WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Реалізація особистістно зорієнтованого підходу до вихованців з легкою розумовою відсталістю в умовах школи-інтернату у ході розвитку комунікативних ум - Реферат

Реалізація особистістно зорієнтованого підходу до вихованців з легкою розумовою відсталістю в умовах школи-інтернату у ході розвитку комунікативних ум - Реферат

комунікативних навичок самостійне життя.
Важливе значення в розвитку комунікативних умінь мають прогулянки, екскурсії в природу. При цьому всі предмети і дії слід обов'язково визначати словами, жестами, мімікою. Діти багато дізнаються про оточуючий світ і вчаться спілкуватися під час прогулянок і екскурсій. Так, наприклад, під час екскурсій до лісу восени, пропонує вихованцям зібрати природний матеріал. На даному етапі екскурсії пропоную вихованцям розібрати зібрані гілки, листя чи плоди і не просто розповісти про те, як вони називаються і де їх знайдено, але й описати. Вихованці охоче виконують таке завдання проте відчувають труднощі описуючи зібрані матеріали. Як засіб розвитку образності, влучності мовлення використовую загадки, адже в загадці дається опис предмета ви явища, за яким його треба відгадати. Наприклад, використовуючи загадки:
"Білі зуби маю та усі ховаю" (Кукурудза);
"Круглий, як куля, зелений, як трава, червоний, як кров, солодкий, як мед" (Кавун);
"Зимою біле, весною чорне, літом зелене, осінню стрижем" (Поле);
"Маленьке, кругленьке, всьому світу миленьке" (Сонце);
Ставлю вихованцям такі запитання:
- Чому ви вважаєте, що відгадка така?
- Які слова вас допомогли її відгадати?
При цьому не обмежуюсь висловлюванням одного вихованця, а даю можливість висловлюватися кільком дітям. Кожний зі складених описів докладно аналізуємо, усуваємо недоліки щодо структури й інтонаційного оформлення, одноманітності лексики.
Часто зачину вихованцям із збірки Остапа Вишні "Мисливські усмішки" описи тварин, рослин, не називаючи їх. Діти відгадують назву і мотивують, чому вони саме так вважають. Наприклад:
Маленька безхвоста земноводна тварина з бородавчастою шкірою і довгими задніми кінцівками, що дозволяє їй далеко стрибати (Жаба).
Дерево з великим лобатим листям та свічкоподібними білими чи рожевими суцвіттями, а також - плід цього дерева круглястої форми, коричневого кольору (Каштан).
Під час проведення екскурсій завжди використовую вірші, уривки з творів художньої літератури, які допомагають вихованцям правильно висловити власну думку в міркуваннях, віднайти переконливі докази на захист свого твердження.
Наприклад, під час проведення екскурсії "Зима - чарівниця" зачитую вихованцям два уривки із віршів М.М. Бужегка "Зима", "Краса краю" і пропоную визначити і пояснити свою думку.
- Який опис відповідає сьогоднішній погоді?
- Чому ви так вважаєте?
Ось і зима вже настала З лісосмуг, де свищуть
Та, де шуміли луги, сніговиці,
Там, де зозуля кувала - Де не стало корму і тепла,
Знов забіліли сніги. Перебрались лагідні синиці
Сніг на полях, на дорозі, У садок до нашого села.
Снігом укриті хати…
Під час спостереження за погодою запитую вихованців:
- "Як ви думаєте, сьогодні погода сонячна й тепла, чи похмура й холодна?".
Своїм наступним запитанням стимулюю міркування вихованців:
- Поясніть, чому погода похмура й холодна?
Також створюю "ситуацію сумніву" типу: "Гаразд ви вважаєте, що погода похмура й холодна. А думаю, що зовсім ні. Переконайте мене, що ви міркуєте правильно". Цим проханням спрямовую вихованців до такої відповіді: "Ні" Погода похмура й холодна, тому що небо вкрите хмарами й сонце не світить, а також дме вітер".
Організовуючи спостереження, екскурсії, прогулянки, нескладні досліди, працю дітей у природі спрямовую свою роботу на те, щоб вихованці не просто набували знань про природу, планету Землі, розуміли взаємозв'язки між об'єктами зовнішнього світу, встановлювали причинно-наслідкові зв'язки між сезонними природними явищами, станом рослин та тварин, усвідомлювали необхідність дбайливого ставлення до навколишнього середовища, але й правильно передавали словами свої думки, міркування, переконували інших у правильності своїх висловлювань. Обираючи для цього необхідні аргументи й докази.
Велику роль у розвитку комунікативних умінь вихованців з легкою розумовою відсталістю відіграють групові і загально шкільні свята. В нашій школі вони проводяться за різними напрямами виховання, проводяться у різних формах - свято, зустріч, бесіда, спів розмова, конкурс, вікторина, пізнавально-розважальна програма, але всім їм передує тривала підготовка. Такі свята проводяться за спеціально підготовленим і розробленим сценарієм і є спільною творчістю педагогів і вихованців. Створення мовного середовища, спеціальна організація мовленнєвих ситуацій є головними умовами для успішної роботи з розвитку комунікативних умінь.
Щоб підготувати вихованців з легкою розумовою відсталістю до діалогічного мовлення, пропоную їм під час проведення групових свят мовленнєві ситуації, що спонукають висловлюватись замість персонажу літературного твору або разом з ним. Наприклад, передбачити кінець оповідання так, що він був не трагічним, а веселим. Крім цього створюю на групових заняттях такі ситуації, коли вихованець потрапляє на місце головного героя. Наприклад, під час групового свята "Створи себе сам", пропоную вихованцям дати оцінку висловлюванням кожного хлопця.
- Ей, Сергію! Іди сюди, чуєш?
- Добрий день. Олег! Чого це ти кричиш на всю вулицю? Аж горобці порозліталися.
- Дай мені свій велосипед.
- Будь ласка, бери. А навіщо він тобі?
- Багато будеш знати… Треба привезти одну важку річ.
- То давай я тобі допоможу.
- Обійдусь без твоєї допомоги.
Крім того пропоную вихованцям проаналізувати мовленнєву поведінку героїв за навідними запитаннями:
- Чи можна хлопця назвати ввічливим (вдячним?)
- Які слова він забув сказати під час зустрічі (на прощання)?
Практикую використання завдань творчого характеру на зразок:
- Змініть репліки Олега, щоб його мова стала ввічливою.
Не менш важливим чинником у розвитку комунікативності є формування вміння аналізувати ситуації. Розв'язанню цієї проблеми сприяє прийом опису ситуації за відомою реплікою одного із співрозмовників.
Наприклад, звертаюсь до вихованців із запитанням:
- Як ви думаєте, хто і де міг сказати такі слова:
" - Він пішов у магазин. Заходь, почекаєм на нього".
" - На жаль, я не знаю, де знаходиться вулиця Лісна".
Така робота не лише сприяє розвитку мислення. уяви, комунікативних умінь, але й спонукає вихованців виявляти кращі риси людини.
Для розвитку комунікативних умінь під час проведення групових загально шкільних свят доцільно виділити роботу над словом, реченням. К.Д.Ушинський стверджував, що "бідність словника школяра породжує одноманітність мовлення і робить його незрозумілим для слухачів. З цією метою пропоную вихованцям такі завдання:
1. Порівняйте сніг і лід.
Лід…
твердий….
крихкий…
безколірний…
прозорий….
2. Назвіть одним словом птахів кожної групи.
Снігур, горобець…
Соловей, ластівка…
- Продовжіть перелік.
3. З поданих букв складіть найбільше назв птахів:в,і,н,г,р,о,а,к,л,м,н (донора, горобець..)
Під час проведення групових і загально шкільних виховних заходів традиційно використовую засоби

 
 

Цікаве

Загрузка...