WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Роль гри в розвитку творчої індивідуальності та пізнавальної активності і самостійної молодших школярів - Реферат

Роль гри в розвитку творчої індивідуальності та пізнавальної активності і самостійної молодших школярів - Реферат

виховання через колектив відповідальності кожного за результати своєї праці, а основне - формується мотивація навчальної діяльності й інтерес дітей до математики.
У практичній роботі можна використати такі ігри:
"Мовчанка"
Обладнання: набір карток з числами, геометричні фігури.
Зміст гри. Основне правило: учень повинен відповідати на запитання вчителя, не вимовляючи жодного слова.
"Магічний квадрат"
Зміст гри. Заповнити магічний квадрат так, щоб сума чисел, які стоять у будь-якому горизонтальному або вертикальному ряду, а також на будь-якій діагоналі квадрата, дорівнювали одному й тому ж числу.
"Зірви огірок"
Обладнання: таблиця, на якій намальована грядка, де ростуть огірки. На зворотній стороні огірків вирази.
В початкових класах тільки гра дає змогу легко привернути увагу і тривалий час підтримувати в учнів інтерес до важливих і складних предметів, властивостей і явищ, на яких у звичайних умовах зосередити увагу всіх учнів не завжди вдається.
Вивчаючи споріднені слова, пропонують дітям гру "Лото". Кожен учень має картку, розкреслену на 6 або 9 клітинок. У кожній клітинці різні слова. Вчитель - ведучий має набір коренів слів, які оголошуються послідовно всім гравцям. Діти мають проаналізувати оголошений корінь слова, виділити в кожному слові на власній картці слів і, якщо співпадають корені, слово закривається. Виграє той, хто найперший закриє усі слова. А тепер підсумуємо, яку роботу виконав кожен учень?
Дитина, захоплена грою, і не помічає, що вчиться - пізнає нові, запам'ятовує, повторює, орієнтується в різних ситуаціях, узагальнює, робить висновки і що головне - робить це самостійно.
Плануючи урок вчитель повинен дати можливість кожній дитині самостійно "ввійти в казку", уявити її персонажів, тобто скласти умови длявпровадження творчої природи учня. Наприклад, готуючи урок читання в 3 класі на тему "Російська народна казка "Снігуронька" вчитель може провести таку бесіду:
- Діти, сьогодні до нас у гості залетіла сніжинка. Відкрийте свої долоні для того, щоб до кожного з вас це сніжинка могла завітати. Подивіться н сніжинку, на її красу і зоряний блиск. Це я бачу її такою, а зараз скажіть, що бачите ви, дивлячись на неї.
(Діти розповідають)
Вчителька: А якщо ці сніжинки зібрати докупи? Що з цього буде? І діти починають фантазувати: купа снігу, сніговик, снігова куля, снігуронька…
Для встановлення, чия відповідь правильна, дітям пропонується розшифрувати за допомогою розгадок слово, сховане у кросворді: "Снігуронька". Так визначається тема уроку.
За допомогою ігрових ситуацій опредмечуються абстрактні поняття.
На уроці математик в 4 класі під час вивчення теми "Дроби" можна використати такий ігровий момент.
Вчителька: - До нас сьогодні завітав містер Дріб. Ось подивіться, який він гарний (намальований хлопчик, одяг якого складає орнамент з геометричних фігур розділених на одинакові частини.
А далі слід запропонувати учням самостійно скласти такі запитання на знаходження цілого від числа: знайти на малюнку однакові геометричні фігури, розділені на різну кількість рівних частин; показати їх у вигляді дробу і визначити, який з них найбільший або найменший.
Виконання цієї роботи, по-перше, дає змогу перенести частину розумових дій в практичні і закріпити результати в образі матеріального об'єкта, по-друге, дає можливість шукати вирішення самостійно.
Гра допомагає розвивати творчу уяву та творчі здібності дитини.
Гра "Що таке добре, і що таке погано".
Вчитель: - Уважно подивіться на зображений овал. Він нам нагадує обличчя людини, але у нього немає ні очей, ні носа, ні рота. Правильно виконавши завдання, ми дамо змогу людині виявити своє обличчя.
Учням даються деформовані прислів'я. Їм потрібно зібрати ці прислів'я і визначити їх тему. На дошці кожна тема розміщена у парі з умовним позначенням людського обличчя. Правильно виконуючи завдання, діти поступово заповнюють коло.
Під час проведення усного рахунку можна використати цікаві форми гри, зокрема "Допоможемо Незнайкові".
Вчитель: - Як ви вже мабуть знаєте, що Незнайко ніколи не ходить до школи, він дуже не любить вчитися, тому часто допускає помилки.
Ось так сталося і цього разу, він був дуже неуважним, подивіться як він обчислив вирази. Давайте допоможемо йому, виправимо помилки. Діти активно намагаються відповідати, щоб доказати Незнайкові, що на противагу йому вони дуже старанні, добре знають матеріал.
Можна використати такі ігри: "Числа - перебіжчики".
Хід гри: Учні поділені на три команди. З кожної виходить по 5 учнів. Їм роздають картки з цифрами й знаками дій. За сигналом діти складають приклади на додавання. Потім вчитель пропонує з цими ж числами утворити інші приклади на додавання. У кожній команді один з її членів записує складені вирази на дошці. Порівнюючи пари виразів, діти повторюють переставний закон додавання. Виграє та команда, яка склала більше прикладів за відведений час і сформулювала переставний закон додавання.
Для дитини особлива цінність гри полягає не тільки в тому, що вона дає їй можливість як загального, так і фізичного, духовного зростання, а й у плані розвитку різноманітних якостей особистості, самостійності і активності молодших школярів. Будь-яка інструментовка ігор виправдана ще й психологічно: у грі дитина безтурботна, психологічно розкута і так більше, ніж будь-коли, здатна на повне вираження свого "Я". важливим стає таке завдання - дати можливість кожній дитині через гру самовиразитися, само реалізуватися, як у процесі навчання так і в позаурочний час.
Література
1. Початкова школа 6'97. "Роль гри у навчанні і вихованні молодших школярів" с. 40-45.
2. Початкова школа 7'96 "Ігрові проблемні ситуації". Л.С. Ільницька с. 27-28.
3. "Вчися граючись" Л.В. Артемова. К. "Томіріс" 1990. с.3-5.
4. "Математичні ігри в 2-3 класах". М.І, Микитинська. У.Д. Мацько. К. 1980. с.3-13.
5. "Развивающие игры" Б.Никитин. К. 1980. с. 10-12.
6. Шаталов В.Ф, "Педагогическая проза" - М, 1980. - с.64-65.

 
 

Цікаве

Загрузка...