WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток в учнів творчості мислення - Реферат

Розвиток в учнів творчості мислення - Реферат

рукоділля. Пропоновані візерунки для вишивки гладдю можна використати як стимульний матеріал. Його ж можна одержати і з дитячих книжок із чорно-білими малюнками. Та й самі діти можуть розроблятиконтурні зображення. Почала застосовувати це завдання я після того, як діти звернулися на заняттях ГПД із проханням допомогти намалювати малюнок присвячений Великодню. Ми вирішили зробити невеличку виставку однотипних малюнків яєць-писанок. Для цього з картону був виготовлений шаблон контуру яйця, який діти на своїх аркушах обводили, отримуючи поле для заповнення візерунком. Спочатку потрібно було придумати сюжет, потім намалювати контури простим олівцем, а потім підібрати кольори й розфарбувати. Пізніше я пропонувала дітям однакові малюнки на дитячі сюжети, ті ж самі писанки. Як правило, не зважаючи на однаковий стимульний матеріал, малюнки дуже відрізнялись один від одного. Тут можна зробити аналогію з тестовими методиками Люшера, малюнковими тестами.
Ще на одну вправу "Вітражі" мене наштовхнув випадковий попутник. Дідусь розповів, що його семирічна онучка навчилася від бабусі малювати на папері в клітинку цікаві оригінальні візерунки геометричної форми. Ці візерунки виходять дуже яскравими й гарними. Люблячий дідусь навіть возив із собою декілька зразків таких візерунків, подарованих онукою. Дійсно, малюнки виявилися цікавими. Дідусь також сказав, що зараз дівчин-ка журиться, що не вміє вишивати хрестиком, а бабуся теж не вміє, то й немає кому навчити. А з цих візерунків можна було б вишити дуже гарні диванні подушечки.
Коли я запропонувала дітям подібні зразки, то першою реакцією було зачудування: "Як це можна так зробити? Ми не зможемо?". Але технологія виготовлення контуру досить проста. На аркуші в клітинку обводиться зовнішній контур майбутнього зображення. Нехай це буде квадрат 10x10 клітинок. Всередині контуру, в будь-якому місці, проводиться невеличка лінія від одного кута клітинки до іншого. Ці лінії можуть проводитись як по лініях, що обмежують клітинки, так і по діагоналі. Вони можуть займати 1, 2, 3 клітинки (більше для початку недоцільно). Симетрично ці лінії повторюються в усіх напрямках по площі квадрату. Далі лінії доповнюються аналогічними, спочатку довільно, а потім, коли вже вимальовується якесь зображення, з'являється розуміння, якою має бути наступна лінія, щоб вийшло осмислене зображення. Це може бути геометричний орнамент, може вийти зображення квітів, малюнки можуть викликати будь-які асоціації. Часто малюнки нагадують готичні вітражі. Далі підбираються кольори, і роз-фарбовується зображення. А вже перетворити малюнок у схему для вишивання, як кажуть "справа техніки".
Якщо дитина научиться розробляти такі малюнки, то це може дати поштовх для художнього декорування приміщень, що в свою чергу є прямим шляхом до майбутньої професії.
Дуже відомою, але складною в освоєнні є психодіагностична методика Роршаха. Чорнильні плями людина із певними відхиленнями в психіці схильна перетворювати в образи, які дають матеріал для аналізу. Для методики автор підібрав певний набір стимульного матеріалу, на який психічні хворі реагували однотипно. Але для всіх людей характерним є пошук знайомого в незнайомому. Якщо ми бачимо пляму на папері, закономірно виникає питання: "А на що це схоже?" Іноді в плямі або в хмаринці ми бачимо силует тварини, замок, іноді ще щось. Людина з розвиненою фантазією може знайти цікавий образ у будь-чому. В дітей фантазія ще не скута стереотипами, й тому вони швидше ніж дорослі відшукують різні образи. Якщо крім того дозволяється ще щось і домальовувати, то потік фантазії стає нестримним. Плями можуть бути як одно, так і різнокольоровими, хоча бажано, щоб кольори не занадто перемішувалися. Добре, якщо пляма не занадто складної конфігурації і не надто велика. Плями можна отримувати просто наливаючи чорнило (туш, фарбу) на аркуш, або з наступним згинанням аркуша для отримання симетричної форми. Маючи ксерокс, легко розмножити зображення плям на всіх учнів, і тоді можна побачити, що кожен знайде в одній і тій самій плямі свій образ. Якщо можливостей для копіювання плям немає, доводиться для кожного готувати інший зразок. Це погано, тому що не всі плями вдалі. В деяких лише людина з дуже розвиненою уявою може щось побачити, інші дають дуже багато яскравих асоціацій. Закінчивши домальовувати зображення, можна влаштувати виставку творів. Дуже цікаво спостерігати за реакцією дітей на кожен несподіваний образ, побачений в одній і тій же плямі.
Може виникнути питання, яке ж конкретне значення наведених вправ для розвитку мислення, навчальних здібностей дитини. Як це може використати дитина в майбутньому. Не буду оригінальною, якщо нагадаю про те, що ефективність таких вправ доведена світовою практикою. Так, перша з описаних вправ, спрямована на розвиток пам'яті, розвиває не просто механічну пам'ять, а образну (ейдетичну). За допомогою цього методу запам'ятовують не лише цифри й слова рідної мови, а легко вивчають іноземні мови, легко оволодівають тими шкільними знаннями, які, якщо їх вивчати традиційно, вимагають значних зусиль.
У кінці навчального року після проведення корекційних занять мною було здійснене підсумкове тестування пам'яті й уваги, результати тестування були значно кращі, ніж перед початком занять.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Антощук Є. Урок з ейдетики // Психолог. - 2002. - № 9.
2. Антошук Є. Урок з ейдетики // Психолог. - 2002. - № 11.
3. Антощук Є. Урок з ейдетики. Гра з цифрами та числами // Психолог. - 2002. - № 13.
4. Антощук Є. Тактильна (дотикова) пам'ять // Психолог. - 2002. - № 44.
5. Битянова М. Непередбачувана мозаїка // Психолог. - 2004. - № 7 (103).
6. Виготский Л.С. Воображение и творчество в детском возрасте. - M., 1991.
7. Дубасова Т. Переддень літа // Психолог.-2005.-№ 19(163).
8. Дьяченко О.M., Кирилова А.И. О некоторых особенностях развития воображения у детей дошкольного возраста // Вопр. психол. -1980.-№2.
9. Малиновська В. Професійне самовизначення обдарованих дітей // Психолог. - 2004.-№14(110).
10. Матюгин И.Ю., Чакаберия Е.И., Рыбникова И.К., Слоненко Т.Б., Мазина Т.Н. Как за-поминить цифры. -Донецк: Сталкер, 1997.
11. Матюгин И.Ю., АскоченскаяТ.Ю., Бонк И.А., Слоненко Т.Б. Как развивать внимание. - Донецк: Сталкер, 1998.
12. Михайлова З.А. Игровые занимательные задачи для дошкольников: Кн. для воспитателя дет. сада. -М.: Просвещение, 1990.
13. Новлянская З.Н. Почему дети фантазируют?-М., 1978.
14. Побірченко H. Уроки-тренінги інтелекту// Психолог. - 2004. -№41 (137).
15. Сагірова О. Що таке логоритміка // Психолог. -2002. - № 39-40(135-136).
16. Тест "Конструктивний малюнок людини з геометричних фігур" // Психолог. - 2004.-№1(97).
17. Червонна Т. Уявіть собі... таблицю множення // Психолог. -2005. -№ 2 (146).
18. Яковлева Н. Цікава психологія. Заняття 13-30 // Психолог.-2002. - № 45.

 
 

Цікаве

Загрузка...