WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування національної свідомості, духовно багатої особистості, здатної до самовизначення, самореалізації та самовдосконалення - Реферат

Формування національної свідомості, духовно багатої особистості, здатної до самовизначення, самореалізації та самовдосконалення - Реферат

діяльність.
Наріжним каменем освітньо-виховної роботи в цьому напрямі має стати усвідомлення людиною цінностей етнічної та національної індивідуальності, розуміння специфіки національного характеру, національних особливостей психології, мови, культури.
Для нас сьогодні проблема виховання національної свідомості набула особливого значення й гостроти - і не лише через багатонаціональний характер нашої країни національної самосвідомості складових її народу, але й через пошук шляхів соціальної перебудови нашого суспільства, необхідності його входження в русло цивілізаційного розвитку.
Почуття особистості, почуття людської гідності немислиме без національної свідомості,основою якого є відчуття духовного зв'язку з рідним народом. Національна ідея усвідомлюється (або відчувається підсвідомо) з різним ступенем глибини, але без неї людина перестає бути повноцінною особистістю., стає наче перекотиполе. Тому перше завдання школи - передати майбутнім поколінням людський досвід в його національній формі.
Національне відродження, консолідація української нації, всебічний розвиток її культурно-історичного потенціалу як надзвичайно важливі чинники духовного оновлення української нації повинні стати провідниками орієнтирами в сучасній педагогічній і культурно-виховній роботі, стрижнем духовно-морального виховання молоді і підлітків.
Національна свідомість і самосвідомість - це осягнення людиною себе представником певного народу, носієм його культури, знавцем минулого і сучасного. Діяльність якого спрямована в майбутнє.
Національна свідомість містить великий потенціал упорядкування думок і поведінки сучасної молоді. Національна свідомість ніби виростає з національної самоповаги - морально-етичної оцінки нацією своїх власних вчинків і культурних надбань.
Сформована національна свідомість протистоїть завжди не лише утиску національних почуттів, зневажливому ставленню до культурних цінностей. Дозріла національна свідомість чинить опір і фактори будь0якого порушення рівноправності, справедливості, людської гідності й честі.
Педагог у своїй роботі зважає на те, що відсутність ці національної свідомості нерідко спричиняє оманливе відчуття. Другосортності, "другорядності" рідної мови, культури, врешті самого себе, породжує комплекс національної і громадянської неповноцінності. Національно ж свідомому юнаку чи дівчині чужі зверхність, чванькуватість, погорда у ставленні до представників інших національностей.
Національна свідомість формується всіма засобами рідної мови, історії, культури, мистецтва, народними традиціями, звичками, тощо. Надійним фундаментом, на якому успішно (розвивається) формується національна свідомість українців, є історична пам'ять. Людина, яка любить Батьківщину, знає і шанує історію свого народу. Вона не схильна виявляти до неї ні безсердечної байдужості, ні ганебного глузування.
Українська національна свідомість - це відчуття і усвідомлення гордості за приналежність до своєї нації. Національна свідомість успішно формується в тих учнів, які в сім'ї і в школі користуються рідною мовою, охоче вивчають історичне минуле України, її культуру.
Виходячи з цього, з метою вивчення історії рідного краю, збереження його звичаїв, традицій обрядів у школі створено шкільну організацію "ТиС" (товариські й спритні". Назві організації послужило дивовижне дерево тис, яке росте на території села. Основу організації становлять гурти. Кожний клас (з 5 по 11) - гурт. Гурт має свою назву, емблему, девіз, напрямок роботи, пісню, гуртового з числа учнів класу. Гурти працюють за напрямками руху "Моя земля - земля моїх батьків". Мета руху полягає у вихованні учнівської молоді на традиціях, звичаях, фольклорних джерелах свого народу, рідного краю, національної культури. Кожен гурт працює за певним напрямком: "Рідна мова - пісня солов'їна". "Роде наш красний…", "Струни серця", "Кришталеві джерела", проводить експедиції "До глибини віків", записує легенди, притчі, приказки… рідного краю; проводить пошукову роботу по відновленню імен національних героїв визвольного руху, історії землеробства, природокористування села. На зібраному місцевому матеріалі створено рукописний альманах "Ой у лузі червона калина"… На даному етапі ведеться пошукова робота для створення краєзнавчого музею села у стінах школи.
Учні початкових класів "подорожують" грою "Галичан очка", мета якої залучення дітей до скарбів народної творчості, прищепити любов до духовних оберегів пам'яті, навчити дітей розуміти навколишній світ. Кожний клас "подорожує" своїм шляхом, який має на зву і 4 стежини (кожна стежина - одна чверть): 1 клас - "завдання чарівної палички", 2 клас - "Роде наш красний, роде наш прекрасний", 3 клас - "Сторона барвінкова, де ти народився" та "Подивись, який чудовий край, де лине рідна мова" - 4 клас.
Традиційно стало кожного понеділка проводити загально шкільну лінійку, використовуючи державну символіку та виконуючи Гімн України. Проводяться інформаційно-пізнавальні години: Відродження козацької слави та народних таридцій українського народу", "Шляхами Української повстанської армії", години спілкування, "День української писемності та культури", "День збройних сил України", інформаційно-просвітницькі хвилини, усні журнали "Державні символи України", "Україно моя, Україно!" тощо.
Національна свідомість формується та розвивається разом з особистістю. І тут дуже важливо, що самі вихователі, педагоги були переконані, що без акцентованого національного виховання у молоди людей не можуть належним чином розвиватися такі якості, як патріотизм, відповідальність за доручену справу, тощо. Їм потрібна глибока переконаність у тому, що національне виховання молоді, розвиток її національної свідомості є справді конче потрібним завданням суспільства, виконання якого в поєднанні з іншими виховними формами сприятиме гармонійному і всебічному розвиткові юної особистості.
"Немає у світі нічого складнішого й багатшого, ніж людська особистість, - писав В.Сухомлинський, - Її всебічний розвиток, моральна досконалість - мета виховання. Шлях до досягнення цієї мети такий само складний, як і сама людина".
З цього випливає, що виховання особистості, здатної творити життя, гідне людини, тому що найвища цінність - людина, а також гуманістичний погляд на виховання,

 
 

Цікаве

Загрузка...