WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Розвиток в учнів творчості мислення - Реферат

Розвиток в учнів творчості мислення - Реферат


РЕФЕРАТ
Розвиток в учнів творчості мислення
ПЛАН
1. Вступ
2. Психологічні параметри здатності до навчання.
3. Умови виховання інтересу.
4. Диференційована допомога під час виконання нестандартних завдань.
5. Висновок.
Цілеспрямована й успішна робота учнів на уроці можлива, якщо вчи-тель добре знає навчальні можливості учнів і відповідно до цього формує систему методів і прийомів роботи на уроці та засобів впливу на учня з метою підвищення його інтересуй відповідальності.
Психологічні параметри здатності до навчання:
o пізнавальні інтереси;
o рівень довільної уваги;
o рівень сприйняття й розуміння навчального матеріалу;
o довготривала пам'ять, короткочасна пам'ять;
o працездатність;
o реакції на засоби впливу з боку вчителів.
Дослідження показують, що високий рівень пізнавальних інтересів учителі відзначають у 9% учнів, невисокий, нестійкий - у 45%, низький або відсутній - у 46% . Отже дітям нецікаво вчитися або вони не усвідомлюють для чого їм потрібні знання і, можливо, ще не замислювалися над своїм майбутнім: живуть одним днем, не аналізують ні минуле, ні сучасне й тому не здатні прогнозувати майбутнє.
Високий рівень сприймання лише у 4% учнів, середній у 41 %, а от низький аж у 55 % учнів. Основна причина цього - недосконала методика викладання, недостатнє залучення учнів до діалогу, творчого пошуку на уроках. Учні націлюються на механічне запам'ятовування, а не на роздуми в процесі вирішення навчальних проблем, що спричиняє низький розвиток довготривалої пам'яті, низький рівень розуміння навчальної інформації. Якщо розвиток короткочасної пам'яті має досить хороші показники (у 65 % учнів - добрий розвиток, у 35 %-слабкий), то довготривала пам'ять добре розвинена лише у 21 % учнів. Оскільки рівень розуміння невисокий, то через невеликий проміжок часу більшість учнів уже не пам'ятають того, про що розповідали раніше, бо вони просто зазубрювали матеріал, а не вдумувались у його суть. Слабко розвинена в учнів здатність переносити знання і вміння в нові ситуації, користуватися здобутими в школі знаннями для вирішення конкретних життєвих проблем. Знання існують заради знань, а життя існує саме по собі. Звідси зрозуміло, чому в учнів погана працездатність: лише у 9 % - висока тривала працездатність, у 32 %-низька. Що ж роблять учителі для поліпшення успішності? Найбільш суттєвим важелем для спонукання учнів до сумлінної роботи на уроці була й залишається оцінка, на неї реагують 68 % учнів. На другому місці за значущістю стоїть заохочення (18% учнів), і лише 6 % учнів реагують на покарання. Це доводить, що учень повинен розуміти, чому його роботу оцінено саме так.
Життя весь час змінюється. Людина має пристосуватися до змін, виконувати якісь нові, не знайомі їй раніше завдання. Звичні справи людина виконує автоматично, використовуючи лише виконавські здібності: пам'ять, увагу, вміння копіювати дії інших, вміння довести навичку до автоматизму. Ці здібності дозволяють людині в звичній обстановці діяти встановленим правилу чи шаблоном, іноді навіть машинально.
Проте життя весь час ставить перед людиною завдання, які ніхто до неї ще не вирішував. Такі завдання, навіть нескладні, належать до творчих. Для їх вирішення потрібні особливі якості розуму - спостережливість, уміння співставляти й аналізувати, комбінувати, знаходити зв'язки й залежності, закономірності тощо -в сукупності все це складає творчі здібності.
Людині з творчим складом розуму легше змінити професію та й у здобутій раніше знайти творчу "родзинку", захопитися будь-якою роботою й досягти високих успіхів. Творчі люди рухають науково-технічний прогрес, розвивають науку.
Людський мозок найчастіше працює лише на 3-5% свого потенціалу. Завдання педагогів - допомогти дитині задіяти якомога більше нервових клітин.
Чим молодші діти, тим менша різниця у їх розумовому розвитку. Розвивати творчі здібності слід починати після народження. Будь-яка активність дитини впливає на інтелектуальний розвиток: раннє навчання плаванню, гімнастика для немовлят сприяють не лише фізичному, а й інтелектуальному розвитку малюків. Важливе й раннє знайомство з літерами, цифрами, іграшками, олівцем, папером тощо. Педагоги та психолог мають пояснити батькам майбутніх учнів наскільки важливий ранній розвиток дітей для успішного навчання в школі. У 6-7 років значна частина творчих задатків вже втрачена. Перед учителем стоїть завдання корекції недоліків сімейного виховання.
Творчий процес потребує максимальної напруги сил дитини. Тому навчальні завдання мають викликати в дитини певне (не дуже значне, в міру сил)утруднення. Справившись із одним завданням, дитина отримує той емоційний заряд, який дозволяє їй взятися за інше, важней вирішити його.
Без допомоги дорослого дитина часто обійтися не може. Але не слід робити за дитину те, що вона сама може зробити, думати за неї, якщо вона може сама додуматися. Підказка в такому випадку лише шкодить справі. У дбайливих батьків діти часто виростають інфантильними, нездатними до творчості, навіть якщо матеріально їх розвиток забезпечений на найвищому рівні. Це стосується і вчителів - на уроках слід побільше уваги приділяти евристичним методам роботи, коли діти не механічно засвоюють уже відоме, а самі роблять маленькі відкриття. Тоді здобуті знання стають цінними, розвивається самостійність, знання краще засвоюються.
У дітей багато енергії. Ми часто дивуємося їхній наполегливості, коли вони роблять справу, що їх захоплює. Добре, якщо це конструктивна справа - з однаковою енергією можна як будувати, так і руйнувати. Якщо енергія дитини не спрямована на навчання, розвиток, на якісь корисні справи, то вона знайде інше русло. В цьому одна з причин підліткових правопорушень: дитина, таланти якої не помітили батьки, вчителі, шукає їх застосування в іншому місці, часто в кримінальному середовищі.
Наприклад, поламані спортивні майданчики біля багатьох шкіл. Виготовлені з міцних труб, вони послужили не для фізичного розвитку учнів, а для виходу "зайвої" енергії.
Є публікації про "умільців-хакерів" із Росії й України, які зламали комп'ютерний захист Пентагону й деяких банків зарубіжних країн. Хіба не таланти? Багато бачили вироби людей, які перебувають в місцях позбавлення волі. В тюрмах пишуть вірші, пісні, виготовляють предмети мистецтва, створюють нові машини, навіть здійснюють винаходи. Хіба ж не творчі особистості? Проте ці здібності розвинулися там, де сама обстановка, здається, аж ніяк не сприяє розвитку особистості. Якщо ми не хочемо, щоб енергія дитини була спрямована в бік криміналізації, слід у школі звертати увагу на особистісний розвиток, на розвиток суспільства.
Одним із найперспективніших шляхів виховання активних учнів, озброєння їх необхідними вміннями й навичками є впровадження активних форм і методів навчання.
Інтерес-це своєрідний епіцентр активізації навчання, розвитку

 
 

Цікаве

Загрузка...