WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Роль гри у підвищенні пізнавальної активності першокласників - Реферат

Роль гри у підвищенні пізнавальної активності першокласників - Реферат

трудівники.
На грядці виросли сунички
Допомажем їй, малята,
Урожай рясний зібрати.
А щоб ягідки зривати,
Треба вміти рахувати.
Вивчаючи склад чисел, дуже добре є проведення гри "Добудуй будиночок".
Цю гру можна ще назвати "Розсели в будиночки числа".
Гра-мовчанка "Квітка-семицвітка"
(учитель указкою показую на кожну пелюстку, а учні виконують додавання (віднімання) і показують відповідні картки.
Гра "Доповни до 9". Учитель називає число, менше, ніж 9, і показує на одного з учнів. Учень доповнює це число до 9, показуючи (або називаючи) відповідне число.
Я назвала лише дуже мало ігор, які використовую на кожному уроці. В 1 класі не можна провести цікавого уроку, щоб не використати яку-небудь з ігор.
На уроці навчання грамоти в кишеньки вставляю катки з опанованими злиттями. Звірята пропонують дізнатися, які слова вони задумали. Учні додають до даних складів свої, створюючи слова."Білочка задумала слова ра-ма або ра-на" тощо.
Або в кишенька - картки зі складами. "Діти, учні лісової школи викликають вас на змагання. З наведених складів вони створили 15 слів. А скільки зможете ви? Хто переможе?"
Ігри допомагають учням краще зрозуміти, засвоїти розділи програми. На перший урок навчання грамоти в клас приходять два іграшкових гномики Аз і Бука, які вводять першокласників у країну букв і звуків.
Букви живуть у теремках. Ті, що позначають голосні звуки, - в червоному, приголосні - в синьому, а ь - в жовтому. Яскраво оформлений посібник допомагає дітям запам'ятати важкі для них терміни. З'ясувати поняття букви, звука. На червоному теремку, скажімо, намальовані гномики Аз і Бука. Аз хотів залізти на дах, мало не впав і закричав: "А-а-а!" Працюємо зі звуком [а], літерою а. Буці вдалося вибратися на теремок, він пишається6 "О! Який я спритний" О! Який я сміливий!" Працюємо зі звуком [о], буквою о. Над теремком флюгер - паровозний гудок. "Який звук він подає?" Працюємо зі звуком [у], літерою у і т.д. Віконця з літерами відкриваються тільки тоді, коли діти ознайомлюються з новою буквою.
Гра сприяє тому, що до запам'ятовування класифікації звуків-букв залучається і зір, і слух. Крім того, вона використовується як фізкультурна вправа, бо проходить динамічно, жваво.
Увагу, спостережливість вихованців розвиває гра "Художник".
Ведучий "малює" усний портрет когось із друзів або казкових героїв. Товариші відгадують з опису.
З рівняннями школярі теж ознайомлюються в ході рольової гри "Я - невідоме число": "…Якщо мене збільшити на 3, то вийде 10. Яке я число?"
Учні спочатку губляться в розмежуванні задачі на частини: умова, питання, розв'язання, відповідь. Я зробила яскраві корони з цими надписами і повісила в куточку "Задача". Бажання обігрувати вправу було неабияким. Діти надягають корони, беруть числа для складання умови, розв'язання, відповіді, - і задача оживає перед ними. Причому, всі строго контролюють себе і товаришів, щоб кожний персонаж сказав тільки свою частину задачі. Так легко і засвоювали її структуру.
Тему "Рівності і нерівності" значно легше засвоїти за допомогою гри "Гойдала". На плакаті намальовано березовий пень, зверху-дошка, закріплена так. що може гойдатися вгору-вниз.
Праворуч сіло 4 ведмежат, ліворуч - 3. У якому положенні опиниться гойдалка? Чому? Записати це можна так: 43, 34 А що треба зробити, щоб Гойдалка була у рівновазі? (4-3=3, 3+1=4)"
Всім відомо, що сам процес читання на початковій його стадії - надзвичайно важкий для дітей, потребує від них значних розумових зусиль. А використання гри дає можливість навчатися у більш легкій, невимушеній формі.
Ігри, які проводяться на уроках читання, можна умовно поділити на такі види:
1) ігри добукварного періоду;
2) ігри букварного період;
3) ігри, що сприяють виробленню і вдосконаленню навичок читання.
В добукварний період діти ознайомлюються з реченням, словом, голосними та приголосними звуками, спостерігають за утворенням цих звуків, а також ознайомлюються з умовними позначеннями вищезгаданих термінів.
На етапі закріплення вивченого матеріалу проваджу гру "Добери слово". Для цього використовую карки, роздавши їх по 4 кожному учневі, зі словами:
дерево; дзиґа, зірка; жук.
Вчитель називає числа 1,2,3, а школярі показують малюнок, де зображений предмет, у назві якого 1,2,3 склади. Хто зробить це найшвидше, той переможе.
Учитель:1.
Діти: висувають в перед картку 4.
Учитель:2
Діти: висувають вперед картки 2 ф 3.
Учитель проходить між рядами, бачить, як учні засвоїли матеріал, визначає переможців гри.
Ознайомлюючи учнів з голосними і приголосними звуками, на етапі закріплення вивченого матеріалу проводимо гру "Добери слово з потрібним звуком".
Ознайомлюючи з умовними позначеннями звуків, учнів вчаться моделювати схеми слів. Проводжу гру ""Добери слово до схеми".
Ігри на уроках читання проводжу і в букварний період опанування грамоти, тобто безпосередньо під час формування читацьких навичок. У школярів виникають значні труднощі при утворенні злиття типу ПГ. Тут проводжу гру "Утвори склад".
Учитель: Діти, зараз ми з вами пограємо в гру "Утвори склад". Я назву вам звук, а ви будете називати склади.
Учитель: Звуки [м], [а],
Учні - Ма.
Учитель: звуки [м], [о],
Діти: - мо.
Після читання слів у стовпчиках учителем, як відомо, його хором повторюють учні.
Тут проводжу гру "Луна".
- Я читатиму слова голосно. А ви трохи тихіше і уявлятимете, що ви в лісі. (с. 40 Букваря).
Гра "Дощик"
- Діти, відгадайте такі загадку: "Коли нема мене - чекають, коли я йду - усі тікають".
- Дощ.
Учитель:
- Так, всі бачили дощ. А який він буває?
Школярі:
- Дрібний, малий, великий, сильний (злива), слабкий.
Учитель: Так. Ось і зараз ми пограємось в "Дощик". Я промовлятиму речення, а ви читатимете їх відповідним голосом.
Учитель: Учні:
Дощик крапає Читають тихо
Дощик сильніший Читають голосніше
Злива Читають голосно
Дощик слабший Читають тихіше
Дощ крапає Читають зовсім тихо
Дощ перестав Припиняють читати
Ці ігри дають можливість удосконалювати навички читання, виробляти швидкість і проводити хорове читання невимушено, цікаво.
Використовую ігри "буква до букви в гостри прийшла", "Станьте, букви, ва хоровод", "Півник водичку п'є", "Дочитай далі", "Додай склад", "Словесні конструктори", "Яка буква заблукала?", "Цікаві склади", "Замініть букву" та інші. Кожного разі стараюсь гру замінювати іншою, бо одна і та ж гра швидко набридає учням. Вони чекають чогось нового, цікавого.
На уроках навчання грамоти і читання використовую різні ребуси, наприклад:
Шаради. Під час вивчення звуків [з], [з'],букви з пропоную таку шараду:
Якщо із з візьмеш це слово,
Великий дощ впаде раптово.
Як тільки з на с заміниш. -
Між фруктами мене зустрінеш.
(Злива - слива)
З особливим задоволенням діти розгадують:
1. Кросворди.
2. Шифрограми.
Село В-селе
Користь застосування ігор на уроках загальновизнана. Вони сприяють розвитку в дітей спостережливості, вчать порівнювати, аналізувати, робити висновки, узагальнення. Гра знімає нервове перевантаження, допомагає вчителю естетично оформити навчальний матеріал, а дітям-емоційно сприйняти його. Саме завдяки ігровим формам занять вдається залучити пасивних учнів до систематичної розумової праці, дати змогу дитині відчути успіх, повірити в свої сили. І спостереження показують, що ті учні, які були не дуже охочі до серйозного і систематичного тренування і які протестували проти вимоги "прочитай щ сторінку", змогли подолати труднощі читання саме через гру. Для того, щоб кожен учитель зміг ще раз переконатися в доцільності проведення гри на уроках читання, математики чи на будь-якому іншому уроці, раджу провести такий експеримент. Один уроку провести без гри, інший - з грою і поспостерігати за уважністю учнів, рівнем засвоєння матеріалу. Водночас хочу застерегти учителів від надмірного захоплення грою у навчанні дітей. оскільки гра не є універсальним методом навчання молодших школярів. Потрібно привчати дітей виконувати завдання і в звичайній формі, показувати їм, що навчання - це не лише грай, а й серйозна, важка праця.

 
 

Цікаве

Загрузка...