WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Славетному лицарству - 500: Методично-бібліографічні матеріали до проведення літературно-історичних читань - Реферат

Славетному лицарству - 500: Методично-бібліографічні матеріали до проведення літературно-історичних читань - Реферат

Славетному лицарству - 500: Методично-бібліографічні матеріали до проведення літературно-історичних читань.
В Історичному минулому українського народу було таке неповторне явище, як Запорізька Січ. М.В.Гоголь у "Тарасі Бульбі" писав: "Так ось вона, Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі, як леви! Ось звідки розливаються воля в козацтво на всю Україну?".
500-ліття виникнення українського козацтва відзначатиметься протягом п'яти років в рамках всесвітнього десятиліття розвитку культури, яке проводиться під егідою ЮНЕСКО.
Радимо в бібліотеках області для читачів і працівників ЦБС провести літературно-історичні читання "Славетному лицарству -600".
Перше читання "ФЕНОМЕН ЗАПОРОЗЬКОЇ СІЧІ"
І. Оглядова лекція "ДЕ І КОЛИ ВИНИКЛО КОЗАЦТВО ".
Цю лекцію може прочитати вчитель історії або української мови І літератури, може ознайомити присутніх з матеріалами бібліотекар. Щодо літератури, то радимо, користуватися списком, який надається в кінці розділу.
ІІ. Книжкова виставка "ЗАГАДКОВА РЕСПУБЛІКА ЗАПОРОЗЬКА СІЧ"
Подивіться лишень добре,
Прочитайте знову
Тую славу... та я спитайте
Тоді себе: що ми?...
Чиї сини? яких батьків?
Т.Г.Шевченко
І розділ. Родовід козаччини.
ІІ розділ. Економічний та політичний устрій Запорозької Січі.
ІІІ розділ. Визвольна війна українського народу під керівництвом Б.Хмельницького.
ІУ розділ. Славні лицарі запорозького козацтва.
ІІІ. Літературна вікторина "ЧИ ЗНАЄМО МИ ІСТОРІЮ".
- Коли і де була заснована Запорозька Січ? (Кінець ХУ ст., о. Хортиця);
- Назвіть відомих вам гетьманів і народних героїв часів Запорозької Січі. (Богдан Хмельницький, Петро Калнишевський, Павло Полуботок, Іван Мазепа, Іван Скоропадський, Северин Наливайко, Максим Кривоніс, Іван Гонта);
- Хто був останнім гетьманом України? (Кирило Григорович Розумовський);
- Хто був останнім кошовим отаманом Запорозької Січі? (П.І.Калнишевський)
- Коли і кім була ліквідована Запорозька Січ? (У 1775 р. Катериною ІІ, Г.Потьомкіним);
- Під яким прізвиськом князь Потьомкін підступно вписався до козацького реєстру на Січі? (Нечос. Див.: Пушик С. Галич: Поезії.-К.: Молодь, 1990.-С. ЗІ);
- Кого називав І.Рапін "енциклопедистом козаччини"? (Д.Яворницького);
- Ким була куплена картина І.Репіна "Запорожці пишуть листа турецькому султанові"? (Олександром ІІІ);
- Які елементи одягу та зброї козаків ви знаєте? (Шаровари, сорочка-вишиванка, шабля та ін.);
- На яких музичних Інструментах грали запорожці? (Кобза, ліра, скрипка, ваган, баси, цимбали, сопілки);
- Які крилаті вислови про козаків вам відомі? ("Без гетьмана військо гине", "Козак з бідою, як риба з водою", "Козак із пригоршні нап'ється, а з долоні пообідає", "Козацькому роду нема переводу", "Терпи, козаче, отаманом будеш", "Не той козак, що за водою пливе, а той, що проти води", "Хліб та вода - то козацька їда", "Козак з біди не заплаче");
- Назвіть відомі вам художні твори, в яких втілено образи гетьманів. (Байрон Д. "Мазепа" /поема/, Ле І. "Хмельницький" /Історичний роман/, Лепкий Б. "Мазепа" /повість/, Пушкін 0. "Полтава" /поема/, Рибак Н. "Переяславська рада" /роман/, Сосюра В. "Мазепа" /поема/, Тулуб 3. "Людолови" /Історичний роман/, Тулуб 3. "Сагайдачний" /Історичний роман/).
Друге читаний "ВИДАТНІ ГЕТЬМАНИ УКРАЇНИ"
ГЕТЬМАН ПЕТРО КОНАШЕВИЧ САГАЙДАЧНИЙ
Народна пісня ... Народна пам'ять... Народна любов.., Так, саме любов і пам'ять - ті складові, то допомагають народові створити пісню про улюбленого героя. І саме гетьман Сагайдачний залишив у пам'яті людській такі зернини, що проросли у чудову лірико-епічну пісню "Ой, на горі та женці жнуть". Тож згадаємо її...
Ой, на горі та женці жнуть,
А попід горою,
Попід зеленою
Козаки йдуть.
Попереду Дорошенко
Веде своє військо,
Військо запорозьке
Хорошенько!
Посередині пан хорунжий,
Під ним кониченько,
Під ним вороненький
Сильне-дужий!
А позаду Сагайдачний,
Що проміняв жінку
На тютюн та люльку,
Необачний!
"Гей, вернися, Сагайдачний,
Візьми свою жінку,
Оддай, мою люльку,
Необачний!"
"Мені з жінкою не возиться,
А тютюн да люлька
Козаку в дорозі
Знадобиться!"
Гей, хто а лісі, озовися!
Да викрешем огню.
Да потянем люльки,
Не журися!
Хто ж він був, цей легендарний поводир українських козаків Петро Сагайдачний? Дізнаємось про це з невеликої історичної праці відомого українського історика козацтва Д.І.Яворницького "Гетьман Петро Конашевич Сагайдачний", де автор розповідає, що це "одна з тих світлих постатей, на якій відпочивав зір історика і яка назавжди залишиться у народній пам'яті".
Сагайдачний, людина широкого кругозору, добре розумів головні проблеми політичного, економічного, релігійного, освітянського та станового життя своєї епохи, і не лише у себе, на Україні, а в суміжних країнах.
Крім того, йому був притаманний великий дипломатичний такт, завдяки якому, не оголюючи свого меча, він зумів домогтися у поляків таких благ для свого народу, про які жоден український гетьман ні до нього, ні після нього і мріяти не смів.
Наслідки всебічної боротьби Сагайдачного були вельми вагомі. Він розширив козацьку територію і збільшив кількість свого війська до небачених доти розмірів. Перетворив козацьку справу із станової в загальнонародну, тобто вчинив так, що відтоді козацтво оголило свій меч і заблищало ним на всі чотири сторони світу, йдучи на ворогів не лише за свої особисті права, а і за інтереси всього пригніченого південноруського народу. Сагайдачний виступив на боротьбу з ляхами, турками й татарами за предківську віру і за права південноруського народу в той час, коли південноруська панівна верхівка, спокушена шляхтянською розкішшю, окатоличилась та ополячилась, кинула напризволяще свій багатостраждальний народ або ж силкувалася і його зробити відступником од віри й крові батьків. Особливо гетьман турбувався про народну освіту і влаштування народних шкіл. Для нього він не шкодував ні часу, ні зусиль, ні коштів, даючи прийдешнім поколінням життєвий і безсмертний приклад. Він не залишив поза увагою і тих, хто проливав свою кров за віру, вітчизну і народ і під кінець життя став непрацездатним. Таким бідолахам він залишив шпиталі та грошові внески для проживання до кінця їхніх днів.
З огляду на усе це особистість Сагайдачного непересічна, видатна і велична у південноруській історії. "... Нехай його великий образ і його великі подвиги вічно живуть у серцях тих, кому дорогі вітчизняна історія, рідний народ, його мова, кому дорогі його віра і ненька Україна, весь рідний український край... Хай слава його не вмре, не

 
 

Цікаве

Загрузка...