WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Україна - славний край козацький: Методико-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотечним працівникам у відзначенні 510-ї річниці українського коза - Реферат

Україна - славний край козацький: Методико-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотечним працівникам у відзначенні 510-ї річниці українського коза - Реферат

Україна - славний край козацький: Методико-бібліографічні матеріали на допомогу бібліотечним працівникам у відзначенні 510-ї річниці українського козацтва
"Народ мій є. В його гарячих жилах
Козацька кров пульсує і гуде".
В.Симоненко.
Козацтво. Запорізька Січ... Славні сторінки української історії.
Козацтво пройшло героїчний і суперечливий шлях. Помітним в його розвитку було створення в середині XVI ст. Запорізької Січі, яка відіграла величезну роль в історії українського народу. Козаччина - це не тільки найблискучіша, найефектніша поява в українській історії, це ще й доби найбільшого напруження сил українського народу, його державної, соціальної та культурної творчості, коли яскраво виявились найкращі - світлі і найгірші - темні сторінки національного менталітету.
Зовнішніми та внутрішніми вартостями запорозькі козаки створили собою найхарактерніші типи свого народу та свого часу.
Як пишуть сучасники, вони були здебільшого середнього зросту, плечисті, статні, дужі, повновиді, кругляві і від літнього сонця та степової спекоти смагляві, 3 довгими вусами на верхній губі, з розкішним оселедцем або чуприною на тім'ї, в смушковій, гостроверхій шапці на голові, завжди з люлькою в зубах; справжній запорожець завжди позирав якось похмуро й спідлоба долі, чужих зустрічав попервах непривітно, відповідав на запитання дуже неохоче. Але затим поволі м'якшав, обличчя його поступово під час розмови ставало веселим, жваві, проникливі очі проймалися блиском вогню, вся постать його дихала мужністю, хвацькою заразливою веселістю і неповторним гумором.
Ясною рисою вдачі запорозьких козаків була їх добросердність, безкорисливість, щирість, вірність у дружбі, яка вельми високо цінувалась на Запоріжжі. Крім того, ясними рисами вдачі запорізьких козаків були висока любов до власної свободи, вони віддавали перевагу лютій смерті перед ганебним рабством; глибока повага до старих і заслужених воїнів, простота, поміркованість і винахідливість у скруті, у домашньому побуті або у різних безвихідних випадках та при фізичному недузі.
На війні козак завжди відзначався розумом, хитрістю, умінням виграти у ворога вигоди, раптово на нього напасти і зненацька заманити, вражав ворога великою відвагою, дивовижним терпінням та рідкісною здатністю переносити спрагу і голод, спеку й холод.
У народній творчості оспівані легендарна козацька слава, відвага і благородство, ненависть до ворогів, гнобителів. Образи Мамая, Голоти, Байди створені народною уявою як уособлення непокори гнобителям, самовідданої боротьби проти них, віками живуть у піснях, народних переказах разом з образами таких прославлених козацьких керівників, як Северин Наливайко, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Іван Богун, Максим Кривоніс, Іван Сірко, Семен Палій, Максим Залізняк, Петро Сагайдачний і багато інших.
Сучасне козацтво стоїть на засадах відродження козацьких традицій, збереження і відновлення пам'яток української історії. З другої половини 80-х років в багатьох областях України почали утворюватися громадські товариства нащадків українських козаків. Особливо активізувався цей процес в роки незалежності. Президентом України Л.Д. Кучмою схвалена "Національна програма відродження та розвитку українського козацтва на період 2002-2005 р." Розроблена також і "Обласна програма відродження та розвитку Українського козацтва на 2002-2005 роки".
Головою координаційної ради з питань козацтва при Президентові України, Гетьманом українського козацтва є гвардії генерал-лейтенант, доктор юридичних та історичних наук Іван Білас.
При облдержадміністрації теж створена координаційна рада з питань розвитку козацтва, яку очолює заступник голови Людмила Латишева. Обласне козацьке товариство - це понад 40 районних та первинних організацій, товариств - очолює доцент, полковник Микола Кобозєв. Товариство займається відродженням козацьких традицій, духу великих предків, козацької педагогіки лицарства. Серед козацької старшини добре знані в регіоні люди: сотник, доктор філософії Іван Мозговий, професор Михайло Стеблянко, крайовий суддя Юрій Кондратенко, сотник з Шостки Віктор Терлецький та багато інших.
На виконання національної та обласної "Програм відродження та розвитку українського козацтва", розпорядження голови облдержадміністрації "Про відзначення в області 350-річчя Переяславської козацької ради в 2003-2004р.", в зв'язку з 510-річчям українського козацтва радимо організувати в бібліотеках області цикли заходів з популяризації історії українського козацтва, в т.ч. козацьких традицій Сумщини, козацької педагогіки, сьогодення козацтва на теми: "Тої слави козацької повік не забудемо", "Україна - славний край козацький", "Історія України в особах - козаччина", проведення вечорів історичних портретів із циклу "Гетьмани України", історичних подорожей "Місцями козацької слави", вікторин "Українське козацтво в датах" та інших заходів.
Пропонуємо до вашої уваги матеріали до історичного калейдоскопу "Українське козацтво в датах"; до історичних годин: "Освічені жінки козацької доби"; "Закоханий в Україну: козацька тематика в творах Рєпіна") історичної години "Гетьман Іван Виговський і Конотопська битва", до усного журналу "Гетьман Мазепа та його доба" та літературного вечора "Постать Івана Мазепи в художній літературі ХУІІ-ХХ ст.".
Історичний калейдоскоп "Українське козацтво в датах"
Перша половина ХУ ст. - Перші згадки про українських козаків в
історичних джерелах.
Початок ХУІ ст. - Виникнення Запорозької Січі.
1550 - Обрання Дмитра Вишневецького (Байди), нащадка волинських
удільних князів Гедиміновичів, старостою черкаським і канівським.
1572 - Утворення козацького реєстрового війська (реєстр 300 козаків).
1591-1596 рр. - Козацькі повстання під проводом К.Косинського, С.Наливайка, Г.Лободи, М.Шаули.
1600-1602 рр. - Гетьманство Самійла Кішки. Реєстровці в союзі з поляками брали участь у походах в Молдавію та Лівонію.
]606-1607 рр. - Участь українського козацтва у Селянській війні в Росії під
проводом Івана Болотникова.
1611-!6І2 рр. - Війна Польщі з Росією. Участь козаків на боці Польщі.
1616-1622 рр. - Гетьманство Петра Конашевича-Сагайдачного. Створення українського регулярного війська.
1621 - Хотинська війна між Польщею і Туреччиною. Розгром турецької
армії. Основна заслуга в цьому українського козацтва на чолі з П.Сагайдачним.
1623-1628 рр. - Гетьманство Михайла Дорошенка.
1630-1631 рр. - Козацьке повстання під проводом Тараса Федоровича
(Трясила).
Січень 1648 р. - Козацьке повстання під проводом Б.Хмельницького у
Запорозькій Січі. Початок Визвольної

 
 

Цікаве

Загрузка...