WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вчимося навчати та розвивати - Реферат

Вчимося навчати та розвивати - Реферат

достатньо для сорока хвилин проголошення промови.
По - різному може висловлюватися керівник школи перед своїми колегами, вчитель - перед своїми учнями, але, головне, "Ваше ж слово хай буде: "так - так"; "ні - ні". А що більше над це, то те від лукавого" [Матф. 5; 37].
Малюнок 21
Дистанція в спілкуванні (за Е.Холлом)
Інтимна. До 40-50 см - духовна близькість, повне довір'я. Батьки, діти, закохані.
Особиста. До 1,5 м - довірливе обговорення особистих проблем
Соціальна.
До 2 м - обмін новинами, ділове спілкування. Приятелі, колеги по роботі.
Формальна.
3-4 м - прийом у начальника.
Начальник-підлеглий.
Публічна.
Понад 4 м - лекції, урок, публічний виступ.
Малюнок 22
Розташування співрозмовників при спілкуванні
Розділ психолого-педагогічної науки, який займається вивченням проблем ефективного спілкування, називається проксемікою.
Вміння розуміти жести
Жестові групи - важливий невербальний компонент у відносинах педагога та учня. Вони вказують на те, як люди реагують на все, що відбувається навколо них. І.Кант називав руку людини "видимою частиною мозку". На чисто експресивному прояві діти можуть розпізнати, а точніше, визначити радість - в 3 роки, біль - в 5-6 років, гнів або страх - в 7, жах - в 9-10, подив - в 11, зневагу - в 14 років. Розглянемо деякі групи жестів та поз, які виражають різні позиції учня в складному процесі навчання.
Оціночні жести
Жести, які відносяться до оціночних, треба правильно розуміти та інтерпретувати.
Почісування підборіддя. Цей жест означає "добре, дайте подумаю", він показує, що учень зайнятий процесом прийняття рішення. Часто цей жест "довантажується" специфічним виразом обличчя - злегка прижмурені очі.
Рука біля щоки. Поза мислителя, учень поринув в аналіз проблеми. Підборіддя дитини спирається на долоню, вказівний палець витягнутий вздовж щоки, інші пальці - нижче рота, поза "критичної оцінки".
Жести з окулярами. Дозволяють виграти учням-"очкарикам" час для обдумування та характеризуються як паузи для роздумів.
Крокування. Багато учнів вдаються до нього, намагаючись вирішити складну навчальну проблему або прийняти рішення. Це дуже позитивний жест, на жаль, ми практично не дозволяємо учням ним користуватися. Слід пам'ятати, що учня, який, замислившись, крокує, не треба зачіпати питаннями, оскільки це може порушити хід його думок.
Пощіпування перенісся. Цей жест, як правило, супроводжується заплющуванням очей, говорить про глибоку зосередженість. Цим жестом учень сигналізує Вам про свої труднощі (не треба намагатися швидко вивести його з цього стану).
Жести захисту
Руки схрещені на грудях. Цей жест читається краще інших. Так часто сидять або стоять учні, які відмовляються від наставлень вчителя чи батьків. Захист посилюється, коли ноги також схрещені. Коли Ви бачите, що Ваш учень знаходиться в подібній позі, перегляньте те, що Ви говорите чи робите.
Кисті стиснуті в кулаки. У такому випадку, коли виникає сумнів, спокійний учень чи він знаходиться в стані захисту, зверніть увагу на кисті його рук. Цей жест - сигнал про сильне хвилювання або навіть агресію учня.
Жести нервозності
Покашлювання. У більшості випадків свідчить про те, що учень нервує.
Рука або палець прикриває рот. Чарльз Дарвін описував це, як жест подиву, але іноді учень поступає так і в тому випадку, коли сказав щось "не те" та жалкує з цієї нагоди.
Постукування рукою по столу, ногою по підлозі, клацання ковпачком ручки... - все це жести стурбованості.
Жести підозри та скритності
Погляд спрямований в бік.
У такому випадку з учнем краще не спілкуватися.
Ноги (або все тіло) звернені до виходу. Помітивши подібний жест, змініть тему розмови або краще дайте можливість Вашому учню зайнятися своєю справою.
Доторкування або легке потирання носа, як правило, вказівним пальцем - це знак сумніву. Задайте учневі питання, на яке йому важко відповісти, тоді Ви побачите, як швидко його вказівний палець починає ру-хатися до носа. Різновид цього жесту - потирання за вухом або перед вухом вказівним пальцем, потирання ока.
Жести відвертості
Розкриті руки. Коли учень гордий своїми досягненнями в навчанні, він відкрито показує свої руки. А коли відчуває провину, тоді ховає руки або в кишені, або за спину.
Жести нудьги
Машинальне малювання на папері свідчить, як правило, про зниження інтересу учня до теми спілкування.
Голова лежить на долонях, очі напівзаплющені - "критична стадія", учень не в силах приховати свою нудьгу.
Втома від навчальної роботи. Учень відхиляється назад, до спинки стільця, робить видих та витирає чоло.
Порожній погляд. Вірна ознака того, що учень вже "спить". Не чіпайте його, не турбуйте… Нехай дитина спить. Ви ж її самі й заколисали.
Вміння слухати
В.Шекспір рекомендував тримати подалі думку від мови, а необдуману думку від дій.
Якщо Ви бажаєте вплинути на ситуацію - послухайте, що Вам кажуть.
Той, хто говорить, може сказати дещо цінне для Вас. Слухайте уважно, здобувайте з цього користь для себе. При цьому концентруйте увагу на таких аспектах:
слухайте, щоб знайти ключові слова;
слухайте, щоб визначити вузькі місця;
слухайте, щоб визначити можливість власного маневру;
слухайте, щоб знайти протиріччя в міркуваннях співрозмовника.
Подумайте над цим переліком, спробуйте його розширити та поліпшити.
Цікавими здаються такі дані: протягом робочого часу педагог:
Діаграма 16
16% часу зайнятий читанням (учнівських робіт, педагогічної літератури...);
9% часу зайнятий письмовою діяльністю (пише конспект...);
35% часу зайнятий вербальними формами спілкування (проводить уроки, говорить із учнями, колегами...);
40% часу зайнятий слуханням (учнів, колег, керівництва...)
У жінок спостерігається спонтанна інверсія останніх в цій шкалі характеристик. Простіше, вони полюбляють поговорити за будь-яким приводом...
У французькому парламенті, під час обговорення законопроекту про рівність жінок та чоловіків, доповідач привів такий аргумент: "І зрештою між чоловіком та жінкою не така вже й велика різниця!". З залу пролунав тріумфуючий голос: "Хай живе ця невелика різниця!"
Манхетенський психолог Бонні Джейкобсон зазначає: "Існує тип людей, для яких слухати інших - це свого роду гра, засіб накопичення поступаючої інформації, не розкриваючи при цьому своєї власної

 
 

Цікаве

Загрузка...