WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Родина, рідня, рід, родовід. Родинне виховання у творах В. Сухомлинського - Реферат

Родина, рідня, рід, родовід. Родинне виховання у творах В. Сухомлинського - Реферат

відповідальності.
Особливу увагу приділяв В.О.Сухомлинський трудовому вихованню дітей як у сім'ї так і в школі. Він писав, що не гра в працю, а справжнє трудове життя, - з потом, втомою, мозолями. Радістю досягнуто мети - ось щастя людини.
У деяких сім'ях діти аж до підліткового, а то й юнацького віку не знають особливих турбот, серйозної праці, не мають постійних трудових обов'язків і доручень, а свій вільний від навчання час проводять у розвагах, іграх. Прогаяне в дитинстві важко надолужити в підлітковому чи юнацькому віці, важко виховати любов і звичку до праці, подолати лінощі, неорганізованість.
В.О.Сухомлинський з нових позицій підходить і до оцінки життєвої позиції, і ролі дитини в сім'ї. Діти в сім'ї - це не тільки слухняні виконавці волі батьків і старших, вони рівноправні члени сім'ї, активні учасники всіх сімейних справ, вони можуть чинити взаємний позитивний вплив на сім'ю, поведінку батьків і старших, їх ставлення до своїх сімейних і громадських обов'язків. Вони не повинні відчувати своєї нерівності, неповноцінності, приниженої гідності. Автор відстоює право дітей активно втручатись у сімейні справи. В.О.Сухомлинський відзначає, що під впливом думки дітей, їх вимог. ставлення батьків до деяких антисоціальних явищ - п'янства, крадіжок, обману, нечесного способу життя та інші аморальні вчинки, - можна змінити або позбутися ці явищ.
Що звеличує вас в очах ваших дітей?
Сім'я стає могутньою виховною силою, що облагороджує наших дітей лише тоді, коли ви батьку й мати, бачите високу меті свого життя, живете в ім'я високих ідей. Що підносять,звеличують вас в очах ваших дітей. Висока мета вашого родинного життя втілити все краще, що створено людством, у ваших дітях.
Наймогутнішим знаряддям, інструментом виховання дітей ваших є те, щоб найвищу радість, щастя вам, давало творення добра і щастя для людей - близьких і далеких, і насамперед - сердечна турбота матері і батька одно про одного. про дідуся і бабусю, про тих, хто дав нам життя й навчив вимовляти перші слова: мамо, тату, сонце, весна, Вітчизна.
Піднімайте себе в очах своїх дітей тим, що діти бачитимуть: вашим сенсом вашого життя є засіб того зерна, з якого виростає буйно парость людського щастя. Ми, батьки виховуємо дітей передусім красою своїх взаємовідносин. Справжня краса взаємовідносин чоловіка й дружини, батька й матері полягає в тому, щоб взаємно творити красу - чоловік творить красу дружини, а дружина - красу чоловіка. Високу меті свого життя вбачайте, шановні батьки, в тому, щоб ваші взаємовідносини були постійними, невпинними, духовним удосконаленням, щоб сьогодні ви були кращими ніж учора.
Бережіть у душі дитини віру у високе, ідеальне, непорушне.
Дитина починає пізнавати світ - з матері й батька. З того, як промовляє мати до неї, дитини як обнімає, цілує її, як батько посміхається до матері, як він ставиться до неї, про що і як розмовляють мати й батько - з усього цього складаються перші дитячі уявлення й поняття про добро і зло, з цього постає і утверджується віра дитини у високе, ідеальне, непорушне.
Помиляються ті батьки, які вважають, що спочатку діти повинні зрозуміти необхідність покори, а потім вони самі будуть коритися. Насправді буває якраз навпаки: звичка до покори, слухняності, вироблена з раннього дитинства, пізніше знаходить своє відбиття і в свідомості. В розумінні необхідності коритися. Якщо ж дитина на практиці переконується, що її капризи виконуються, вона звикає капризувати і не слухатися, а пізніше приходить до "переконання", що так і повинно бути.
Батьківська влада може правильно здійснюватись тільки тоді, коли вимоги матері і батька будуть спрямовані на виховання майбутнього громадянина нашої держави. Вимоги батьків повинні бути насамперед розумними з погляду виховання. Підростаючи, дитина зрозуміє слушність цих вимог і буде вдячна за те, що її привчили до їх виконання. Вимога батьків стає беззастережною для дитини тільки тоді, коли вона одностайна, тобто коли мати і батько вимагають одне й те саме. Якщо ж вимога (наказ чи заборона) якою б вона не була розумною і правильною, народжується в батьківських суперечках, причому на очах дитини, така вимога не буде для неї авторитетною.
Бути вимогливим - не означає бути педантом, домагатися сліпої слухняності. Треба вміти глибоко проникати в думки і почуття дітей. у їхні бажання. Іноді можна дозволити дитині те, що й не зовсім бажано для батьків, дозволити тільки тому, що бажання дитини надто сильне, а пряма заборона викликала б у неї тяжкі переживання. Нерідко корисно, щоб дитина н особистому досвіді зрозуміла помилковість свого бажання.
Кожен батько повинне знати і відчувати, де закінчується межа його прямої влади і починається той інтимний світ дітей, який для них особливо цікавий саме тим, що в нього не втручаються дорослі.
У кожного хлопчика і дівчинки можуть бути свої маленькі особисті справи, пов'язані переважно з іграми, товаришуванням, дружбою. Чим менше буде явного втручання дорослих у це коло інтимних інтересів дитини, тим менше в дітей буде таємниць, тим відвертішими вони будуть з вами.
Авторитет батьків залежить від багатьох умов. Однією з таких неодмінних і важливих умов є правильне. Уміле використання батьківської влади. Батьківська влада - це не тільки права, й мистецтво.
Використана література
1. Наукові записки.- К: Педагогіка, 1999.- 95с.
2. Мойсеюк Н.Є. Педагогіка.- К.: , 2001.- 608с.
3. Наукові записки.- К: Педагогіка, 1999.- 88с.
4. Педагогіка.- К.: Знання-Прес, 2003.- 700с.
5. Веретенко Т.Г. Загальна педагогіка.- К.: ВД "Професіонал", 2004.- 128с.
6. Українська педагогіка в персоналіях.- К.: Либідь, 2005.- 552с.
7. Фіцула Михайло Миколайович Педагогіка.- К.: Академвидав, 2005.-
8. Українська педагогіка в персоналіях.- К.: Либідь, 2005.- 624с.
9. Фіцула Михайло Миколайович Педагогіка.- К.: Академія, 2000.- 544с.
10. Яворська Галина Харлампіївна Педагогіка для правників.- К.: Знання, 2004.- 335с.
11. Християнська етика і педагогіка: статті та уроки.- Острог: , 2001.- 312с.
12. Народна педагогіка: Світовий досвід.- К.: Знання-Прес, 2003.-

 
 

Цікаве

Загрузка...