WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Україна - славний край козацький: Методико-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотечним працівникам у відзначенні 510-ї річниці українського коза - Реферат

Україна - славний край козацький: Методико-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотечним працівникам у відзначенні 510-ї річниці українського коза - Реферат

духовністю, вмінням знайти добру мудру пораду. Султан пишався дружиною, бо вона, як правило, супроводжувала його на прийомах, виставках, банкетах.
Європейських послів вона вражала знанням латинської мови. Роксолана пояснювала, що в кожному українському селі є школа, якою опікується священик або колишній писар війська Запорозького. Вони вчать дітей церковнослов'янській та латинській мовам. В оточенні Роксолани були обдаровані поети, малярі, будівничі, філософи, народні любомудри, співці, які поширювали ідеї людяності, добра та справедливості. Писала вірші і сама Роксолана. Скінчилось життя Роксолани порівняно рано - на 54 році. Роксолана - єдина жінка з безлічі дружин 36 султанів Туреччини, якій Сулейман наказав збудувати величний мавзолей, гідний самого султана. За всю історію імперій це єдина жінка-українка, яка похована з великою пишністю.
В надзвичайно важливий час - бути чи не бути Україні державою, час історичного вибору гетьмана Мазепи - поряд зцією неординарною
особистістю постає дівочий образ прекрасної і сильної духом патріотки Мотрі - доньки генерального судді Кочубея. Своєю вродою, освіченістю, вихованням, непересічними міркуваннями про долю України юна Мотря заполонила серце 60-річного гетьмана. Гетьмана Мазепу вона шанувала як царя України. Очевидно, начитаність Мотрі імпонувала навіть високо освіченому гетьманові. Він досконало володів польською, латинською, італійською, німецькою, французькою, татарською мовами. Був композитором і поетом. Любив відвідувати Київську академію, мав найкращі зарубіжні та вітчизняні видання Чимало з своїх особистих коштів він призначає на заснування шкіл, друкарень. За часів Мазепи розквітає Києво-Могилянська академія. У гетьманському маєтку Мотря почувалася гідною його уваги. Чимало читала в багатій бібліотеці Мазепи. Переглядала гетьманові листи і універсали. Довідалася про багато їй до того невідомих політичних подій та акцій.
Козацька доба залишила велику фольклорну спадщину, де значне місце посідає образ жінки.
"Закоханий в Україну: Козацька тематика в творах Рєпіна "
Сюжет картини "Запорожці пишуть лист турецькому султану" відтворює один з епізодів життя запорозького козацтва. Та художник вклав у неї глибший зміст. Він втілив свою історичну концепцію, свою історіософську ідею про героїзм, нескореність, безмежну волелюбність, незалежність запорозьких козаків, які не тільки відкидають вимогу володаря наймогутнішої у світі з ті часи супердержави - султанської Туреччини - підкоритися йому, а й глузують з його пихи.
Пам'ятаєте відповідь запорожців:
Ти, султане, чортів син,
Моципера брате,
Внуку гасподе самого
І чорте рогатий!
Стравнику ти цареградський,
Пивнику Мактонськнй.
Свине грецька, й молдованська,
Ковалю вавлонський!
Кате сербів і Подолі,
Папуго ти Кримська,
Египетский ти свинарю,
Сово русалимська.
Ти погана свинячая,
Морда, не підмога,
І дурень ти, а не сторож
У нашого бога.
Не годен ти нас
І десь цілувати,
А не то, щоб Запорожжя
Під собою мати.
Запорожці, які протистояли величезним силам османської імперії, на морі "окурювали мушкетним димом її столицю" - Стамбул, руйнували турецькі чорноморські фортеці і порти, цього разу перемогли своїм сміхом, знущальним реготом. Рєпін досяг гострої психологічної виразності персонажів.
Художник палко любив Україну. Це була його батьківщина. Він тут народився, назавжди захопився красою її природи, людьми, Ті звичаями, побутом, народним мистецтвом. Він був українцем також і за характером своєї творчості.
В полотнах Рєпіна на українську тематику українська стихія виблискує усіма барвами. Картина "Запорожці" - апофеоз української тематики творчості художника. Водночас художник потрапляв і під вплив шовіністичних настроїв, великодержавного імперського патріотизму. Гіпноз ідеї могутності і величі Росії (вона цього досягла за рахунок поневолення інших народів), що впливав на частину діячів культури, перешкоджав і Рєпіну правильно оцінювати сучасну політику царського уряду, спрямовану на знищення української культури. Більше того, де в чому він погоджувався з царським урядом, зокрема із забороною української мови, сліпо повторюючи докази реакційних сил, що ця мова не придатна для наукової роботи, хоча особисто ставився до неї з великою симпатією, прекрасно знав, писав навіть українські пісні.
У 1909р. на 32-й пересувній виставці з'явився новий твір Рєпіна - велике полотно під назвою "Чорноморська вольниця", присвячене плаванню козаків по Чорному морю під час походу до берегів Туреччини. На 46-й пересувній виставці у 1917 р. була показана нова картина художника "Гайдамаки" - про повстання 1768 р. на Правобережній Україні. Над цією картиною художник розпочав працю майже за 20 років до її експонування. 1898 р. він зробив ескіз "Роздача зброї гайдамакам", а в 1902 р. на 30-й пересувній художній виставці подав ескізний образ "Гайдамаки". І "Чорноморська вольниця ", і "Гайдамаки" були продані за кордон. У 20-ті рр. вже за межами Росії (оскільки територія, де знаходилися "Пенати" Рєпіна, опинилась у Фінляндії) він працює над картиною "Зустріч гетьмана". Але встиг зробити до неї тільки ескіз. У 1926 р, відновивши листування з Яворницьким, художник повідомляє: "Під великим секретом признаюся Вам, що я знову взявся за Запорожжя!" Рєпін починає писати картину "Гопак", малюнок для якої він зробив ще в 1912 р. У процесі роботи над картиною "Гопак" народилося полотно "Козак-бандурист з хлопчиком джурою".
Матеріали до усного журналу "Гетьман Мазепи та його доба".
Сторінки:
1. Хто ж він - герой чи зрадник?
2. Жінки у житті Івана Мазепи: міф і реальність;
3. Гетьман Іван Мазепа як поет;
4. Постать Івана Мазепи в художній літературі ХУІІ-ХХ ст. (можна
провести як самостійний захід в формі літературного вечора).
1. "Хто ж він - герой чи зрадник?"
Епоха Івана Мазепи найзагадковіша в усій історії України. Хто він - Іван Мазепа? Чому Сірко не вбив Дорошенківського гінця? Що він побачив в очах молодої людини? Чи вже тоді Іван Сірко зрозумів, що перед ним людина, яка належить Україні, історії українського народу?
Всі, хто зустрічався з гетьманом Мазепою, одностайно відзначали високий рівень його освіченості, інтелекту. Чи не єдиний з володарів того часу український гетьман знав майже всі європейські мови - польську, німецьку, французьку, італійську, татарську і особливо латинь, яку охоче вживав за першої ліпшої нагоди. Він навчався в Києво-Могилянській колегії, потім у єзуїтській колегії у Варшаві, завершував освіту в Німеччині, Італії, Франції.
Український гетьман мав

 
 

Цікаве

Загрузка...