WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Батьківські збори: "Ваша дитина на порозі юності" - Реферат

Батьківські збори: "Ваша дитина на порозі юності" - Реферат

їхнього віддалення від дорослих.
Старшокласники помічають "двоплановість" поведінки дорослих уставленні до них. "Коли їм вигідно, - кажуть вони, - дорослі під-креслюють нашу змужнілість, силу, а коли ні, - дають зрозуміти, що ми ще не доросли до них і не можемо висловлювати свою думку". За таких умов, зрозуміло, ефективність виховного впливу знижується. Взагалі ж молодь охоче вислуховує поради, аргументовані пояснення, настанови старших людей, які користуються в них авторитетом, довір'ям.
Фактором формування особистості у період ранньої юності є і спіл-кування з ровесниками у класному та шкільному колективах. У колективі молоді люди навчаються регулювати взаємні стосунки згідно з вимогами моралі, взаємодіяти і співпрацювати в досягненні мети, поступатися власними інтересами заради колективу, прислухатися до громадської думки та формувати її, прагнути зробити щось хороше для свого класу.
Інколи трапляються випадки і протилежного ставлення учня до колективу. До цього спричиняється неадикватна самооцінка деяких старшокласників. Є учні, в яких надмірно розвинене почуття самолюбства, зарозумілість, прагнення виокремитися, підкреслити свою зверхність над іншими. Вони, як правило, переоцінюють свої можливості та позитивні якості, що складають спілкування з ними. Є й учні, які недооцінюють себе, тому поводяться незвично, виявляють невпевненість, боязкість, уникають суспільних контактів. Трапляються учні, в яких низька самооцінка маскується бравадою, несподіваними вчинками, різними збоченнями у поведінці.
У ранньому юнацькому віці спостерігається потяг учнів до різних видів груп найближчих друзів, компаній. Порівняно з підлітками, старші учні більше уваги приділяють внутрішнім якостям друзів: інтелектуальним запитам, моральним потребам тощо. Потреба у друзях особливо актуалізується в цьому періоді, здебільшого у дівчат. Молодь ставить до дружби високі вимоги, але порівняно з підлітками, які надто безкомпромісні у своєму розумінні дружби, їхня дружба стає більш "життєвою".
Вплив групи на особистість залежить від того, який тип соціальних відносин моделюється у ній: стосунки, основані на рівності, взаємній повазі чи на авторитарності, своєрідній внутрігруповій солідарності чи "законі сили". Зайвим буде доводити, що батькам необхідно знати, в якій компанії проводить час їхній син чи дочка. Ідеальний варіант, - коли між батьком і сином, матір'ю і дочкою існує взаємна довіра, і діти не криються перед батьками. Але так буде тоді, коли їхня компанія створена на здорових моральних основах. Але, на жаль, це не завжди так. У будь-якому випадку нетактовне втручання дорослих у справи дітей, намагання заборонити, відірвати сина чи дочку від мікрогрупи лише підсилить їхній інтерес до такої групи, зміцнить намагання всіляко уникати контролю дорослих.
Важливий аспект суспільного розвитку юнаків та дівчат - формування у них правильного ставлення до іншої статі - хлопців до дівчат, дівчат до хлопців. Це дуже нелегко в час засилля інформаційного простору деморалізуючими фільмами та іншою продукцією низького гатунку.
Період від 15 до 17 років характеризується виникненням двобічного взаємного зацікавлення хлопців і дівчат, яке стає загальним явищем. Його називають іноді періодом створення "пар", перших побачень, перших почуттєвих контактів; відповідного зближення. Настає певна стабілізація у стосунках молоді обох статей. Ці стосунки стають більш врівноваженими, ніж у підлітковому віці. У групових стосунках зникає поступово антагонізм статей, розширюються контакти, товариська приязнь між хлопцями і дів-чатами.
Виникають і усталюються нові форми спілкування з прихованими чи явними еротичними елементами (симпатії, приязні, флірту, кокетування, залицяння, закоханості). Збільшується зацікавленість танцями, вечорницями, іграми з фліртом, побаченнями і т. п. Дівчата і хлопці навчаються привертати до себе увагу осіб протилежної статі, розуміти смаки й упо-добання іншої сторони і намагаються пристосуватися до них.
Характерним для стосунків між юнаками і дівчатами, коли в них виникають взаємна приязнь і симпатія, є стриманість в еротичних спонуканнях, бережне ставлення один до одного, повага, спільність духовних запитів, взаємодопомога у навчанні, праці і т. д. Отже, у старшому шкільному віці створюється сприятливий ґрунт для формування міжстатевих стосунків молодих людей. Та, на жаль, деякі старшокласники виявляють цинічне ставлення до стосунків між жінкою і чоловіком, розповідають брудні жарти, вульгарні анекдоти, смакують сальності, що негативно позначається на формуванні їх особистості, моральному обличчі і духовному житті взагалі. До цього нерідко спричиняється неправильна поведінка дорослих, які або роблять таємницею стосунки чоловіка й жінки, або ж трактують їх як брудні. Цьому ж сприяють і деякі "досвідчені" молоді люди. Найбільше страждають дівчата від грубого ставлення до них. Зі свого боку, хлопці також засуджують нескромність деяких дівчат, вульгарність їх зовнішнього вигляду, поведінки, відсутності у них дівочої гідності. Характер стосунків між хлопцями і дівчатами в цьому віці великою мірою залежить від їхнього виховання.
У ранньому юнацькому віці виникає проблема любові, яку юнакам і дівчатам доводиться розв'язувати, зважаючи на її різні сторони, зокрема моральні, етичні. У цій інтимній особистій справі молоді люди потребують тактовної допомоги старших. Ця допомога повинна бути спрямована на формування у них відповідальності за свою поведінку, шляхетності, цнотливості, вимогливості до себе, на усвідомлення моральних і фізіологічних результатів легковажності. Вона повинна полягати не в забороні, а в захисті перших проявів кохання, дружби хлопців і дівчат від цинізму, вульгарності, передчасних розчарувань. Від цього залежить сила першої любові, її чистота, роль у житті та духовному розвитку молодих людей. Слід пам'ятати, що статеве дозрівання передує соціальному, передує ставленню моральних властивостей, почуття громадського обов'язку, честі, відповідальності за свої дії і готовності до утворення сім'ї, до майбутнього родинного життя.
У наш час, коли в літературі, кіно та інших видах мистецтва рекла-мується неприкритий еротизм у міжстатевих стосунках, спостерігається їх огрубіння, вульгаризація, що приводить до тяжких соціальних наслідків: тяжких переживань особи, нещастя, зневіри в людях, руйнування сім'ї, сирітства дітей. Тому, розв'язуючи проблему стосунків хлопців і дівчат, не можна ігнорувати вимог суспільної моралі, яка стоїть на варті особистого щастя кожної особи.
Шановні батьки! Ви дали своїм дітям життя, ви віддали їм стільки любові, енергії, праці, щоб провести крізь життєві бурі, уберегти, виплекати, навчити, поставити на ноги. Ви підвели їх до того рубежу, за яким почнеться їхнє самостійне життя. Чи будуть вони у цьому житті щасливі, самодостатні, шановані, здорові фізично і морально, - залежить від вашоїмудрості, тактовності, моральності, відповідальності у цей період життя ваших дітей, який психологи називають періодом ранньої юності. Бажаю Вам успіхів на нашій спільній виховательській ниві!

 
 

Цікаве

Загрузка...