WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика проведення уроків з позакласного читання - Курсова робота

Методика проведення уроків з позакласного читання - Курсова робота

письменника
1. Читайте казки Шарля Перро
"Червона Шапочка"
"Зачарована красуня"
"Синя Борода"
"Кіт у чоботях"
"Попелюшка"
"Чарівниці"
2. Добре розгляньте ці книжки.
3. Навчіться коротко переказувати прочитані казки.
4. Вичленіть найбільш цікавіепізоди і повправляйтесь у виразному читання.
5. Підготуйтесь до інсценізації окремих епізодів казки.
6. Спробуйте поставити живі картинки (група за інтересами)
7. Відшукайте цікаві розповіді про автора казок.
Такий і подібний йому рекомендаційний список допоможе кожній дитині вибрати книжку за своїми можливостями й уподобаннями, розширити читацький кругозір, легше впоратися з домашнім завданням.
Щоб скласти орієнтований рекомендаційний список і своєчасно довести його до відома дітей, вчитель сам заздалегідь ознайомлюється з наявним фондом книг з даної теми і вносить у список тільки ті, які є в класній, шкільній, районній бібліотеках.
Діти повинні довіряти рекомендаційному списку, розуміти, що книги, вказані у ньому, - хороші. Доступні, але не єдині у підготовці до уроку. І, звичайно. Не варто думати, що кожний учень прочитає всі вказані у списку книги. Рекомендація - це побажання, порада. Ознайомившись зі списком, школяр перш за все визначить, які книги він уже знає, які ні, по які він звернеться в бібліотеку чи до домашнього зібрання.
Навчальний матеріал до уроків позакласного читання складають головним чином авторські книжки-збірки. Такий відбір допоможе реалізувати монографічний принцип засвоєння дітьми кола читання, а також забезпечить розвиток в учнів-читачів літературного смаку, поглиблення і впорядкування літературного смаку, поглиблення і впорядкування літературного кругозору.
Разом з тим в навчальний процес пропонуємо не тільки короткі твори, але і так звані велико об'ємні, товсті книжки. Вважаємо, що в 3 класі вже можна і треба бодай з ІІ півріччя вчити читати такі книжки, а цим самим послідовно готувати їх до підсумкового читацького періоду і до уроків літератури в наступних класах. На цьому етапі рекомендуємо для самостійного читання також і книжки-довідники та науково-художні твори. Такі книжки ознайомлюють юних із законами розвитку природи, з життям рослин і тварин, прилучають до знань, що виходять за межі шкільної програми, сприяють формуванню діалектико-матеріалістичного світогляду, виробленню справжнього наукового погляду на світ, природу, ставлення до неї.
Водночас у науково-пізнавальній. Тим більше в науково-художніх книжках автори ставлять завдання не стільки подати максимальну кількість відомостей. Скільки викликати інтерес до предмета викладу. Захоплений учень - читач сам зуміє здобути всі необхідні йому відомості. Бо ж потяг до пізнання, до осягнення всього живого на Землі зростає в дитини день у день, рік у рік. І якщо вона одержує на свої тисячі "Чому?" "Для чого?", "Як?" ґрунтовні й чіткі відповіді, які можуть бути одночасно і поштовхом до здобуття нових знань, то у неї виникне не тільки бажання дізнатися "Чому?", а й потреба в пошуку, що згодом може перерости в потребу самовдосконалення у тій чи іншій галузі діяльності.
Згадані книжки допомагають виховувати такі риси, як кмітливість, допитливість, самостійність мислення, інтерес до пошуків, прищепити любов до рідного краю. Адже героям цих книг притаманна доброта, співпереживання, любов до всього живого. Тому вчителеві необхідно знати про можливості пізнавальної книжки і широко використовувати її на уроках позакласного читання. систематично рекомендувати для самостійного читання взагалі.
Під час планування навчального матеріалу до уроків позакласного читання враховувались пори року, сезонність.
Якщо попередньо на основному етапі навчання на кожну тему чи монографічну добірку книжок одного автора планувалось і проводилось один урок, то тепер рекомендовано здебільшого по два уроки на одну і ту ж тему. За структурою ці уроки будуть різні, як будуть і різні типи: рекомендаційні, узагальнено-тематичні, авторські, уроки-звіти.
А їх структура буде така:
Рекомендований, авторський:
1. самостійний розгляд нової книжки-збірки чи книжки-колективки.
2. Читання вчителем вголос будь-якого твору (за власним вибором).
3. Самостійне знаходження і читання дітьми вказаного вчителем твору.
4. Колективний аналіз прочитаного дітьми твору.
5. Домашні завдання.
Узагальнено-тематичний:
1. Робота з виставкою прочитаних і принесених дітьми на даний урок книжок.
2. Обмін читацьким досвідом: колективне обговорення прочитаних творів.
3. Доповнення, розширення читацького і літературного кругозору.
4. Завдання додому.
Отже, за змістом і структурою ці уроки відрізняються один від одного. Перші із них дещо нагадують початковий етап навчання, а другий урок проводиться з елементами узагальнення. Відмінне і те, що кожний урок у 3(2) класі завершується домашнім завданням, виконання якого на наступному уроці позакласного читання буде оцінюватись.
У період між уроками позакласного читання вчителю не варто зосереджувати увагу на так званому обліку прочитаного. Тут важливо допомогти учням впоратися з домашнім завданням. Тим дібрати книги для читання. поговорити про прочитане, іншим підказати, що ще прочитати, як користуватися книгою, поцікавитися. Як вони розповідають на уроці. Таким чином, основний шлях - повсякдення спостереження за діяльністю дітей, концентрування цієї діяльності в дитячому колективі.
Згодом у групах дітей за інтересами варто продовжити підготовку ігор - інсценівок, добір книжкових виставок, оформлення рекомендаційного списку, карток на книги, збір ілюстрацій з тієї чи іншої теми.
Спонукуючи дітей об'єднуватись у групи, вчитель старається допомогти їм подружитися, звертає увагу не стільки на успішність товариша, скільки на позитивні якості його характеру, рекомендує взаємно цінувати такі риси, вчитися добра, взаємоповаги. Від цього залежить виховна суть процесу формування у дітей читацької самостійності.
Успіх формування читацької самостійності залежатиме від рекомендацій, які учні одержали як домашнє завдання до уроків позакласного читання, і перевірки його виконання.
У систему цих завдань входять такі етапи:
- завдання, виконання якого обов'язкове для всіх учнів;
- додаткові рекомендації для допитливих;
- пошук відповіді на додаткове проблемне питання.
Аналізувати виконані завдання варто за тими ж етапами, за якими їх задавали.
Школярі отримають від уроку максимум за доведення і користі, якщо вчитель розкаже і покаже, як готуватися до нього. Насамперед, треба навчити їх, як цікаво і захоплююче розповідати про прочитану книжку, як демонструвати її і показувати в ній ілюстрації. На уроках рідної мови і читання варто вводити вправи на списування уривків із прочитаних книжок, записувати відповіді на запитання одним-двома реченнями. Дуже корисно завести у класі постійні словнички, які допомагатимуть найбільш

 
 

Цікаве

Загрузка...