформацію аналогічного характеру про бібліотеку подано також на веб-сайті Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.
У сайтів бібліотек вищих навчальних закладів є своя специфіка, яка полягає в тому, що сайт бібліотеки ВНЗ є частиною загального сайту університету. Сайт бібліотеки неможливо розглядати автономно, як і саму бібліотеку. Веб-сайт бібліотеки, як правило, і як показує досвід побудови сайтів у зарубіжних університетах, є важливою ланкою загальної ідеї і композиції сайту вищого навчального закладу. Рубрики "Бібліотека" і "Бібліотечні ресурси" можна побачити на головних сторінках сайтів усіх провідних університетів світу та України. Електронні колекції бібліотек ВНЗ насичені інформацією для всіх категорій читачів: студентів, викладачів, аспірантів, докторантів тощо. Тематичні бази даних і посилання на ресурси Інтернету орієнтовані на виконання основної функції бібліотеки - інформаційне забезпечення навчального процесу і наукової діяльності університету.
У процесі ознайомлення з веб-сайтами бібліотек педагогічних університетів виявилось, що посилання на бібліотеку знайти можна не відразу. На головних сторінках педагогічних університету бібліотека "прописана" найчастіше у рубриках "Структура", наприклад, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, у рубриці "Структурні підрозділи" - Сумський державний педагогічний університет імені А.С. Макаренка, у рубриці "Наука та міжнародні зв'язки" - Полтавський державний педагогічний університет імені В.Г. Короленка.
Нині не можна забувати про те, що новий користувач бібліотеки вищого навчального закладу - сучасний студент, озброєний не тільки знанням про використання інформаційних технологій та комунікаційні можливості глобальної мережі, але має також навички роботи з комп'ютером та електронними ресурсами, представленими в Інтернеті. Він більше ніж інші категорії користувачів є вимогливим до нових пропозицій бібліотеки. Тому веб-сайт бібліотеки педагогічного університету повинен існувати і відповідати, як інтересам і вимогам студентської аудиторії, так і вимогам сучасних технологій.
Відсутність у структурі сайту університету посилання на бібліотеку не з кращого боку характеризує ставлення до бібліотеки самого закладу. Наприклад, бібліотека Уманського державного педагогічного університету на сайті університету не представлена. У розділі Форум є лише посилання на Інтернет-ресурси та представлений підрозділ "Література та навчальні матеріали".
На сайті Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка є посилання тільки на бібліотеку рідкісної книги. У цьому розділі представлені повні тексти документів, які можуть представляти наукову цінність для фахівців.
Слід відзначити також низку слабких місць, характерних для більшості вітчизняних бібліотечних сайтів: мала інформативність, відсутність англомовної версії, нерегулярне оновлення і поповнення інформації, наявність застарілих або непрацюючих посилань, відсутність інформації з використання електронних каталогів (характеристики представлених ресурсів і підказок для пошуку), невідповідний стиль і розмітка текстових блоків, наявність громіздких текстів, які є важкими для читання, часто відсутня статистика відвідування сайту і окремих його розділів, не розвинений зворотній зв'язок із користувачами.
В умовах інформатизації вищої школи та курсу на відкриту освіту для бібліотек вищих навчальних педагогічних закладів - ресурсних центрів освітньої і наукової діяльності ВНЗ - представництво у всесвітній мережі є не тільки важливим, але й принциповим.
Слід зауважити, що всі існуючі сайти бібліотек педагогічних університетів мають своє обличчя, кожен відрізняється повнотою відображення одного з видів ресурсів. Наприклад, сайт бібліотеки Української державної інженерно-педагогічної академії, посилання на який міститься вже на першій сторінці сайту навчального закладу, окрім загальної описової інформації про бібліотеку містить гіперпосилання на списки нових надходжень, структуру бібліотеки.
Контент сайту бібліотеки Вінницького державного педагогічного університету є досить інформативним. З першої сторінки університету є посилання на бібліотеку.
На сайті подані відомості проелектронний каталог, розміщені списки літератури, подані відомості про участь у створенні корпоративного каталогу аналітичних статей ЦУКК та регіонального каталогу РКК. Спільними зусиллями 10 бібліотек створюється в мережі Інтернет електронний фонд аналітичних статей з 80 журналів України та Росії. Описи формуються для кожної статті видання з розподілом за предметними рубриками, вводяться ненормовані ключові слова та короткі анотації до кожної статті. Фонд створюється на базі бібліотечної системи ІРБІС. Кожна з бібліотек-учасниць отримує описи всіх видань, або тих видань, що передплачені бібліотекою.
Цікавим є розділ, де представлена література, що надходить

 
 

Цікаве

Загрузка...