WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Методика проведення уроків з позакласного читання - Курсова робота

Методика проведення уроків з позакласного читання - Курсова робота

зачитується кілька загадок, весели нок, цікавих запитань.
Рекомендується розповісти вдома про дім для книжок - бібліотеку, впорядкувати домашню бібліотеку, попросити батьків виписати для них журнал "Пізнайко".
Бібліотечний урок "Мої перші книжки" варті теж провести у бібліотеці. Зваживши, що більшість учнів (ІІ півріччя) оволоділи технікою читання (30-45 слівна хвилину), їх можна записати до бібліотеки.
Бібліотекар знайомить школярів з правилами запису та користування бібліотечними книжками Дається і розширюється уявлення про "абонемент" та "читач", "Абонемент" - документ (картка), який дає право на обслуговування, користування в даному випадку бібліотекою і бібліотечним фондом. "Читач" - відвідувач бібліотеки: той, хто читає, до кого звернені твори письменників. Читача у бібліотеці ще називають абонентом. "Абонент" - той, хто користується абонементом.
Далі учні групами передивляються щомісячні дитячі журнали, про щось перемовляються, щось зачитують, сміються, чимось дивуються.
Бібліотекар особливу увагу привертає до журналу "Малятко", просить групи читачів розглядати його більш детально. Журнал розглядається посторінково, відзначається, що у ньому багато розповідей і цікавих пригод, забавних історій і казок, кросвордів і конкурсів, весели нок-сміховинок, а ще цікава сторінка "саморобок", яка навчає шити і майструвати, будувати ракети, робити казкові герої…"
Після цього читається один твір із журналу вчителем, другий - бібліотекарем чи добре читаючим учнем, розгадується посильний кросворд.
Рекомендується вдома розповісти, про що йшлося на занятті в бібліотеці. Якщо є свій журнал - читати його і сказати, що найбільше сподобалося.
ІІІ. ВИСНОВОК
Що ж і як читають на діти?
Результати досліджень засвідчили, що лише частина дітей (38%) читає багато, вважає читання своїм улюбленим заняттям. Творами, що викликають особливу зацікавленість, залишаються казки (1-3 класи), оповідання (4 клас). Менше діти захоплюються поезією, низьким виявився інтерес до науково-пізнавальної літератури.
Тривогу викликає те, що значна частина дітей на запитання "Чи ти любиш займатися у вільний час?" відповіла: "Дивитись телевізор", причому перегляд телепередач займає в середньому 2-2,5 години на день. Майже 20% опитаних учнів у вільний час "гуляють".
У значної частини школярів (28%) відсутня елементарна бібліографічна грамотність. Цей недолік проявився в неуважності до авторів прочитаних творів, у неточності передачі назви книжки, в невмінні самостійно вибрати книжку за її основними ознаками, Оскільки чітка система читання відсутня, багато учнів під час вибору літератури для позакласного читання керується випадковими порадами або добирає книжку навмання. Так, за порадою вчителя вибирають книжки лише 33% опитаних, за порадою бібліотекаря - 21%.
Судження школярів про прочитаний твір часто виявляються стандартними, позбавленими почуття особистісного ставлення. Відставання емоційного розвитку культури почуттів від рівня інтелекту проявляються досить часто в процесі опитування. Проте, відомо, що знання, не зігріті почуттями, творчо не перероблені, залишаються холодними, мертвими знаннями й на духовність особистості не впливають.
Звідси висновок: у таких учнів немає справжнього читацького інтересу, такого потягу до читання, яке викликає співчуття співпереживання, робить процес читання творчим.
Анкетування, проведене серед батьків, нажаль, теж не залишає оптимізму, приводить до сумних роздумів. Не всі батьки розуміють, що інтерес до книжки, перші читацькі навички закладаються саме в сім'ї. Нерідко, перевіряючи щоденник, навіть сумлінні батьки не цікавляться тим, що читає син чи донька, чи відвідує дитина бібліотеку.
Предметом дослідження стало й те, що і як читають самі батьки. В результатів опитувань виявилось, що лише 39% респондентів читають регулярно. Решта, - від випадку до випадку або зовсім не читають.
Якщо в сім'ї з повагою ставляться до книги, таке ставлення виробляється і в дитини. Зрозуміло, о невміння дорослих по справжньому читати і сприймати прочитане, невміння вибрати книжку для читання - це багато в чому результат слабкого керівництва читанням у дитячі та юнацькі роки.
Загальновідомо, що у книжки, яка довго була основним джерелом інформації та популярним засобом дозвілля, з'явились могутні суперники - телебачення, відео.
Біле телевізора проводять більшу частину вільного часу батьки, тут же й діти…
Втрату зв'язків із книжкою в ранньому віці неможливо компенсувати в майбутньому.
Маленький читач лише вступає в життя, у нього ще немає життєвого досвіду, і книга для нього є невичерпним джерелом відомостей, у ній він знаходить відповіді на свої незліченні "Чому?". Книжки, прочитані в дитинстві, часто запам'ятовуються на все життя. впливають на подальший розвиток, на світосприймання. Виробляють певні норми поведінки.
Ось чому важливо правильно організувати дитяче читання, спрямувати його так, щоб дитина не розгубилася в книжковому "морі", щоб до її рук потрапляли найнеобхідніші твори, щоб спілкування з ними стало звичним, щоденним і, що дуже важливо, приємним заняттям.
Саме дорослі мають свідомо й цілеспрямовано виховувати в дитині читача, починаючи з сім'ї, дитячого садка, молодших класів.
ЛІТЕРАТУРА
1. Початкова школи № 3, 2001 р.
2. Початкова школи № 7, 2001 р.
3. Початкова школи № 5, 2002 р.
4. Початкова школи № 9, 2003 р.
5. Початкова школи № 2, 2004 р.
6. Початкова школи № 5, 2005 р.
7. Початкова школи № 7, 2004 р.
8. Вертикаль № 4, 2004 р.
9. Програма середньої загальноосвітньої школи 1-4 класів.
10. Г.П. Ткачук "Робота з дитячою книжкою на уроках позакласного читання" (посібник для вчителя).
11. З.Л. Головко "Уроки позакласного читання"
12. Г.А. Чуйко, М.А. Білецька, Г.Ф.Школьна "Методика викладання української мови в початкових класах".
ДОДАТОК
Я проходила практику у 3-В класі Київської загальноосвітньої школи №764 І-ІІІ ст.
Під час державної практики я провела два уроки з позакласного читання: "Веселі вірші Грицька Бойка" та "Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди".
При проведенні першого уроку з позакласного читання діти із задоволенням та цікавістю слухати вірші Грицька Бойка, підібрані мною, а потім з великою охотою декламували поезії, вивчені ними напам'ять.
Тема уроку: Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди.
Мета уроку: Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю, чарівністю Шевченкового слова, його біографічними даними, значенням творчості Шевченка для українського народу. Розвивати пам'ять, мислення, читацькі інтереси. Виховувати в учнів любов і шану до народного поета.
Обладнання: Портрет Т. Шевченка, виставка творів поета, на кожній парті книга "Кобзар".
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Оголошення теми уроку
1. На дошці записано слова:
Ну що б, здавалося,

 
 

Цікаве

Загрузка...