WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Безмежність краси української мови: Методичні поради до відзначення дня слов'янської писемності. - Реферат

Безмежність краси української мови: Методичні поради до відзначення дня слов'янської писемності. - Реферат

спускати очей, не зводити погляду, втуплюватися, устромляти погляд, поїдати (пожирати) очима, кинути оком, стріляти очима, позирати, міряти, жерти, колоти, палити поглядом, пускати бісенят, дивитися як баран на нові ворота, витріщатися, вилуплюватися, вирячати очі, дивитися зизим оком та інші.
ВЕДУЧИЙ І: Обширні синонімічні можливості фразеологічного складу української мови. Продемонструємо їх з допомогою бажаючих. Наведіть, будь ласка, вислови, які характеризують слова: Бідувати (з нуждою битися, нужду терпіти, жити з бідою, годувати злидні, битися як риба об лід, перебиватися з копійки на копійку, їсти сухий хліб, на одному сухому хлібі сидіти, трубити в кулак, перебиватися з хліба на воду, жити на воді та біді та інші). Бути постійно зайнятим (роботою, клопотами таіншим) - (Приклади: не мати коли й дихнути, ніколи і вгору глянути, крутитися як муха в окропі, крутитися як білка в колесі, товктися як у ступі, товктися як Марко по пеклі). Гарний, якщо мова іде про людину (ні в казці сказати, ні пером описати; хоч з лиця воду пий, хоч картину малюй, хоч ікону малюй, хоч у рамку вправ, хоч куди, як зоря, очей не відірвати, хоч малюй, хоч цілуй).
ВЕДУЧИЙ II: І, навпаки, як ми знаємо, в українській мові є багато слів, які мають різні значення. Деякі з них ми назовемо, а бажаючі розтлумачать їх різне значення. Отже такі слова: Байка - м'яка ворсиста бавовняна тканина, коротке алегоричне повчальне оповідання в прозовій або віршовій формі. Бал - великий танцювальний вечір, умовна одиниця для оцінки сили або якості якого-небудь природного явища (вітру, землетрусу та ін.), оцінка успішності і поведінки в навчальних закладах, одиниця для оцінки успіхів у деяких видах спортивних змагань. Балка - яр з пологими схилами, прямолінійний дерев'яний або залізний брусок, що є основою перекриття настилу (підлоги, стелі). Брак - відсутність когось або чогось, нестача чого-небудь, неякісно виготовлена або зіпсована продукція. Грамота - початкові правила читання і письма, вміння читати і писати, офіційний письмовий акт, документ, що встановлює якусь угоду або засвідчує якісь правові відносини; документ, який видається як нагорода за успіхи в якійсь справі.
ВЕДУЧИЙ І: Одним з неабияких показників культури усного мовлення є дотримання норм наголошення і вимови. Цієї проблеми стосуються наступні завдання: Перше: На прикладі чотирьох географічних назв продемонструйте звучання літери, поверненої до нашого алфавіту. (Буква Ґ. Географічні назви: Ґданськ, Ґетенберг, Ґібралтар, Ґренландія). Друге: Просимо уважно прислухатись до вимови слів, які зараз прозвучать. Якщо наголошення зроблено неправильно - виправте. (Слова: агент, випадок, каталог, квартал, листопад, обіцянка, перепустка, цемент, центнер - правильні наголоси).
ВЕДУЧИЙ II: Висока культура нашого мовлення передбачає не тільки правильне, а й майстерне використання мовних засобів. Невтомний працівник на мовній ниві Максим Рильський писав:
ЧИТЕЦЬ:
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля;
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
ВЕДУЧИЙ І: Необхідно розвивати в собі мовне чуття, щоб уміти вибрати з кількох можливих варіантів найбільш точний, стилістично доречний і виразний, який найбільше б надавався для конкретної ситуації спілкування. Потрібно ревно дбати про чистоту своєї мови, уникати невиправданих іншомовних запозичень.
ВЕДУЧИЙ II: На жаль, ми з вами часто чуємо неправильне мовлення. Хочемо продемонструвати його з допомогою рольової гри і визначити хто більше виправить мовних помилок. Запрошуємо бажаючих побути в ролях: молодої матері, покупця, пасажира та їх опонентів. Вони будуть промовляти за одержаними текстами, а опоненти - виправляти помилки.
Тексти для:
молодої матері:
неправильно правильно
Донечка, ти моя любимиця Донечко, ти моя улюблениця
Галочка, куди ти поділась? Галинко, куди ти пропала?
Моя дитина дуже похудала Моя дитина дуже змарніла
Ваш хлопчик більший мого Ваш хлопчик більший ніж мій (відмого)
покупця:
Мені ця спідниця не підходить Мені ця спідниця не за розміром
по розміру
Скажіть, будьте добрі, Скажіть, будь ласка (будьте ласкаві, укроп по чому? прошу сказати) кріп по скільки?
Чи приймаєте Ви підписку на Чи приймаєте Ви передплату на газети
газети?
В скільки годин ви відкриваєтесь? О котрій годині відкривається ваш . магазин?
пасажира:
Наш автобус буде через пару хвилин Наш автобус буде через кілька . хвилин
На цей автобус білет коштує 20 коп. На цей автобус квиток коштує 20 . коп.
Вибачаюсь, яка слідуюча зупинка? Вибачте (перепрошую), скажіть, . будь ласка, яка наступна зупинка?
Можна підсісти ? Можна сісти біля Вас ?
ВЕДУЧИЙ І: На цьому всі наші завдання вичерпані. Дякуємо всім присутнім за увагу і участь у змаганнях. Надаємо слово голові журі.
(Голова журі оголошує результати і нагороджує переможців).
ВЕДУЧИЙ ІІ: Вітаємо переможців. Бажаємо усім присутнім досягти успіхів у оволодінні українською літературною мовою.
ВЕДУЧИЙ I: Хочемо ще раз нагадати, що мова не є щось застигле на віки вічні,тому й далі триває впорядкування мовних норм, уточнення сумнівних моментів у вживанні різних слів та складанні речень, далі відбувається словотворення. За цими змінами слід уважно стежити. Дуже влучно сказав мудрець: "Щоб добре знати рідну мову, треба її вивчати змалку до гробу". За такою умовою слова дійсно будуть цвісти із губ людських.
Зовсім іншого спрямування - задушевного спілкування, домашнього затишку та інтелектуальності може носити зустріч у літературно-музичній вітальні чи засідання аматорського клубу, її можна назвати Балом Книги "Книга - таїна великого мистецтва".
В залежності від аудиторії вечір можна провести у супроводі класичної музики, бандури чи гітари. Вечір можна уявити як літературно-музичну композицію, або як запитання ерудитам-знавцям книги чи як короткі інтелект-факти "Все про книгу". Постійність аудиторії вітальні зробить можливим у кінці вечора читати свої улюблені твори, розповісти про книги, дорогі серцю, поділитися пошуками свого життєвого ідеалу.

 
 

Цікаве

Загрузка...