WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Романсу світлі почуття: Методичні поради по проведенню вечора українського класичного романсу - Реферат

Романсу світлі почуття: Методичні поради по проведенню вечора українського класичного романсу - Реферат

слова Шевченка, де надзвичайно правдиво і глибоко відбито думки й переживання простих людей. Тут і характерний для творчості поета образ самотньої, зрадженої і скривдженої дівчини "Ой одна я одна", "Нащо мені чорні брови", образ безталанного козака, який, не знайшовши щасливої долі, гине на чужині "Тече вода в синє море" і образ чумака, що помирає, всіма забутий, у дорозі серед степу "Ой не п'ються пива-меди", і образ рідної української природи "По діброві вітер виє", "Плавай, плавай, лебедонько".
(Виконується один з названих творів).
Ведуча І.
Чи не найбільше українських романсів присвячено темі кохання. Адже романс - це перш за все ліричний жанр музично-поетичного мистецтва, в якому розкривається внутрішній світ людини, її інтимні почуття, думки та настрої. Романс Д. ічинського "Я тебе люблю" - це сповнене романтичного пориву захоплене освідчення у коханні.
(Виконується романс "Я тебе люблю ...", сл. В.Вільшанецької, муз. Д.Січинського або романс "Горить моє серце", сл. Лесі Українки, муз. Я.Лопатинського).
Ведуча ІІ.
Поетичні рядки покладені на музику перетворюються в прекрасні романси. Велика плеяда композиторів створила незабутні мелодії. Серед них і Микола Лисенко.
Лисенкова музика - це хвилюючі розповіді про нерозділене кохання. Історія того кохання починається від зародження першого юнацького почуття в "чудовий май" і закінчується тяжкими хвилинами розлуки.
(Виконується романс "Коли розлучаються двоє", сл. Г.Гейне, муз. М.Лисенка).
Ведуча І.
Багатогранність людського життя, з його спогадами, мріямиє основною темою романсу. І саме через чарівність мелодії так ніжно і тонко пісня торкається струн душі.
(Виконується романс "Зажурилась бідная удівонька", муз. С.Людкевича).
Ведуча II.
Прекрасний образ української дівчини! Неначе уявляєш її перед собою: гордо відкриту на зустріч усьому прекрасному і готову безжально висміяти всяку потворність, яка насмілиться зачепити її гординю. Палке серце дівчини прагне великого самовідданого кохання. Гаряче і пристрасно проголошує вона свободу власного почуття:
Нащо питати, якого кохати?
Серденько зразу вгадало само.
Справжнім гімном дівочій красі звучать слова пісні "Чорнії брови, карії очі - темні, як нічка, ясні, як день!"
(Виконується пісня-романс "Чорнії брови ...". Сл. і муз. народні).
Ведуча І.
В піснях-романсах ми відчуваємо оригінальність і неповторність: ніжне дівоче кохання, біль розлуки, мрії про щастя. І всі ці почуття героїв розкриваються на тлі мальовничої природи. Свідками їх зустрічей стають пишна квітка троянди, гілка червоної калини, весняний вітер і соловей - натхненний співець кохання. "Ой коли б я голосочок соловейка мала..."
(Виконується "Солов'їний романс". Сл. і муз. Кос-Анатольського).
Ведуча II.
Справжній романс народжується не щодня. І тому, він має здатність торкатися золотих струн душі народної, грати всіма барвами людської особистості. Витвором живого, тремтливого почуття є широко відомий романс "Дивлюсь я на небо". Своєю виразністю, щедрим мелодизмом цей романс приваблював до себе багатьох любителів співу.
(Виконується романс "Дивлюсь я на небо", сл. М.Петренка, муз. Л.Олександрової).
Ведуча І.
Картини природи у романсах створюють певний настрій. Вслухаючись у музику, проймаєшся знайденою автором інтонацією музично-пейзажних замальовок. В таких творах вже самий початок схиляє нас до спокійних мрій і почуттів. В окремих випадках образи природи пронизують всю пісню наскрізь, стаючи ніби самостійними дійовими особами.
(Виконуються романси на вибір: "Стояла я і слухала весну", "Дивлюсь я на яснії зорі". Сл. Лесі Українки, муз. К.Стеценка; або "Місяць на небі". Сл. народні, муз. Д.Січинського; або "Пливе човен, води повен". Сл. народні, муз, М.Лисенка).
Ведуча І.
Пісні з рухливим і жвавим характером виконання здебільшого до романсів не відносяться. Проте окремі з них, безперечно, можуть бути названі піснями - романсами.
(Виконується романс "Дощик". Сл. народні, муз. М.Лисенка).
Ведуча II.
Перлиною романсової творчості Д.Січинського є романс "Бабине літо"( Гей, лети, павутиння). Картина сумної осені відповідає настрою самотньої людини, для якої згадка про весну є чарівною мрією. До речі, відома українська співачка С.Крушельницька включила цей романс до свого постійного концертного репертуару і виконувала на закордонних сценах .
(Виконується романс "Бабине літо". Сл. М.Гавалевича, муз. Д.Січинського).
Ведуча І.
Український романс - це цілюще джерело, з якого ми черпаємо почуття краси, ніжності, вічності. Це надзвичайно правдивий, довірливий і світлий витвір людського таланту, людської долі.
Романс - це переконливе свідчення високої культури як синтезу поезії, музики і виконавства. Це трепетний спів серця про пахощі літа й бентежне почуття, про барви осені й непрості взаємини закоханих.
В романсі відчувається цілковите злиття картин і звуків, мелодії і слів, навіть дріб'язкові деталі мають неабияку вагу. А це тому, що романс позбавлений випадковостей, компонується в плетиво досить чіткого і виразного стилю письма, як, скажімо, з безлічі пелюсточок утворюється дивовижна квітка.
Український романс - це лірична сповідь, це гармонія безконечності і вічності, добра і краси. Тож, відкриваймо свої серця для цієї сповіді - і світ тоді стане кращим!..

 
 

Цікаве

Загрузка...