WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Роль гри у підвищенні пізнавальної активності першокласників - Реферат

Роль гри у підвищенні пізнавальної активності першокласників - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Роль гри у підвищенні пізнавальної активності першокласників
ПЛАН
Вступ
1.Видатні педагоги про роль гри у навчанні дітей.
2. Гра-творчість і праця.
3. Ігровий матеріал. Використаний на уроках у -ому класі (з досвіду роботи)
ЛІТЕРАТУРА
1. В.О. Сухомлинський. Сто порад учителеві.
2. В.О. Сухомлинський. Серце віддаю дітям.
3. Т.Ю. Горбунцова. Ігри та цікаві вправи
4. А.Т. Гамалій. Мовні ігри. З української мови.
5. Журнали "Початкова школа"
6. Газети "освітянське слово"
Про гру сказано багато добрих слів. Її називають і джерелом радості, і королевою дитинства. Обидва визначення правильні, адже гра для дитини - саме життя з усіма його радощами, хвилюваннями, труднощами, перемогами і прикрощами.
Гра - природний для дитини вид діяльності, мотив її лежить у самій сутності. Вільне від регламентації ігрове дійство дає змогу дитині виразити найфантастичніші бажання, свої мрії, їй відкривається широкий простір для вияву творчості. активності, кмітливості.
В іграх школярі не тільки відображають реальне життя, а й перебудовують його. За словами Л. Виготського "гра дитини - це не простий спомин про те, що було, але творче переосмислення пережитих вражень, комбінування їх і побудова з них нової дійсності, яка відповідає запитам та інтересам самої дитини", тобто він розглядав гру як творчу діяльність. в якій наочно виступає комбінуючи дія уяви.
В.Сухомлинський писав, що без гри немає і не може бути повноцінного розумового розвитку.
А.Макаренко називав груп усвідомленою діяльністю, а радість гри - "радістю творчою", "радістю перемоги".
В.Сухомлинський писав "… у грі розкривається перед дітьми світ, творчі можливості особистості. Без гри немає і не може бути повноцінного дитячого розвитку. Гра - це величезне світле вікно. Через яке в духовний світ дитини вливається життєдайний потік уявлень, понять про навколишній світ".
Гру він порівнював з іскоркою, що запалює вогник допитливості і любові до знань.
Дидактична гра як метод навчання має свої особливості. З одного боку, в її сутності формуються певні якості особистості: уваги, спостережливості, пам'ять, розвивається мислення, виявляються творчі здібності школяра, самостійність, ініціатива.
І з іншого боку - гра на уроці розв'язує певну дидактичну задачу: вивчення нового матеріал, повторення і закріплення вивченого. Формування трудових вмінь і навичок, використання знань на практиці та ін.
Ігри викликають у дітей задоволення, підвищують емоційний тонус, сприяють формуванню у них уявлень про навколишній світ.
Дидактична гра стимулює пізнавальну діяльність учнів, викликає позитивні емоції у ставленні до навчальної діяльності, до її змісту, форм і методів здійснення. Увага школярів, перш за все, спрямована на ігрову дію. При цьому до процесів запам'ятовування, осмислення підключаються глибокі переживання особистості, які роблять їх інтенсивнішими, результативнішими і навчання проходить без особливих зусиль при великому емоційному піднесенні.
Слід одразу ж зазначити, що кількість ігор, допомогою яких можна формувати нові знання про природу, дуже обмежені.
Проведення ігор з дітьми і вміле керівництво ними на уроках потребує великої майстерності від учителя. Перед проведенням ігор необхідно доступно викласти сюжет, розподілити ролі, поставити перед дітьми пізнавальне завдання. підготувати необхідне обладнання. У грі має брати участь кожен учень класу. А якщо здійснює ігрову діяльність частина учнів, то всі інші мають виконувати роль контролерів, суддів, коментаторів.
Пояснюючи правила гри, слід домагатися, щоб діти самостійно відчували її значення. Виявляли ініціативу, керувалися попередніми поясненнями вчителя, не чекаючи додаткових вказівок. Багато важить тут і темп ігрової діяльності. Якщо він надто швидкий, учні не встигають поміркувати, тому дають неправильні відповіді. Однак й уповільнений темп шкодить, бо знижує інтерес школярів, не відповідає їх природній рухливості.
Щоб та сама гра не набридла, через певний час треба вносити в неї деякі зміни, ускладнювати завдання, враховуючи засвоєний матеріал, індивідуальні особливості молодших школярів.
Першокласник приходить до школи з великим бажанням учитися. І надзвичайно важливо, щоб цей потяг не гальмувався повчаннями дорослих на зразок "так треба" "ти повинен".
Не загубити в учневі учня - вимога дня для кожного вчителя, адже ми ростимо завтрашнього трудівника, і від того, я він працюватиме - радісно чи виважено - залежить якість і розмір його внеску на благо рідної України.
Коли школяреві буває нецікаво на уроці?
По-перше, якщо це сильний учень, а вправи для нього надто прості, по-друге, якщо дитині важко справитися з завданням матеріал для неї незрозумілий.
В обох випадках доцільно використовувати навчальні ігри.
Однією з важливих вимог є розвиток у школярів цілеспрямованої уваги, тренування пам'яті. Цю роботу я проводжу за системою. Ускладнюючи ігрові завдання. Починаю з простого.
На дошці 5-6 букв, відомих дітям. Лялька "Хвилинка" пропонує школярам прочитати їх і запам'ятати, в якому порядку вони записані. Потім літери закриваються, а першокласники називають їх по порядку. Пізніше це були склади, слова, геометричні фігури тощо.
Цікаві ігрові вправи типу "Що змінилося?". Вихованці мають визначити, які зміни сталися в послідовності букв, цифр, фігур. "Зроби так!" - діти по пам'яті складають з геометричних фігур задану конструкцію. У мене такі завдання вміщені у папці "Цікава геометрія".
Гра "Хто у нас Зірке Око?" привчає першокласників ретельно перевіряти написане, зіставляти зі зразком. Одержати значок-символ "Зірке Око" і тиждень носити його - дуже приємно для кожного. Весь клас старанно виконує правила гри; при списуванні - жодної помилки. Якщо знайшов і сам виправив. Помилка не зараховується. Часто даю завдання на взаємоперевірку. Або таке: "Хто помітить більше слів з певною орфограмою?"
Подібні вправи тривають не більше хвилин на уроці, але ефективність їх велика. Школярі вчаться зосередженості. Рідко припускаються помилок при списуванні, вміють, порівнюючи зі зразком, швидко їх знаходити.
Допомагає сформувати вміння перевіряти себе і гра "Лісова школа". На полотні розміром 40х80 см намальовано фігурки звірят - учнів лісової школи, під кожною фігуркою - кишеньки для карток із завданням. Ми розв'язуємо разом з учнями лісової школи. У звірят вийшли такі відповіді: 14, 15, 18, 17, 16. (Картки відповідно вставлені в кишеньки). Діти звіряють зі своїми результатами - чи всі лісові мешканці правильно розв'язали? Хто з них помилився? А як це могло трапитись?
Учні вчаться перевіряти власну роботу, аналізувати помилки, доводити правоту.
За допомогою цього посібника треную школярів запам'ятовувати табличні випадки додавання, віднімання. Множення і ділення протягом чотирьох років навчання.
Наприклад, пропоную на дошці приклади на додавання числа4.
1+4= 4+4=
2+4= 5+4=
3+4= 6+4=
У звірят відповіді: 6, 10, 7, 9, 8, 5.
Далі - "Прочитай: який приклад розв'язував Вовк? Заєць? Лисиця?
Щоб дібрати зразок до відповіді, школяр повинен в умі багато разів розв'язати одні ті ж приклади, таким чином запам'ятовуючи таблицю.
На уроках математики учнів можна зацікавити віршованими задачами. Наприклад, гра "Зайченята та ялинки". Перед уроком готую на дошці завдання і закриваю ширмою (4 зайчат, під якими - приклади:
5+5=10 7+3=10 6+4=10 8+2=10
На початку гри читаю вірш:
Зайченята - сірі спинки
Заховались за ялинки,
А оцих четверо зайчат
На галявині сидять.
Не ховаються в затінок,
Бо нема у них ялинок,
Нумо, діти, поможіть.
Їм ялинки посадить.
Один учень працює на дошці: розв'язує приклади і біля кожного зайчика "садить" (прикріплює) ялинку. Під час перевірки кажу:
- Побачимо, скільки ялинок посадив Ігор?
Колективно з'ясовуємо, чи немає на дошці помилок. Якщо учень розв'язав всі приклади, але правильно виконав лише 3 приклади, значить він посадив для зайчика 3 ялинки. 1 ялинку знімаємо. Її садить той учень, що зробив правильно всі приклади.
"Лисичка і сунички"
Зображено лисичку і 6 суничок, біля кожної приклади:
У Лисички -

 
 

Цікаве

Загрузка...