WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сценарій, конспект виховного заходу “З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі” - Реферат

Сценарій, конспект виховного заходу “З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі” - Реферат

цілющий мед.
Нарви обережно жменьку квіток з цього дерева і завари, як чай. Він буде смачний, ароматний і також цілющий.
(Липа)
Приклади руку влітку до стовбура цього дерева. Він прохолодний, навіть під гарячим сонцем. Це єдине дерево з білою корою, яка не нагрівається на сонці. Це білокора красуня...
(Береза)
"Патріарх лісів", "могутній велет" - так часто називають це дерево, бо й справді, в лісі воно здається найсильнішим. Крім того, що це дерево - богатир, воно ще й дерево-довгожитель.
(Дуб)
Станьмо під крону липи, клена, дуба і почуємо, як шелестять листочки - вітерець поміж них заплутався, і вони легенько стукають одне об одне. А під цим деревом не шелест, а шум, бо вітер розхитує гілочки, і листочки розсікають повітря.
Яке ж дерево шумить?
(Сосна)
Там, де в лісі є озерце, ростуть високі й розлогі дерева. Аж схиляються до води. Ніби хочуть помилуватися, які ж то гарні золоті пухнасті "котики" прикрасили їх рано-навесні! Он, майже на кожному з них і бджілка сидить, золотавий пилок збирає, бо ще ж квітів немає.
Яке дерево квітує так рано?
(Верба)
1. Розповідь про липу.
Липа - чудовий літній медонос, найулюбленіше дерево бджіл. Вони наче забувають про інші квіти, всі прямують туди, де жовтіють джерельця смачного нектару. Хто не чув про липовий мед? Золотаво-жовтий, іноді зеленуватий, прозорий, з тонким та ніжним запахом липового цвіту. Липовий мед вважається найсмачнішим, найкориснішим. Через багаті медові врожаї називають липу "медоносним деревом". Майже 800 кілограмів меду збирають бджоли з одного гектара липових насаджень.
У листках липи багато вітаміну С, є каротин, таніни, безазотисті екстрактивні речовини, небагато клітковини.
Але, мабуть, найважливіше призначення липи - медичне. Липовий чай, настояний на суцвіттях, - дуже давні, дуже поширені й улюблені народні ліки від різних хвороб. Столова ложка висушених квіток, запарених у склянці окропу, - чудовий засіб проти нежитю. Липовий цвіт - чи не найкращий потогінний засіб. Настій з нього має ще й бактерицидні властивості.
2. Легенда про липу.
Жила собі козачка Горпина і мала вона двох синів. Ніби від серця їх відривала, виряджаючи на Січ.
- Дуже гірко мені виряджати вас, але йдете ви на святе діло - боронити нашу землю. Не осоромте ні пам'яті батька, що загинув, ні землі, яка вас зростила. А, щоб пам'ять про вас лишилась, посадіть поруч з батьковою ви по липці, я буду приходити до них і молитися за вас. Коли будуть в'янути листочки, то знатиму, що важко вам, коли пробиватиметься сік із котроїсь з них, знати, що ранений один із вас, як стануть всихати, знатиму, немає вас на світі. Поливатиму їх сльозами своїми, щоб ожили.
Скільки посаджено лип, стільки хоробрих мужів пішли на війну.
Приготувала я вам торбинки цвіту з батьківської липи. Чи застуда, чи ще якась хвороба, у пригоді стане липовий цвіт. Під липою нікого ще не вбило грозою. Заварений липовий цвіт допоможе від застуди, головного болю, нерви заспокоїть, вгамує біль у животі.
Присядемо під батьківським деревом. І в дорогу, діти...
Подякували сини та й поїхали.
VI. Лісовичок. П'ята зупинка "Впізнай мене".
1. Конкурс знавців дерев.
За гербаріями листків впізнати дерево.
2. Розповідь про дуба.
Дуб - могутнє, довговічне дерево. 300-500 років - вік поважний, але далеко не межа. Довгожителів серед дубів чимало. Недаремно давньоримський учений Пліній Старший порівнював вік Всесвіту з віком дуба. Понад 800 років стоїть могутній велетень у Запоріжжі біля селища Верхня Хортиця. За легендою, під цим дубом запорожці писали свій знаменитий лист до турецького султана, а Богдан Хмельницький відпочивав під його розлогою кроною. Багато лиха довелося пережити запорозькому велетню. І махновці намагалися спиляти його для бронепоїзда, і фашистські загарбники намірялися викопати його та посадити в Берліні біля імперської канцелярії. А він стоїть собі, міцно тримається корінням за рідну землю, росте й плодоносить. Понад 1000 років дубові, що живе поблизу хутора Буда на Черкащині. З жолудів дуба давня людина пекла хліб. При розкопках в Україні в селищах, вік яких перевищує 5000 років, археологи знайшли піч, де збереглися відбитки жолудів у глині. Звідси і повага до дуба, його слава. У жолудях багато крохмалю, а жиру - як у доброму молоці.
Дуб, як і всі рослини, виділяє леткі речовини - фітонциди. Уже давно помічено, що повітря дубових гаїв гарно впливає на тих, у кого підвищений кров'яний тиск. Отже, відпочинок під кроною дуба -це добрі ліки. Відвари кори дуба допомагають при запаленні ясен, ангінах та опіках, при отруєнні солями важких металів.
VII. Лісовичок. Шоста зупинка "Музей природи".
1. Цікава екологічна інформація.
Береза випаровує за день 6 відер води, дуб - 6, евкаліпт - 40.
Над лісами випадає на 3% дощів більше, ніж над ланами.
За 1 год 1 га лісу поглинає 2 кг вуглецю, це те, що видихають за цей час 200 осіб (ліс при цьому виділяє 2 кг кисню).
Людині потрібно 960 л кисню на добу; стільки виділяє його 5 дорослих дерев.
Крилате насіння дерев берези може відлетіти від материнської рослини на 6 км, насіння ялини - на 2,4 км, клена - 0,09 км, ясена - 0,02 км.
1 т макулатури рятує від вирубання 0,4 га лісу середнього віку; 20 кг макулатури зберігають одне дерево.
Блискавка: із 100 ударів випадає на дуб - 54, тополю - 25, ялину - 10, сосну - 6, бук - 3, липу -2, акацію - 4.
2. Легенда про бузину.
Жив старий-престарий чоловік. Жив самітньо. Мав тільки одного-єдиного сусіда - бузька на стрісі своєї хати. Бузько жив із своєю бузьчихою. Вони виводили троє-четверо бузьченят і вчили їх літати. Одного разу молоде бузьченя, не розрахувавши своїх ще слабких сил, упало в глибоку прірву, зламало собі ніжку і крило пошкодило. Бачив те нещастя старий чоловік. Підібрав зраненого птаха і приніс його до себе. Місяць виховував його, а коли ніжка і крило зовсім зажили, виніс на двір і відпустив до пташиної родини, яка вітала його радісним клекотанням...
Восени полинули бузьки в далекий вирій. Минула зима. А коли повіяли теплі весняні вітри, повернулися знову до хатини старого. Той, якого врятував він від загибелі, і його молода бузьчиха. І кожне з них принесло у дзьобі по зернині. Поклали зернята на долоню старому, і зрозумів він, що не прості то зерна, а чарівні. Оту зернину, що приніс бузько, посадив старий біля самої хати, а ту,що принесла бузьчиха, - над кручею. Поливав їх водою з джерела. І зросли з тих зерен небачені тут кущі. Зацвіли вони в травневу пору пахучими квітами. Бузьків кущ - фіолетовими кетягами, а бузьчишин - білими, схожими на парасольки, суцвіттями. Тоді й назвав вдячний чоловік бузьків кущ бузком, а бузьчишин бузиною. Бузок веселив зір своїм цвітом, а бузина дарувала старому цілющі ліки від багатьох хвороб.
VIII. Лісовичок. Сьома зупинка "Буду я природі другом".
Конкурс на кращий вірш про дерево.
IX. Лісовичок. Сьома зупинка "Фіточай". Конкурс. Впізнай чаї з дерев.
X. Підведення підсумків екологічного тренінгу-подорожі.
XI. Вірш. Треба любити садити ліси.
Ліс любити, синку, треба
Не лише за тінь, росу.
Не тому, що він для тебе
Дарував свою красу.
Ліс - багатство, слава краю.
Він могутній, він живий.
Він од посух заступає
Лан широкий степовий...
Ліс - то сила для людини,
Ліс - окраса всіх країн...
Ліс безсмертний!
Але ж люди берегти повинні ліс!
Т.Масенко

 
 

Цікаве

Загрузка...