WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Рід. Родина. Рідня. Родовід. Родинне виховання в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського - Урок

Рід. Родина. Рідня. Родовід. Родинне виховання в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського - Урок


Рід. Родина. Рідня. Родовід. Родинне виховання в педагогічній спадщині В.О.Сухомлинського (урок)
Тема: Родина, рідня, рід, родовід.
Родинне виховання у творах В. Сухомлинського.
Мета: Знати в вміти розрізняти значення таких слів: "родина", "рідня", "рід", "родовід". Розширювати пізнавальний інтерес учнів. Учити самостійно робити висновки. Розвивати інтерес до творчості В.Сухомлниського, вміння переказувати близько до тексту його оповідання. Виховувати шану до старшого покоління у сім'ї, бережне ставлення до сімейних традицій, любов до рідної землі. До школи, до батьків на матеріалах творів великого педагога.
Обладнання: Портрет В.О.Сухомлинського, картина - малюнок, листочки калини, фотоальбом, твори В.О.Сухомлинського, цитати, записи, саджанці рослин, вірші, пісні.
Хід уроку
І. Привітання вчителя
Красиво і затишно в нашому класі
Гості у нас сидять дорогі
Сьогодні у нас родинне свято
І хочеться всіх привітати мені
- Добрий день, рідненькі мами!
Добрий день і татусям!
Добрий день, бабусям рідним!
Добрий день і дідусям!
Добрий день усім гостям!
Привітання гостей учнями "Коломийка".
1 д. Гостей дорогих ми вітаємо щиро,
Стрічаємо з хлібом, любов'ю і миром.
2 д. Хліб підносим вам і сіль
На вишитім рушничкові.
І вклоняємось аж до землі.
Щоб були ви завжди здорові.
(Вручають хліб і сіль)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Вч. - Шановні гості, діти, сьогодні у нас незвичайний урок, дуже цікавий. А от про кого він буде, ви дізнаєтесь, коли розгадаєте ребуси. (смородина, 7'я - сім'я).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-Отже, наш урок буде присвячений нашій родині.
Ми з'ясуємо, що таке сім'я, рід, родина, родовід.
А так як наш урок називається "Я і Україна", то і будемо ми проводити його, використовуючи українські пісні "коломийки", українські вірші, українську мальовничу природу.
А девізом нашого уроку будуть слова видатного педагога, директора школи, мудрого вчителя, люблячого батька і турботливого сина Василя Олександровича Сухомлинського. Деякі твори нам уже знайомі, а з деякими ми познайомимося сьогодні.
"Бути хорошою людиною, приносити щастя батькові і матері, не допускати, щоб старість їхня була горем, - нехай це стане бажанням всього вашого життя".
(Запис на дошці або надруковано на аркуші).
ІV. Вивчення нового матеріалу
-А тепер розглянемо український краєвид, який буде прикрашати наш урок.
- Що зображено на ньому?
(Відповіді учнів)
-А що дає людям сонце? (Відповіді).
-А наше сонечко незвичне, його промінчики не прості, на кожному з них щось записано.
Давайте поглянемо, що записано на 1 промінчику!
1 промінь "Сім'я"
Вч. - Діти, як ви думаєте, кого можна назвати сім'ю? (Відповіді)
Вч. - Отже, сім'я складається з мами, тата і дітей, або батьків і дітей.
Батько і мати - найрідніші для нас люди, від них ми одержали життя. У сім'ї усі люблять і поважають одне одного.
І для батьків ми підготували такі віршовані рядки.
1 д. Мамо, матусенько, мамочко, ненько,
Матінко, усміх твій ніжний люблю,
Мамочко рідна, моя дорогенька,
Понад усе тебе в світі люблю.
2 д. Татку, татусечку, таточку, татку,
Кращого в світі не має навкруг!
Таточку хочу тебе я обняти
Ти - мій порадник, заступник і друг.
2 промінь "Рід"
Вч. - Діти, у ваших татів і мам також є батьки.
Скажіть, як ви їх називаєте? (Відповіді).
- А вони також були колись маленькими і у них теж були батьки, бабусі і дідусі. А чи знаєте ви, як вам їх називати? (Прабабусі і прадідусі).
Отже, усі: бабусі і дідусі, прабабусі і прадідусі, прапрабабусі і прапрадідусі, їхні батьки і батьки їхніх батьків - це усе ваш рід.
Вч. - Для наших бабусь і дідусів ми також приготували віршовані рядки.
3 д. Я до бабусі з любов'ю звертаюсь
Бабцю, бабусю, бабуню моя.
І до бабусених рук притулюся
Бо відчуваю в них лагідність я.
4 д. До дідуся я іду по науку,
Дідику, діду, навчи в світі жить,
Він на голівку кладе мені руку,
Голос сріблястий струмочком біжить.
Вч. - А як ми повинні ставитися до батьків, до нашої великої родини, до людей похилого віку? (Відповіді)
Так, ми повинні шанувати, любити і поважати їх, за їхню любов і піклування про нас, за їхню невтомну працю. Давайте пригадаємо оповідання В.Сухомлинського "Святковий обід".
І. Фронтальне переказування оповідання учнями.
Вч. - То які відносини були у родині Наталочки?
- Чи зрозуміла вона свою помилку?
- Чого вчить нас це оповідання?
V. Фізкультхвилинка.
Вч. - Я думаю, що саме настав час подарувати нашим рідним "Коломийки" і відпочити.
VІ. Продовження вивчення нового матеріалу.
3 промінь "Школа".
Вч. - Як ви думаєте, чому школа теж належить до нашого сонечка? До теми нашого уроку?
(Відповіді учнів)
Вч. - Молодці. Адже немає у світі людини, яка б не мала свого першого вчителя. Перші палички і перші букви ми пишемо і читаємо у школі. У ній ми вчимося 11 років. У ній зростає, вчимося бути розумними, доброзичливими, чемними. Вчимося бути хорошими друзями, достойними людьми, готовими до майбутнього життя. до великих доріг.
5 д. Ми малі, та всі ми друзі
Ми одна родина,
Любимо ми свою школу
Й українську рідні мову.
Вч. - Діти, давайте прикрасимо наш кущ калини родинними листочками нашого класу.
(Діти прикрашають калину).
Вч. - А ще є у нас і родинний літопис нашого класу, де є фотографії родин наших учнів.
(Демонструє фотоальбом).
4 промінь Рідний край. Рідна земля.
Вч. - Річки немає без джерела, дерево не зросте без коріння, а людина не може жити без свого роду, без рідної землі, без Батьківщини.
Сьогодні ми познайомимося з оповіданням В.О.Сухомлинського "Грудочка землі"
(Вчитель роздає надрукований текст оповідання).
Робота над оповіданням
- читання оповідання вчителем;
- бесіда за змістом та основною думкою;
- читання дітьми оповідання (фронтально).
- Висновок: Коли ти любиш рідну землю, то вона і силу дасть і допоможе перемогти ворогів.
5 промінь Український народ. Родовід.
Вч. - Ми народились і живемо в Україні. Тут живуть наші сім'ї, родини. Ми вчимося в рідній школі і вивчаємо українську рідну мову. Усі наші родини великі і маленькі, дружні і працьовиті, створюють наш український народ.
Значить, родовід наш тут, в Україні.
6 д. - Батько, мати, брат, сестриця,
І всі інші члени роду
Всі належать до одного
Українського народу.
Вч. - Ось уже усі промінчики ми засвітили і наше сонечко засяяло ще світліше, яскравіше і тепліше.
Але воно приготувало нам також сюрприз. Давайте подивимося, що пише на зворотному боці сонечка (Україна).
Вч. - Тож давайте ще раз повторимо. Що ж таке Україна.
(діти читають промінці).
Так Це усе - Україна.
7 д.Україна - рідний край
Поле, річка, синій гай.
Любо стежкою іти
Тут живемо я і ти.
Вч. - А зараз я прошу родини, які є присутні у нас на уроці посадити нам на згадку рослинки. Ми будемо доглядати за ними і вони будуть рости разом з нами.
(Родини садять вазонки)
Вч. - Я хочу усім подякувати за те, що прийшли до нас на свято. За вашу турботу, за ваші добрі, чуйні серця, за ваші натруджені руки. А завершити урок я хочу словами В.О.Сухомлинського "Справжня школа виховання сердечності, духовності, доброзичливості - це сім'я; відношення до матері, батька, дідуся, бабусі, братів, сестер - є випробуванням людяності".

 
 

Цікаве

Загрузка...