WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Сценарій, конспект виховного заходу “З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі” - Реферат

Сценарій, конспект виховного заходу “З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі” - Реферат


Сценарій, конспект виховного заходу "З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі"
Мета. Збагатити знання дітей про лікарські дерева України. Ознайомити з народними традиціями Лікування рослинами і показати відображення цієї теми в легендах, прикметах, прислів'ях. Вивчати правила збирання, сушіння і зберігання лікарських рослин. Виховувати бережливе ставлення до рослин, любов до рідного краю.
Обладнання: кольорові картки та засушені рослини, гербарії, книги.
І. Вступна бесіда вчителя.
Діти, сьогодні ми проведемо екологічний тренінг-подорож. Під час подорожі будемо працювати, слухати,
гратися, відгадувати і лікуватися. А помандруємо ми лісовою стежинкою з дідусем Лісовичком. Подорожуючи від зупинки до зупинки, ви дізнаєтеся про лікувальні властивості дерев нашого краю, ознайомитеся з народними легендами, вивчите правила сушіння та зберігання лікарських рослин. Закріпимо правила поведінки в природі. А під час подорожі на вас чекають такі зупинки:
1. "Лікарські дерева України".
2. "Що росте у лісовому домі".
3. "З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі".
4. Гра "Поле чудес".
5. "Впізнай мене".
6. "Музей природи".
7. "Буду я природі другом".
8. "Фіточай".
Для проведення тренінгу-подорожі вибираємо дві команди.
II. Лісовичок. Перша зупинка "Лікарські дерева України".
1. Кросворд "Лікарські дерева України".
1) Який кущ є символом українського народу і водночас лікарською рослиною? (Калина)
2) Яке дерево-лікар дало назву літньому місяцеві? (Липа)
3) Яке дерево застосовується в народній медицині повністю? (Сосна)
4) Яке дерево, найбільш оспіване Т.Г.Шевченком, є символом України та оберегом рідного дому, має великі
лікувальні властивості? (Верба)
5) Яке білокоре дерево найраніше розпочинає весняний сокорух? (Береза)
6) Яке дерево має лікувальні властивості, його плоди схожі на гриби? (Дуб)
2. Розповідь про березу.
У сиву давнину слов'яни як і тепер, поділяли рік на дванадцять місяців. Але починався він не січнем, а березнем. Танув останній сніг, підсихали калюжі, на луках з'являлися перші зелені стеблинки, а на деревах - перші листки. Пробуджувалася природа, саме час у поле збиратися, до сівби готуватися. Так чим же це не початок життя? Чим не початок нового року?
Берези одні з перших дерев, а подекуди й перші, надягали зелене вбрання. Тому й місяць, що починав рік, називався березозіль. Українська мова зберегла давню назву. Вслухайтесь: місяць берези - березень.
Здавна це дерево шанують люди. Білокора красуня! У якого дерева ще є такий чистий і світлий стовбур? За будь-якої погоди, в будь-який час, незалежно від пори року здалека помітиш її, впізнаєш, ні з яким іншим деревом не сплутаєш. З давніх-давен береза стала символом чистоти, невинності та ніжності. Вона оспівана в піснях, прославлена в живопису.
Народна та наукова медицина широко використовує березу. Настій з бруньок та листків - сечогінний та жовчогінний засіб. Свіжі листки допомагають при ревматизмі, заспокоюють біль у забитих місцях. Настоєм листків змазують уражені місця при хворобах шкіри, миють голову, щоб зменшити випадання волосся.
Дуже корисний і березовий сік. Він містить цукор, вітаміни, яблучну кислоту. З нього роблять прохолодний напій. Та коли пішла мова про березовий сік, то зауважимо, що його можна брати лише на ділянках, призначених для вирубування. Отвір у стовбурі потім треба заліпити воском, фарбою або глиною, бо у відкриті рани може потрапити інфекція.
- Діти, може хтось із вас знає про березу вірші, загадки, пісні або прислів'я? (Відповіді дітей. Учениця читає вірш "Берізонько, берізонько").
3. Вірш "Берізонька".
Берізонько, берізонько, ти, мавко лісова. Зелені твої кіски вітрисько розвіва.
Стоїш ти при дорозі у травах і кущах І білі твої ноги все миєш на дощах. Прошу вас, із берези ви соку не точіть. Ви краще їй сестричку зелену посадіть. Ви краще їй шпаківню поставте на гілках, Щоб прилетів до неї друг лісу, добрий птах.
III. Лісовичок. Друга зупинка "Що росте у лісовому домі".
1. Відгадування загадок про дерева.
Голки має коротенькі,
Всім знайомі ці гілки
Й шишки довгі, мов свічки. (Ялинка)
Білокрилий, наче птах,
І оспіваний в піснях,
Дрібне листячко на нім,
Що й казати - гарний дім! (Береза)
Я не груша, і не слива,
Але кажуть, що вродлива.
Я стою у срібнім листі,
У червоному намисті. (Калина)
Всі пани скинули жупани,
А один пан не скинув жупан.
(Листяні дерева і хвойне)
Літом виростає, А осінню опадає. (Листя)
На дереві народився в кожусі,
Кожух розірвався, і я на землю впав. (Каштан)
Батько тисячі синів має,
Кожному мисочку справляє. (Дуб, жолуді)
На дереві гойдається,
Жупан колючий має,
На літо одягається,
А восени скидає. (Каштан)
Відгадай, як звать наш дім,
Все про нього розповім.
Стовбур жовтий, мов янтар,
Досягає стеля хмар,
І колючі, й довгі, й тонкі
На гілках зелені голки,
Шишок безліч... та маленькі,
І не довгі, а кругленькі. (Сосна)
Я - гарний колючий кущ, на якому в травні з'являються рожеві пахучі квіточки, які перетворюються на ягідки. А використовують їх при захворюванні нирок, стравоходу. (Ш и п ш и н а )
2. Розповідь про вербу.
А чи знаєте ви, що це за гілочка? Це гілочка верби.
Верба дарує багато корисного, вона позначає, де вода на землі. Криницю копали під цим деревом. Верба - природний фільтр. Ось чому раніше брали воду під вербою, та й риба ловилась краще, бо любить чисту воду.
Верба дуже цілюща, використовують кору, гілки. Настій кори понижує температуру, застосовується при ревматизмі, застуді, головному болю, розладах шлунка. А ще про вербу складено багато пісень та віршів. Верба - це дерево-символ в Україні.
3. Легенда про вербу, калину та журавлика.
Напали на нашу землю вороги, спалили село, отруїли криниці. Залишилося тільки кілька стареньких хат. В одній хаті жила жінка з двома дітками. Не знали вони, що вода в криниці отруєна.
Вийшла з хати дівчинка Наталочка. Була вона дуже красива, мала довгі коси, на шийці носила намисто з коралів. Набрала дівчинка у відро води та й напилася. Але не змогла отрута вбити дівчинку. Сталося диво. Перетворилася Наталочка на красивий кущ, а її намисто - на червоні ягоди. З того часу коло криниці й росте калина.
Вийшов з хати хлопчик Іванко. А був він стрункий та вродливий, носив сірий полотняний одяг. Напився хлопчик води та й перетворився на журавлика. З того часу воду з криниць дістають "журавлі".
Вийшла з хати мати. Побачила, яке лихо сталося з дітьми, - завмерла з горя і посивіла та й перетворилася на сріблясту вербу. З того часу біля криниць стоїть срібляста вербичка-мати коло своєї доньки-калини та синочка-журавля. Всі разом вони оберігають криницю від забруднення.
IV. Лісовичок. Третя зупинка "Зприродою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі".
Конкурс прислів'я про дерева.
V. Лісовичок. Четверта зупинка Гра "Поле чудес".
Весною це дерево стоїть у пишному цвітінні, наче все у білій піні, святкове, і запах його квітів відчутний здалека. Шкода лише, що саме заради квітів люди ламають його гілки, калічать.
(Черемха)
Часто люди називають це дерево "солодким". Ні, цукерки на ньому не ростуть, але подивись уважно - як багато бджілок ласують солодким нектаром з його квітів, а у вулику той нектар перетвориться на запашний

 
 

Цікаве

Загрузка...