WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Відповідальність як умова вільного вибору особистості - Реферат

Відповідальність як умова вільного вибору особистості - Реферат

заздалегідь визначену тему - 8 балів, тестова робота на уроці - 9 балів, участь в історичному турнірі на паралелі - 10-12 балів.
Серед популярних заходів позаурочної роботи - проведення турнірів, де учні мають: повну свободу брати участь у заходах, що відбуваються в позаурочний час і несуть відповідальність за їх підготовку; вибирати теми для самостійного опрацювання і відповідають за підготовку: час консультації, гри тощо й відповідати за це; самостійно розробляти завдання турніру пізнавального характеру; обирати клас і класного керівника, в якому проводитиметься правовий турнір; самостійно купувати призи і звітувати про витрати.
Кожна людина має право навільний розвиток своєї особистості. У педагогічному процесі закон примусу не є тим, що допомагає дитині розкрити своє "Я". У чому може проявлятися свобода в шкільному віці? Прагнення до свободи породжує принцип збереження за дитиною права вільного вибору.
Ми маємо усвідомити, що виконуємо надзвичайно відповідальну роль посередників: з одного боку - знання, здобуті, нагромаджені, вистраждані у віках, зосереджені у скарбниці мудрості - книжках і безсмертній душі народу, а з іншого - дитина - це маленька людина, з якої треба створити Людину. Головним є вміння бачити в маленькій людині завтрашнього громадянина, зрозуміти, що велике громадянське в людині складається з того, що вона робить у дитинстві, що відчуває і переживає.
Школа мислення, школа під блакитним небом, школа радості - так назвав свою освітню систему В. Сухомлинський. Створена ним школа виховання творчої особистості стала відомою у всьому світі, а його методика виховання серцем - дороговказом для педагогіки другої половини XX ст. і майбутніх поколінь. Здавалося б. усе зовсім просто: головний предмет - людинознавство, головні критерії: добро, радість, творчість. Даруєш дітям любов і добро, робиш їх щасливими, радісними, і вони починають творити. Буденні істини - з погляду кафедрального заклику, і голгофа серця - з точки зору втілення в життя.
Від часу спроб і до аналізу й узагальнення життєдіяльності колежанської родини - 17 років. Багато це чи мало?
Якщо підсумувати, починаючи з 1988 р., то становлення педагогічного, учнівського і батьківського колективів як колективу однодумців - тривалий процес з невдачами й успіхами, падіннями і злетами, пошуками і знахідками.
Звичайно, школа - це віддзеркалення соціально-економічних умов, рівня інтелекту й духовної спроможності громадян. Не є винятком і наша 272-га експериментальна школа-лабораторія столичного педінституту, нині НПУ імені М. П. Драгоманова, яка отримала згідно з рішенням Київської міської ради статус школи інноваційного типу - Українського колежу імені В. О. Сухомлинського.
Поступово, день за днем, через збори, заходи, педагогічні наради 96 учителів, різних за віком, темпераментом, педагогічною майстерністю й особистісними потребами, творили себе в собі й себе в колективі. Як ре-зультат сформовано творчий колектив, що втілює ідеї В. Сухомлинського в нові педагогічні технології, зорієнтовані на модернізацію змісту, форм і методів навчання та виховання громадян України.
Ми розробили структурно-змістову модель школи духовного здоров'я, яка передбачає: оновлення парадигми змісту форм і методів духовно-морального розвитку учнів; комплекс
методів і методик для формування духовно-моральних якостей особистості; науково-методичну і теоретичну підготовку вчителів для виконання завдань духовно-морального розвитку особистості; залучення батьків (педагогічний всеобуч) до життєтворчості колежу; розвиток учнівського самоврядування.
Щоб розв'язати зазначені завдання, потрібно створити атмосферу взаємної довіри: пробудити в дитини потребу пізнати традиційну культуру; розвивати морально-етичний потенціал особистості; сприяти становленню цілісної самодостатньої особистості; забезпечити реалізацію програми духовного розвитку дитини; допомогти їй у набутті досвіду добротворення.
Початкова школа (1-4 класи) - це Школа радості, добра, родинного затишку, милосердя, постійного спілкування і співпраці родини, вчителів і дітей. її головна мета:
o розвиток природних здібностей через систему творчих уроків (урок етики, урок-казка, урок-гра, урок-мрія, інтегрований урок, урок-вікторина, урок-дослідження);
o формування духовності як особистісної якості через систему виховних заходів, що є традиційними в колежі (Посвята в колежани; День народження колежу; Колежанські ігри; Весняний та осінній калейдоскопи; Свята з українознавчою тематикою; спортивні свята; День відкритих дверей; Календарні свята; Години спілкування тощо);
o навчання добротворення й виховання почуттєвості через різні види діяльності.
Учні 5-9 класів проходять Школу становлення дитини на основі природовідповідності, пам'ятаючи, що в природі відбувається зародження, зростання, визрівання, а в дитини - творення нових думок, почуттів, образів, вчинків.
Механізм творчості дитини включає здатність до дії, відображення невідчутного (уява),
домінанту мислення, ставлення до навколишнього світу.
Основні складові зростаючої особистості: духовність, гармонійність, енергія, інформація, що перетворюються в художні образи, у здоров'я душі й в мудрість.
Старша школа (10-11 класи) - це Школа життя, де духовно багата, інтелігентна, творча, компетентна, щира, інтелектуально розвинута особистість громадянина-гуманіста формується за ідеями Василя Олександровича Сухомлинського через педагогіку добротворення, родинного та партнерського виховання.
Особистість формується стимулюванням, самопізнанням, інтерактивним навчанням, "осердеченням" педагогіки, демократизацією морального розвитку, гуманізацією взаємостосунків, вихованням національної самосвідомості, задоволенням освітніх потреб, розвитком мовленнєвої культури через уроки редагування, мнемоніки, фантазії, лінгвоаналізу, пере-кладу, реквієму, диспуту, поезії, етикету, тренінгу, конкурсу, ділової гри, обряду, дискусії, ерудиції, театру, хроніки, біографії.
З перших днів функціонування школи-лабораторії № 272 м. Києва педколектив спільно з учнями перебуває в постійних експериментальних пошуках. Крок за кроком виборено статус школи нового типу - Українсь-кий колеж (середній навчально-виховний заклад ліцейного типу з ранньою профорієнтацією та

 
 

Цікаве

Загрузка...