WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Україна - славний край козацький: Методико-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотечним працівникам у відзначенні 510-ї річниці українського коза - Реферат

Україна - славний край козацький: Методико-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотечним працівникам у відзначенні 510-ї річниці українського коза - Реферат

Степанович Мазепа був саме такою людиною, життя та діяльність якої справили вплив не лише на події ХУІІ - ХУІІІ ст., а й на наступні часи. Далеко не кожна історична особа, її життя та державна діяльність стають основою сюжетів літературних, живописних та музичних творів
Ведуча II: Першими літературними творами, присвяченими українському гетьману, були панегірики. Панегірична поезія на честь того чи іншого діяча веде своє походження із геральдичної поезії та віршів на смерть особи.
Панегірики Мазепі почали писати, як тільки він став гетьманом. У цих творах Мазепу називали "предостойним нам Богом, поданим гетьманом", посланцем Бога, вельможним гетьманом. Але з'являлися і вірші іншого характеру. Першим антимазепинським твором дослідники вважають вірш '"Мазепі, зміннику задніпрянському і вкраїнському". Складено його ще 1708 р. після розорення Батурина. Крім вітчизняних майстрів пера, особою гетьмана Мазепи цікавились також іноземні автори.
Ведуча І: Таким чином, проаналізувавши панегіричну та драматичну літературу XVII -XVIII ст., присвячену І.С.Мазепі, можемо твердити, що протягом його правління славили гетьмана вірні союзники, люди, вдячні за його меценатство і звичайні підлабузники Ганили гетьмана після подій 1708 р. ті, хто хотів виправдати свою колишню прихильність, або ті, хто був в опозиції (з кола Кочубеїв, Черниша). Були і ті, які лаяли Мазепу тільки тому, що в суспільстві це схвалювалось.
Ведуча II: Доба великої Популярності І.Мазепи у світовій та вітчизняній літературі починається з XIX ст., у добу романтизму. Що саме викликало таке зацікавлення образом гетьмана? По-перше: існування великої кількості чуток, легенд та недостовірної інформації про його особисте життя; по-друге: його любовні пригоди якнайкраще відповідали потребам жанру романтичної поеми, драми та любовного роману і давали багатий матеріал для творчої уяви поетів, драматургів; по-третє: після конфлікту української національної еліти на чоліз Мазепою і російського абсолютизму в особі Петра І ім'я гетьмана стало відомим не лише дипломатам, а й широкому загалу в різних країнах світу.
Ведуча І: На тлі незначних творів маловідомих або зовсім невідомих авторів з'явилося кілька робіт, які заслуговують на особливу увагу. Передусім, це поема Байрона "Мазепа", що вийшла в 1818 р. Цій поемі випала щаслива доля не лише увійти до скарбниці світової літератури, стати символом європейського романтизму, а й послужити основою сюжетів багатьох пізніших творів у різних країнах світу. В основу сюжету було покладено любовну пригоду молодого Мазепи з польською шляхтичкою, за яку він був жорстоко покараний.
Читець:
Кохав колись - і нині теж, -
Вогонь подібної любові
В добрі і злі не знає меж.
Бо що для неї злість і гнів?
А мрія серця нам на зло,
Не гасне й до старечих днів,
Як це з Мазепою було.
Д. Байрон. "Мазепа" (Київ, 1990, №8)
Ведуча II: Однак Мазепа у Байрона показаний не лише як герой-коханець, яким він був у молодості, а як "дуб-титан, землі козацької гетьман", яким він став і до якого, судячи з тексту поеми, поет ставився дуже прихильно.
З погляду мистецької інтерпретації найбільш наближений до байронівського Мазепи був герой поеми К.Ф.Рилєєва "Войнаровский", надрукованої у 1825р. В поемі цього відомого російського поета-декабриста в образі Мазепи символічно були втілені власні волелюбні мрії автора, його ненависть до царату і політичний романтизм. Життя і трагічна доля Мазепи взагалі приваблювали Рилєєва, тому він змалював його як героя свободи.
Ведуча І: Не менш цікавою захоплюючою була надрукована в 1828 р. в " Невском альманахе" історична повість С. В, Аладьїна "Кочубей". Мазепа у Аладьїна "засланий грабіжник" і аморальний тип, якого він засуджує. Згодом з'явилася поема великого російського поета ХІХ ст. О.С.Пушкіна "Полтава". Пушкін підійшов до Мазепи як до історичної постаті, оглибивши психологічно розуміння його особи, але той історизм грунтувався, з одного боку, на "Історії Малоросії" Д.Балтиш-Каменського, а з іншого - на повісті Аладьїна "Кочубей". Одразу після появи ця поема викликала негативну оцінку з боку не лише критиків, а й друзів поета. Через деякий час і сам Пушкін визнав, що його поема не мала успіху. Ведуча II: Відомий французький письменник Віктор Гюго теж не обійшов тему Мазепи. Дивовижна доля людини, що вихопила його на мить з обіймів смерті, поманила химерою і знову кинула як здобич смерті, надихнула Гюго витворити з нього символ людського духу, неясного інстинкту, що живе в людині і жене її проти її волі - як той кінь - до великої невідомої мети.
Читець:
"Але настане день, й племена України того, хто у сльозах і корчах зараз гине, назвуть вождем своїм".
В.Гюго "Мазепа" (Березіль, 1992, №1)
Ведуча І: історична новела Георге Асакі містила в собі дещо оригінальне, хоч і була написана на основі "Мазепи" Байрона Цей твір цілком своєрідний, у ньому досить сміливо поєднувалася історична правда, легенди та вигадки автора.
Ведуча II: Зовсім іншим за оцінками та характеристиками виступає Мазепа в історичному романі Ф.В.Булгаріна (1833). Тут гетьмана змальовано сильною особистістю, яка стала рабом свого честолюбства Письменник ставив своїм завданням зображення внутрішнього світу гетьмана України. Мазепа в його описі - майстер політичної інтриги, який має гострий, проникливий розум, дипломатичний талант, володіє знанням людської психології.
Ведуча І: Великий український поет Т.Г.Шевченко також не обійшов постать Мазепи увагою. Саме на 40-50 - ті роки XIX століття припадає поява кількох його творів, які так чи інакше торкаються козацької доби і самого Гетьмана. Це вірші "Великий льох", "Іржавець", "Чернець", а серед прозових творів виділяються дві повісті "Музикант". "Близнецы". У 60-х роках XIX ст. вийшли роман Д.А.Мордовцева "Царь і гетьман", поема С.Руданського "Мазепа" та трагедія Р.Готшталя "Мазепа".
Ведуча II: Наприкінці століття з'явилося кілька творів про Мазепу в Європейській літературі. Але безперечною літературною вартістю все ж таки відзначилися твори українського письменника М.Старицького "Молодість Мазепи", "Руїна". За життя автора твори не були опубліковані. Твір "Руїна" є частиною задуманої письменником мистецької панорами від початку визвольної війни 1648-1654 років до антикріпосницьких рухів на Поділлі у 30-х роках XIX ст. Письменник ставив на меті відтворній складний період розвитку вітчизняної історії, який П. Куліш назвав Руїною. Центральний персонаж - Іван Мазепа, образ якого у світовій літературі вже мав багату традицію. Однак для тогочасної вітчизняної української літератури трактування постаті Мазепи як

 
 

Цікаве

Загрузка...