WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Романсу світлі почуття: Методичні поради по проведенню вечора українського класичного романсу - Реферат

Романсу світлі почуття: Методичні поради по проведенню вечора українського класичного романсу - Реферат

Романсу світлі почуття: Методичні поради по проведенню вечора українського класичного романсу
Ведуча І.
З давніх давен людина прагнула відобразити в художній формі глибину своїх почуттів, найпотаємніші порухи душі. Сповнена глибокого чуття ллється мелодія солоспіву. Здається виникає вона на самому зламі незвіданого високого, неповторного. Майже афористично викладена думка панує у невеликому за розміром творі, де звучання голосу зливається зі словом та інструментальним супроводом. Винятковість переживання породжує музичну інтонацію, що стає живою, існуючою назавжди сутністю художнього образу...
Ведуча ІІ.
Таким є романс. Романс посідає помітне місце у мистецькій скарбниці народів. Інколи він нагадує музичне оповідання, маленьку трагедію або щоденниковий запис. Термін "романс" походить від іспанського romance. Це пісня, що виконувалась іспанською мовою, по-іспанськи, тобто "по-романськи".
Романс набув загальноєвропейського поширення. В Україні він зустрічається починаючи з XVIII ст. Чи не першим із вітчизняних композиторів цей термін був використаний Дмитром Бортнянським. Відомий композитор, майстер хорових концертів, оперної, симфонічної та камерно-інструментальної музики, написав також кілька романсів, що були надруковані 1793 року .
Ведуча І.
Романси починалися з так званих, кантів - хорових побутових пісень. Основні їх стильові ознаки: куплетна форма, переважно трьохголосний виклад, чітка ритміка. Тематика кантів дуже різноманітна. Творцями та виконавцями кантів були переважно представники середніх верств суспільства: семінаристи, вчителі, дрібні урядовці, нижче духівництво та інші.
Ведуча ІІ,
Поряд із кантами приблизно в той же період в Україні поширюється так звана "пісня - вірша" або інакше "світська пісня". Це також один із перших в українській літературі видів світської поетичної творчості. Прикладом є "Ой біда, біда мені чайці-небозі", "Скажи мені, соловейку, правду" та інші.
Формування пісні - романсу пов'язано з розвитком світських тенденцій в українській культурі ХУІІ-ХУІІІ ст., який проходив паралельними руслами в усіх галузях: літературі, музиці.
Ведуча І.
Поряд з художньою літературою чималий вплив на розвиток цього жанру мав театр. Вже в старовинному ляльковому театрі - "вертепі", перші рукописні записи якого відносяться до XVIII ст., зустрічаються, у вигляді вставних номерів, ліричні солоспіви. Вони вже тоді були близькі своїм характером до пісень - романсів. Такою є наприклад пісня козака - Запорожця "Та не буде лучче, та не буде краще".
У порівнянні з кантом, який виконувався переважно хором, сольна пісня була гнучкішою за формою, придатнішою для вияву особистих почуттів. Не останню роль у цьому процесі відігравала й та обставина, що якраз у музичному побуті міста проходило активне взаємопроникнення культур різних народів.
Ведуча II.
Показовим прикладом щодо цього може служити відома пісня "Їхав козак за Дунай", автором якої є, як вважають, український козак Семен Климовський, На тему пісні "Їхав козак за Дунай", що поширилась у Польщі, Чехії, Німеччині, Австрії, Франції, Англії та інших країнах, створювались варіації, обробки для фортепіано, арфи, гуслів, гітари. Мелодію української пісні - романсу використали у своїй творчості такі композитори як Л. Бетховен, К. Вебер, М. Дальвімар та інші.
(Виконується пісня-романс "Їхав козак за Дунай").
Ведуча І.
Важливу роль у розвитку української пісні - романсу відіграла багата творча спадщина класиків вітчизняної літератури, зокрема, музично-поетична творчість видатного українського філософа, поета і музиканта Григорія Сковороди. Такі популярні поезії Сковороди як "Всякому городу нрав і права", "Стоїть явір над горою", є ранніми зразками українського романсу.
(Виконується один з романсів).
Ведуча II.
Світове знання дістала славнозвісна "Наталка Полтавка' Івана Котляревського, яка значною мірою побудована на піснях. Деякі з них, як наприклад, "Сонце низенько", "Віє вітер горою", "Ой під вишнею" та інші, автор запозичив з фольклору, а деякі - "Чого вода каламутна", "Віють вітри", "Ой я дівчина Полтавка" та інші - створив письменник за народними мотивами.
Важливе місце пісня - романс посідає, крім "Наталки Полтавки" І.Котляревського і в п'єсах інших авторів: Григорія Квітки-Основ'яненка "Сватання на Гончарівці", Степана Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм", Марка Кропивницького "Вій", "Зальоти Соцького Мусія".
(Виконується один з названих творів).
Ведуча II.
Всебічно обдарований Марко Кропивницький, який нам добре знаний своїм драматичним словом, сам створив рад пісень та романсів, що стали народними: "Соловейко", "Ревуть - стогнуть гори-хвилі", "Удовицю я любив", а романс Михайла Старицького "Ніч яка місячна, зоряна, ясная" є однією з перлин сьогодення.
(Виконується романс "Ніч яка місячна...").
Ведуча І.
Народна лірична пісня поступово переростає в самостійний жанр - романс, де слово, музика і душа зливаються воєдино ...
Ведуча II.
XIX століття ... Період розквіту романсу. Саме в цей час з'являється велика кількість яскравих, художньо-завершених пісень - романсів, які стали справжнім символом українського народу. Тут неможливо не згадати творчість Великого Кобзаря. Мелодії до багатьох творів Т.Г.Шевченка створив сам народ. Народними піснями стали також і окремі твори відомих нам композиторів на

 
 

Цікаве

Загрузка...