WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Уява. Можливості розвитку на уроці - Реферат

Уява. Можливості розвитку на уроці - Реферат


Реферат на тему:
Уява. Можливості розвитку на уроці
Уява, за твердженням А.Г.Рузьської, становить "процес перероблення і комбінування уявлень, що віддзеркалюють реальну дійсність, й утворення на цій основі нових образів, які не мали раніше місця в безпосередньому сприйнятті".
Завдяки уяві людина передбачає свої дії та їх результати. У цьому виявляється її зворотний вплив на дійсність: результатом діяльності є продукт, який уже на початку цього процесу був готовий в уяві людини, у формі образу, системи думок чи концепцій. А процеси уяви треба розглядати як репетицію майбутнього.
Уява - інструмент руйнування стереотипів, який відкриває шлях до відкриття, винаходу, створення художнього образу.
Враховуючи ступінь осмислення нових образів, розрізняють:
o мимовільну уяву (наприклад, під час хвороби);
o довільну, підпорядковану свідомо поставленій меті.
Виділяють також захисну уяву, завдяки якій учень на уроці здатний абстрагуватися від навчання, таким чином зберігаючи свою мізерну енергію від спалювання негативними почуттями (цей психічний феномен відомий усім учителям: учень сидить у класі, але його немає, бо думки поза уроком).
Відповідно до характеру діяльності уява буває репродуктивною і творчою. Репродуктивна допомагає відтворити відоме, творча передбачає створення оригінальних образів предметів, думок, почуттів у взаєминах тощо.
Особливим видом уяви є мрія як витвір образів бажаного майбутнього. Мрія випереджає реальний хід подій, вона, як правило, не відразу реалізується. Практична реалізація мрій передбачає певні дії та діяльність.
Уява та її процеси тісно пов'язані зі сприйняттям, емоціями, пам'яттю, мисленням, мовою. КД.Ушинський зауважував: "Добре розвинена уява є приналежністю великого розуму".
Уява - це здібність фантазувати, будувати гіпотези. Вона дає можливість бачити сутність предметів, їх природну логіку. Уява комбінує образи того, чого не існує, керуючись пам'яттю та почуттями.
У роботі уяви бере участь і мислення. Якщо у процесі уявлення людина ще й оцінює предмети та явища, тоді в роботу вступає мислення, яке здійснює такі процеси:
o перетворення невідомого на відоме;
o попередження або подолання аморального;
o перетворення дисгармонійного на досконалу форму.
Мислення іноді, стикаючись із невідомим, аморальним, руйнівним у житті чи діяльності, буває безсилим у розв'язанні нелегких завдань. На допомогу приходить уява. Вона створює образ невідомого як образ відомого. Механізм уяви синтезує почуття в думку, внаслідок чого утворюється образ чи судження про невідоме.
Тому уява має практичне, а не споглядальне значення. Вона - ін-струмент практичного застосування цілей, перетворення предметів, продукт синтезу багатьох образів в один. Образи, створені спільною роботою уяви та почуттів, здатні прокладати шляхи із сучасного в майбутнє, будувати те, чого ще ніколи не існувало в певному місці й часі, але можливість його існування передбачалась.
Здорова уява, не затьмарена плівкою фантазії, поза діяльністю людини просто не існує. Вона завжди, працює: з її допомогою людина прокладає шлях до бажаного.
Тому уява закладає підґрунтя здатності робити відкриття, знаходити нові шляхи розвитку техніки та технологій, способи розв'язання задач і проблем.
Серед молодших школярів є діти, які випереджають своїх ровесників у розвитку почуттів, підсилених уявою. Такі діти:
o відчувають межу між невідомим і відомим;
o здогадуються, що десь там, за "межею", є щось загадкове, дивовижне;
o уявляють картину майбутнього, прагнуть визначити, оволодіти ним;
o намагаються зробити щось дивне для людей, користуючись почуттям гармонії;
o стверджують діями свою значущість, самоцінність.
Уява може не тільки забезпечити процес учіння, але й розвиватися при відповідній організації навчальної діяльності. Прийоми тренування уяви, а разом з нею - мислення, уваги, пам'яті й інших пов'язаних з уявою психічних функцій, ґрунтуються на використанні задач "відкритого типу", тобто таких, що мають не одну відповідь.
Пропонуємо ігрові завдання, які дають змогу тренувати в дітей уяву безпосередньо на уроці.
КОНСТРУЮВАННЯ
Зазвичай діти дошкільного та молодшого шкільного віку люблять конструювати. З різнокольорових геометричних фігур вони будують силуети тварин, рослин, людей, різні предмети, геометричні фігури більшого розміру. Але конструювати можна і з інших предметів. Наприклад, із паличок однакової довжини. Першокласникам буде цікаво спробувати побудувати геометричні фігури з набору із 20 паличок.
Розв'язання цих завдань допомагає дітям наочно уявити зміст такого поняття в математиці, як периметр (уявляють периметр як кількість паличок, з яких складаються сторони многокутника). Виконання таких завдань дає змогу поглибити й закріпити знання дітей і сприяє подальшому легкому засвоєнню матеріалу з математики.
Діти навчаються співвідносити периметр із типом многокутника. Вони відповідають про можливість або неможливість побудови многокутників заданого типу із заданим периметром. Діти приходять до висновків шляхом експериментів.
Завдання.
Побудуйте трикутник із трьох паличок. Поміркуйте, чи можливо побудувати трикутник із меншої кількості паличок? Обґрунтуйте свою відповідь.
Діти досить легко будують трикутник із трьох паличок. Найважливіше в цьому завданні - знайти відповідь на запитання про можливість побудови трикутника з меншої кількості паличок і обґрунтувати відповідь.
З якої ж кількості паличок пропонується побудувати трикутник? Яка кількість менша, ніж три? Дві палички або одна паличка. Спробуємо побудувати трикутник із двох, а потім - із однієї палички.
Побудувати трикутник із такої кількості паличок не виходить. Чому? Спробуємо обґрунтувати свою відповідь.
Кожний трикутник має три кути й три сторони. Уважно подивіться на трикутник, який ми побудували із трьох паличок.
З паличок побудовані три сторони трикутника: кожна паличка утворює одну сторону. З паличок також побудовані куги трикутника: кожний кут трикутника складається з двох паличок. (Діти показують кожний елемент трикутника та палички, які його утворюють.) Вони помічають, що кожна паличка допомагає утворити два кути трикутника - кожна паличка є спільною для двох кутів трикутника.
Ще раз спробуємо побудувати трикутник із двох паличок. Нам не вистачило паличок для побудови трикутника. Ми змогли побудувати тільки дві сторони трикутника. Ми побудували фігуру, яка складається лише з двох сторін і одного кута. Отож, трикутник не можна побудувати із двох паличок. Таким чином, трикутник можна побудувати щонайменше з трьох паличок.
Після такого пояснення розв'язання завдання діти вже досить легко підраховують найменшу кількість паличок, необхідну для побудови інших геометричних фігур: квадрата, п'ятикутника, шестикутника тощо.
СКЛАДАННЯ СЛІВ ІЗ БУКВ
Мета: тренувати уяву, розвивати словниковий запас.
Обладнання: набір букв українського алфавіту.
Завдання: скласти й записати якомога більше слів із певних букв.
Наприклад:
А Л Й І А Р К А Р О К

 
 

Цікаве

Загрузка...