WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Безмежність краси української мови: Методичні поради до відзначення дня слов'янської писемності. - Реферат

Безмежність краси української мови: Методичні поради до відзначення дня слов'янської писемності. - Реферат

забувати...
Українці мої! Дай нам Боже і щастя і сил!
Можна жити хохлом і не згіркне від того хлібина.
Тільки хто ж колись небо прихилить до ваших могил,
Як не зраджена вами, зневажена вами Вкраїна.
ВЕДУЧИЙ: Шановні гості! Дорогі друзі і всі, хто не байдужий до нашої бібліотеки, до найдревнішого і наймудрішого порадника - книги!Сподіваємось, що наш захід допоміг вам оцінити найдорожчі скарби рідної мови.
ВЕДУЧА: Поринути у світ Слова, аби очистити свою душу допоможе нам "Молитва до мови" письменниці Катерини Мотрин . Кожен з нас зможе обдумати кожне речення, бо цю молитву повинен знати кожний, хто не байдужий до нашого національного буття, до зведення храму духовності, "нею повинен починатися кожен день кожного українця"... Молитва допоможе нам повернутися серцем до витоків, коли "Слово було Бог".
Ведучі запалюють свічки. Звучить "Молитва до мови"
МОВО! Пресвятая Богородице мого народу! З чорнозему, з любистку, м'яти, рясту, євшан-зілля, з роси, з дніпровської води, від зорі і місяця народжена.
МОВО! Мудра Берегине, що не давала погаснути земному вогнищу роду нашого і тримала народ на небесному олімпі волелюбності, слави і гордого духу.
МОВО! Велична молитво наша у своїй нероздільній трійці, що єси ти і Бог Любов і Бог Віра і Бог Надія. Мово, що стояла на чатах коло вівтаря нашого національного Храму й не впускала туди злого духа скверноти , ганьби. Тож висвячувала душі козацького народу спасенними молитвами і небесним вогнем очищення, святими водами Божого річища, щоб не змалів і не перевівся нарід той. І множила край веселий, святоруський, люд хрещений талантами, невмирущим вогнем пісень і наповнювала душі Божим сяйвом золотистонебесним, бо то кольори духовності й Божого знамення.
МОВО НАША! Звонкова кринице на середохресній дорозі нашої долі! Твої джерела б'ють десь від магми, тому й вогненна така. А вночі купаються в тобі ясні зорі, тому й ласкава така. Тож зцілювала Ти втомлених духом, давала силу і здоров'я, довгий вік і навіть безсмертя тим, що пили Тебе, цілющу джерелицю, і невмирущими ставали ті, що молилися на дароване Тобою Слово. Бо "Споконвіку було Слово і Слово було у Бога і Слово було Бог".
МОВО НАША! Пресвятая незаймана Діво! Яничарами в степах впіймана, на курному шляху зґвалтована, в дикий кривавий ясир ординцем погнана, на продажній толоці розтоптана, в рабство за безцінь на торжиці продана.
МОВО НАША! Передчасно постаріла, посивіла, змарніла, на хресті мук розіп'ята, на палю посаджена, за ребро на гак повішена дітьми-покручами. Стражденнице, великомученице Матір Божа наша, в сибіри і на колими погнана, в соловецьких ямах згноєна, за моря й океани розвіяна, голодоморем викошена, лютим чоботом розтоптана, чорнобильською смертю засіяна.
МОВО НАША! Убога прочанко з простягнутою рукою! Осквернена і знеславлена своїми дітьми. Твоїм сім'ям немудрим, що вродило не з тих полів, де квітують гречки, мов би зійшли на землю ангели, де половіють жита, як Божий лик ,сяє небо, як Божий престол, а із зловісного валуєвського терловища, де густо родить чорополох звиродніння, осот безпам'ятства, кукіль здрібнілого мислення, будяки бездуховності, чорнобиль рабської покори, прибиті сірою курявою повільної смерті, вичахання. На межі того здичавілого поля вже стоїть вічний плуг і вічний плугатар. Час чекає Божого знаку: зачати переорювати той бур'ян, чи може станеться диво...
Прости їх, РІДНА! Прости гріхи вільні і невільні, прости той чорнобильський плід і те дике зілля, що густо вродило на нашому трагічному лану...
Я тебе закликаю із нетрів, із боліт, із забуття. Я ж висвячую Тебе святою водою і священним вогнем. Самоспалюючою Любов'ю своєю відгоню від Тебе злих духів, молюся за Тебе і на Тебе, скроплюю живою водою воскресіння, виціловую лик Твій скорботний, Матір Божа, МОВО МОГО НАРОДУ!
Радимо активніше практикувати малі, камерні форми бібліотечної роботи: години інтелектуального тренінгу, години мовної ерудиції, години мовного тренінгу, мовні аукціони та інші. Одну із них можна провести на тему "У повсякденній мовній повені слова цвітуть із губ людських".
Для підготовки до цього заходу можна порадити читачам використати такі книжки:
Антисуржик: Вчимося ввічливо говорити: Посібник /За заг. ред. О.Сербської.-Львів: Світ, 1994.-152 с.
Антон-Давидович Б.Д. Як ми говоримо.-К.: Либідь,1991.-253 с.
Бортник А.А, Ну що б, здавалося слова...: Бесіди про культуру української мови.-К.: Укр. письменник, 1994.-73 с.
Вихованець І.Р. Таїна слова.-К.: Рад. письменник,1990.-284 с.
Головщук С.І. Складні випадки наголошення: Словник-довідник.-К.: Либідь,1995.-192 с.
Демська С.М. Кульчицький І.М. Словник омонімів української мови.-Львів: Фенікс, 1996.-224 с.
Коваль А.П. Слово про слово.-К.: Рад. письменник,1986.-384 с.
Коломиєць М.П., Регушевський Є.С. Словник фразеологічних синонімів /За ред. В.О.Винника.-К.: Рад. школа,1988.-198 с.
Лизанчук В.В. Рідне слово,що без тебе я?!-К.: Знання, 1990.-48 с. /Духов. світ людини: №12/.
Найдорожчий скарб. Слово про рідну мову: Поезії. Вислови.-К.: Рад. школа,1990.-390 с
У ПОВСЯКДЕННІЙ СВІЖІЙ МОВНІЙ ПОВЕНІ СЛОВА ЦВІТУТЬ ІЗ ГУБ ЛЮДСЬКИХ.
Шановні друзі!
У нинішньому році Україна відзначає 1000-річчя літописання. 3 цього приводу Указом глави держави 1998 рік оголошено роком літописання і книжкової справи. Вперше і надалі щорічно відзначатиметься день писемності та мови 9 листопада в день вшанування пам'яті преподобного Нестора Літописця.
Нашу зустріч ми присвячуємо красному мовленню. Відповідно і назвали тему нашого спілкування: "У повсякденній свіжій мовній повені Слова цвітуть із губ людських".
Серед присутніх тут є читачі, які не тільки люблять українську мову, а й досягли високої культури мовлення. Їх ми називаємо ерудитами. Сподіваємося, що використовуючи свої знання, вони допоможуть нам у висвітленні проблеми і візьмуть участь у змаганні. Хочемо познайомити вас із складом журі, яке буде оцінювати ваші знання.
ВЕДУЧИЙ І: "Мова - то цілюще народне джерело і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраги", - ці мудрі слова великого педагога Василя Сухомлинського зрозумілі і близькі кожному українцю, кожному патріоту України. Адже, як говорить вчений: "Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова". Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим іменем своєї родини. Людина, яка не любить мови рідної матері, якій нічого не промовляє рідне слово, - це людина без роду без племені. Саме це мав на увазі і поет Юрій Гаврилюк у вірші "Мово наша".
ЧИТЕЦЬ:
Мово наша
Батьків і дідів

 
 

Цікаве

Загрузка...