WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Батьківські збори: "Ваша дитина на порозі юності" - Реферат

Батьківські збори: "Ваша дитина на порозі юності" - Реферат


Батьківські збори: "Ваша дитина на порозі юності"
Мета. Зосередити увагу батьків на психологічних особливостях періоду ранньої юності, узгоджувати засоби виховного впливу батьків та вчителів; допомагати уникати можливих конфліктних ситуацій між дітьми та батьками.
Орієнтовний текст виступу класного керівника.
Шановні батьки. Як співається в пісні, "час рікою пливе" - і ми з вами уже пройшли, пережили нелегкий, так званий перехідний, критичний, підлітковий вік наших дітей. І якщо в нас не було трагедій чи драм, гострих конфліктів, пов'язаних з проблемою "батьки і діти", то пройшли ми цей період успішно.
Сьогодні наші діти на новій сходинці, знову на переході - від отроцтва до юності. Деякі з них випереджають своїх ровесників у фізичному і психічному розвитку і вже вступили в ранню юність, інші тільки наближаються до неї. Наші діти стали дорослішими, сильнішими, мудрішими, але це не значить, що наша з вами виховна місія завершена і що відповідальність наша зменшилася.
Щоб вибрати правильну тактику поведінки батьків з дітьми, потрібно знати, що ж відбувається з нами у даний час, які фактори впливають на їхній психічний розвиток у ранній юності. Знати і враховувати. Рання юність - це вік статевого дозрівання, завершальний етап у фізичному розвитку індивіда. У зовнішньому вигляді зникає властива підліткам диспропорція тіла та кінцівок, незграбність рухів, довгов'язість. Розвивається далі моторика, досконалішою стає координація рухів, спритність та вправність. Удосконалюється функціонування серцево-судинної системи, нервова регуляція її діяльності. Стабілізується кров'яний тиск, у зв'язку з цим серцево-судинна система стає витривалішою до навантажень. Дальше розвиваються нервові клітини головного мозку. Поступово зникає характерна для підлітків підвищена збудливість і неврівноваженість.
Отже, рання юність - період відносно спокійного біологічного розвитку організму, більш ритмічної його життєдіяльності, збільшення фізичної сили і витривалості.
У цілому ранній юнацький вік у біологічному відношенні - благополучний. Але, залежно від умов, бувають випадки уповільнення чи прискорення фізичного розвитку. Уповільнення іноді спричиняють перенесені захворювання, внаслідок яких той чи інший учень своїм фізичним розвитком значно відстає від інших. Потрібно пам'ятати, що це не обходиться без переживань і потребує великого такту з боку дорослих, в першу чергу - батьків. Бувають випадки надто прискореного розвитку, носії якого виглядають значно старшими за своїх ровесників, що також позначається на їхньому самопочутті.
Важливу роль у психологічному розвитку юнаків і дівчат відіграють соціальні фактори. Суспільство тою чи іншою мірою проектує, готує нове покоління своїх членів, ставить перед ними складніші вимоги, враховуючи зростання їх сил і можливостей. Ці вимоги юнаками та дівчатами певним чином сприймаються і реалізуються. Основним видом " їхньої діяльності залишається учіння. Освіта молоді - основний шлях реалізації її життєвих прагнень, джерело майбутніх досягнень у її загальному інтелектуальному розвитку, ставленні її наукового світогляду, ідейних переконань, моральних і естетичних почуттів. Завдяки усвідомленню цього, процес учіння стає більш усвідомленим і цілеспрямованим. Характерна ознака значної частини українського юнацтва - прагнення здобути вищу освіту. Це добрий стимул для навчання у старших класах. Але не можна закривати очі на той факт, що корумпованість суспільства, яка зачепила систему вищої освіти, позбавляє багатьох можливості досягнути своєї мети - здобути освіту і реалізувати себе в омріяній професії. Усвідомлення відсутності перспективи позбавляє у старшокласників інтерес до навчання, викликає розчарування і зневіру, а іноді й озлоблення, накладає відбиток на поведінку. Саме тут важливо старшому поколінню не втратити сили впливу на юнака чи дівчину, позбавлених перспективи самореалізуватися через освіту. Важливо переконати їх, що людині потрібна не лише формальна середня освіта, підтверджена атестатом з оцінками, а ще потрібна освіченість - важливий атрибут особистості, важлива складова духовного світу, джерело самоповаги і визнання в людській спільноті. Це залежить від характеру взаємин між батьками і вже майже дорослими дітьми.
Психологи звертають увагу на наявність певних змін у ставленні старших учнів до дорослих людей, особливо до батьків і вчителів. "Криза довір'я" до батьків, яка виникає у підлітків у зв'язку з їх прагненням до самостійності, емансипації від контролю дорослих, досягає своєї граничності між 15 і 16 роками, потім поступово послаблюється. На перше місце висувається принцип рівноправності. До дорослих людей юнаки і дівчата ставляться ввічливіше, ніж до старших товаришів.
Їхнє ставлення до дорослих дедалі більше починає залежати від того, наскільки, на думку юнака чи дівчини, останні зважають на їхню дорослість і самостійність, правильно оцінюють їх. Молодь у 17-18 років краще розуміє мотиви піклування дорослих, їх турботи. У молодих людей зростає прагнення до доброзичливих взаємин із дорослими.
Проте можливість конфліктів з дорослими не виключаються протягом усього періоду ранньої юності. Важливо знати, у чому саме молодь вбачає причини своїх конфліктів з дорослими. Здебільшого відповідальність за виникнення конфліктних ситуацій молодь покладає насамперед на дорослих, інколи на дорослих і себе, значно рідше - тільки на себе.
До факторів, які спричиняють виникнення конфліктів, на думку юних, належать такі якості дорослих, як консервативний спосіб мислення, прихильність до застарілих правил поведінки, суворе дотримання давніх звичаїв, застарілість етичних переконань, естетичних уподобань, смаків тощо; надмірне обмеження свободи, вимагання слухняності, невідповідні методи виховного впливу на них. Серед причин конфліктів, що залежать від них самих, старшокласники визнають такі: низька навчальна успішність, порушення правил поведінки, ігнорування розпоряджень старших, зневажливе ставлення до їхніх рекомендацій, вказівок, наказів та заборон, деякі риси особистості (неслухняність, упертість, егоїзм, лінощі, самовпевненість тощо).
Серед усіх названих причин конфліктів важливе місце посідає невмілий підхід старших, що ігнорує ті зміни, які відбуваються в особистості у період раннього юнацького віку, непереконлива та різка критика смаків юнаків і дівчат, їх прагнень бути "сучасними", "модними", неаргументована заборона сучасної музики, танців і т. п. Авторитарний підхід до них подекуди викликає негативну реакцію, часом і своєрідний протест проти поведінки дорослих. Він може набувати гострого характеру від проявів неввічливості, нестриманості у повсякденних контактах до грубих вчинків.
У таких ситуаціях багато значить те, як дорослі поводяться відносно цих учнів, згладжують вони гострі кути чи, навпаки, провокують і загострюють конфлікти.
У ранній юності хлопці та дівчата вже по-іншому оцінюють дорослих - вони бачать не тільки їх силу і доброчесність, а й слабкість,непослідовність, розбіжність між теорією і практикою їх власної поведінки. Створюються психологічні умови для

 
 

Цікаве

Загрузка...