WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Книга - таїна великого мистецтва. - Реферат

Книга - таїна великого мистецтва. - Реферат

Книга - таїна великого мистецтва.
ВЕДУЧА БІБЛІОТЕКАР: Сьогодні ми запросили Вас на вечір-бал, королевою якого буде книга. Звичайна книга, перший Буквар, тонесенький томик поезії, в якому були описані перші почуття, захоплюючий детектив і здійсненна фантастика.
Книга - незвичайна, як і світ, який вона відкриває. Світ, з усіма людьми, світ всіх часів, світ, у якому ви переживали з цими всіма людьми їхні тріумфи і поразки, їхні кохання і смерть. Книга незвичайна, саме та, яка навчила вас бути мудрими і виваженими з людьми, ласкавими у сім'ях, чесними із собою. І символічно, що Александрійський маяк - одне із семи чудес світу, в інтер'єрі був не чим іншим, як бібліотекою рукописів. Тобто був двоєдиним джерелом світла: фізичного, що вказувало дорогу кораблям і духовного, що освітлювало людині шлях до оволодіння законами природи, суспільства, до самоусвідомлення себе як особистості. І тому хай сьогоднішній бал при живих вогниках маленьких маячків дасть нам відчути, як Книга освітлює морок нашого життя.
Гасне світло. Вносять запалені свічки на кожний столик. Входить друга ведуча - КНИГА (у строгому вбранні, з книгою в руці). Вона освічується світлом прожектора чи лампи протягом всього вечора.
ВЕДУЧА (як тільки з'являється "Книга"): Напевне, Вам легко буде відгадати загадку "Чи чули Ви про дерево, що не засихає чи про квітку, яка не в'яне, а чи про плід, що не псується ?" (Книга).
КНИГА: Так, це я - Книга. Я - незрадливий товариш у час самотності і чудовий знайомий в чужій країні. Якщо Ви гніваєтесь, я не ображаюсь, якщо чинете несправедливо - я не підвищую голосу. Я сховаю таємниці краще землі і рознесу їх швидше вітру. Але коли я проповідую, то змушую слухати, коли розважаю - то моє задоволення надовго, коли хочу зворушити, то викличу сльози, а якщо вдарю - то спричиню біль. Я перетворюю людину в Людину, рухаю історію, змінюю цивілізації.
ВЕДУЧА: Вся історія людської цивілізації - це підкорення людиною простору і часу. Простір підкорився техніці, а час підкорюється тільки книзі. Книга - це та машина часу, в якій можна зустрітися з людьми, подіями не тільки минулого, а й майбутнього, потрапити в будь-яку епоху. Книги - це той знак вічності, що відбився на білому папері чорними літерами - символами і який кожен розуміє згідно свого інтелекту, характеру та природи.
КНИГА: Якщо мова зайшла про письмо - літери, я хотіла б розповісти якими видами письма мене писали. Первісні люди залишили нам предметне письмо - примітивне позначення певних предметів. Ці предмети пізніше об'єднувались у малюнки і утворили малюнкове (піктографічне) письмо. У багатьох народів це письмо було вживаним довго. Так, у 1849 році Президентові США надійшов лист з малюнком, на якому лінії з'єднували голови і серця семи людей і трьох кружечків. Ніхто не сприйняв цей лист легковажно, а знавці культури індіан розшифрували як прохання на дозвіл семи племен користуватися трьома озерами Північної Америки. Ідеографічне письмо передає запис понять: жінка, воїн, іде, пливе, летить та інші. Його видом є ієрогліфи, якими користуються в Японії та Китаї.
ВЕДУЧА: А найпоширенішим є алфавітне письмо. На сьогодні воно є найвищим у розвитку письма, тому що ним можна передавати не лише події, а всі почуття внутрішнього світу людини. Всі найвищі культури світу - древньогрецька, римська, сучасні культури майже всіх країн світу передаються алфавітним письмом. А упорядкували алфавіт древні фінікійці.
КНИГА: Геніальність алфавітного письма полягала у тому, що з сталої кількості букв можна складати безліч слів. І як кожне слово так і кожна буква має свою красу, неповторність і суть. У давньослов'янській азбуці - кирилиці для запам'ятовування кожну букву позначали словом. Вслухаймося, звідки пішла мелодійність і м'якість української мови: аз, буки, віди, глаголь, добро, єсть, живіте, зело, земля, іже, і, како, людіє, мисліте...
ВЕДУЧА: Ось на цьому слові "мисліте" і замислимося над Книгою. Над Книгою, як великою історичною цінністю. Книгою, що пройшла віки, зігріта руками людей різних поколінь, збережена ними і передана нам. Вона руйнує час, кордони, віросповідання, об'єднує окремих читачів маленькою свічечкою, висвічує нам як історію людства, часу, так і свою власну історію. А історія Книги - унікальна і наповнена чудесами, як і сама Книга. За законами Балу ми можемо викликати найбільш цікаві факти історії книги.
КНИГА: Викликаю дух древньої історії: бачу наскальні рисунки - це я, Книга, але ще в ескізі. Ось кам'яна книга. Закони вавілонського царя Хаммурапі були записані за 2000 р. до н. є. на базальтовому стовпі, висотою 2 м і 2 м в об'ємі, вагою 10 т. Сьогодні цей текст можна розмістити на 50 сторінках середнього розміру. А ось папірусні сувої - ніби сповитки. Сувої служили тільки для зберігання, читали їх рідко, тому і робилися такими довгими. Часте користування вимагало нових форм книги. В античності - це книга-диплом (грец. ди+плом - дві дощечки) і книга-кодекс (ко+декс - два пергаменти). І далі я не була легкою і зручною. Найбільше видання у світі - багатотомна збірка "Акти і публікації Британського парламенту 1800 -1900 рр." вагою 31 т. Щоб їх прочитати потрібно 6 років. На оправу цих книг пішла шкіра 34 тисяч кіз. Найбільша у світі книга - Німецький атлас 1661 р. вагою 120 кг, розміром 170х110 см. Також німецькими поліграфами видано найменшу книжечку - форматом трохи більше ніж 2 мм. А перлиною слов'янської поліграфії є книжечка байок Глібова, видрукована 140 р. тому, трошки більша за звичайну марку. А найдорожчою книгою світу є Біблія, надрукована Гутенбергом у 1455 р. на пергаменті. У 1926 р. американець Уолбер заплатив за неї 350 тисяч доларів. На даний час вона знаходиться у Вашингтоні в Бібліотеці Конгресу як національна цінність. А в Парижі в Національній бібліотеці зберігається найдавніша книга - папірус, датований 3350 р. до н. є.
ВЕДУЧА: Шановна Книго, ти пірнула у таку глибоку історію, що забула нагоду, з якої ми зібралися - 1000-річчя літописання на Україні.
КНИГА: Як не пам'ятати мені мого брата - мовчазного, скупого на слова та багатого на події Літопису. Відразу через століття зринає образ Нестора.
(Літературне читання уривку будь-якого літопису давньослов'янською мовою для відчуття краси цієї мови. Бажано, щоб виконував читець-чоловік).
КНИГА: Так, впізнаю, це - (назва літопису). Крім нього Україна прославилась такими літописами як "Повість временних літ", Галицько- Волинським, рукописним Реймським Євангелієм, вивезеним не пізніше 1044 р. дочкою Ярослава Мудрого Анною, дружиною короля Франції Генріха І, Кодексом Пандектів Антіоха Чорноризця, Туровським Євангелієм, Остромирівським Євангелієм, Чудовським Псалтирем, Ізборником Святослава 1073 р., Мстиславовим Євангелієм 1100 р. та іншими.
ВЕДУЧА: А ще Україна славиться рукописною книгою, написаною жінкою. Руська княжна Євпраксія Мстиславівна - онука Володимира Мономаха написала науковий трактат з 29 розділів "Мазі"- своєрідну енциклопедію лікарських знань 12 ст.Окремими розділами виділено користь повітря і руху для здоров'я, догляд за новонародженими, правильне харчування і лікування хвороб. До речі, з грецької її ім'я перекладається як та, що добре діє.
(Фоном для виступів звучить музика Вівальді, Моцарта, Глюка до опери "Орфей і Евредіка", Гріга "Песнь Сольвейг" до драматичної поеми "П'єр Гюнт").
ВЕДУЧА: На зміну літописам, теплим від рук переписувачів, пожовклим від століть приходить друкована книга. Її батьком на Україні був Іван Федоров. Від 1574 року - виходу перших друкованих книг "Апостола" і "Букваря" - сяє нам феєрверк книг. Давайте помилуємося цим феєрверком.
КНИГА: Символічно, що однією з перших книг України був "Буквар". До речі, єдиний його примірник знаходиться у бібліотеці Гарвардського університету США. Всі видання, що з'явилися на Україні від початку книгодрукування до 1800 року називаються стародруками. Вони відрізняються шрифтом, способом виготовлення і художнім оформленням, в основі яких була ручна

 
 

Цікаве

Загрузка...