WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи до творчої діяльності - Реферат

Шляхи до творчої діяльності - Реферат

своєї справи.
2. Вони не бояться зближення з іншими людьми. У спілкуванні вони встановлюють глибокі людські стосунки, вони людяні й не бояться відкривати перед іншими свої почуття. Прихильність вони відчувають лише до небагатьох людей.
3. Ці вчителі - умілі оцінювачі (експерти) ситуацій. Уміють виявляти в людях фальш, нещирість, вони відрізняються підвищеною чутливістю до людей.
4. Вони - творці та цінителі. У них ефективна здатність знов та знов щиро насолоджуватися радістю життя- з подивом і обожнюванням кожної його хвилини. Такі вчителі завжди схильні до всього підходити творчо. Вчителі-творці реагують індивідуально, в той час як звичайні - стереотипно.
5. Оптимістичне ставлення до самого себе - основа впевненості в собі. Такі вчителі автономні в думках та в діях. Вони живуть в аурі щастя, вони - "самодостатні".
6. Вони готові вчитися у кожного. Оскільки самореалізовані (самоактуалізовані) вчителі впевнені в собі та розуміють власну цінність, їх не лякає перспектива видатися нерозумними. Їм набагато цікавіше що-небудь зрозуміти, або отримати потрібну інформацію, ніж підтримувати репутацію обізнаної людини.
Кожному вчителеві у творчій діяльності заважає щось своє, тому бажано визначити та вивчити власні перешкоди. Їх корисно обговорити як з колегами, так і з керівництвом школи (довірливо). Певно, що ці перешкоди повністю усунути неможливо, але треба використати методику нейтралізації їх негативного впливу на Вашу творчість. Педагогу недостатньо самому бути творчим, необхідно заохочувати творчість у своїх вихованців, сприяти її розвитку.
У скарбницю сучасного періоду розвитку шкільної педагогіки назавжди занесені імена видатних творчих педагогів-новаторів: В.Ф.Шаталова, Є.М.Ільїна, С.М.Лисенкової, Ш.А.Амонашвілі.
Але крім індивідуальної педагогічної творчості більш важливим для нас є продуктивна колективна творчість освітян. Тут можна виділити декілька типів творчої поведінки вчителя в колективі, декілька типів індивідуальної педагогічної творчості, які відрізняються між собою внутрішньою структурою.
Лідер. Це педагог, який здатен ініціювати яскраву, цікаву, оригінальну педагогічну ідею та успішно повести за собою весь педагогічний колектив (вчительський та учнівський) - соціотип Щетиніна М. П.
Генератор педагогічних ідей. Цей педагог створює нові педагогічні гіпотези, ідеї концептуального порядку, які випробовуються, досліджуються та реалізовуються у власному педагогічному досвіді. Це школа науково-педагогічних ідей з вираженим прикладним характером - соціотип Шаталова В.Ф.
Ентузіаст. Цей педагог захоплений власною педагогічною діяльністю. У своїй "справі" він - професіонал найвищого класу. Екстраверт. Дуже захоплений своїми пошуками, домагається успіху, орієнтований на дітей, залучає їх до пошуків творчих ідей - соціотип Волкова І.П.
Дослідник. Цей педагог постійно знаходиться в стані пошуку, вивчення, дослідження та аналізу реальної педагогічної практики. Володіє науковим стилем мислення - соціотип Ільїна Є.М.
Абсолютна більшість вчених-педагогів, а також і філософів погоджуються з думкою, що творчість - це непізнаний за генезисом та структурою феномен. Ф.Клікс відзначав, що "Найрізноманітніші феномени творчості мають у своїй основі щось загальне, що характеризує ті умови, за яких можливе виникнення якісно нових досягнень". Існують дві полярні думки з приводу суті педагогічної творчості, а саме:
Якщо дотримуватися позиції, що зазначена праворуч, то творчість в педагогічній роботі можна спланувати відповідно до порад В.А.Кан-Каліка.
Для цього треба:
чітке усвідомлення кінцевої цілі навчально-виховної взаємодії (очікуваний результат);
визначення ситуативної цілі запланованої взаємодії;
співвідношення запланованих взаємодій із психолого-педагогічною теорією;
співвідношення запланованих взаємодій із загальною системою педагогічного процесу;
конкретизація запланованої взаємодії стосовно до власних, авторських педагогічних поглядів;
врахування індивідуально-неповторних особливостей даної ситуації (вікових, соціально-психологічних, індивідуально-типологічних...);
визначення відповідності обраного прийому власній педагогічній індивідуальності;
вірогідний прогноз близьких та віддалених за часом результатів взаємодії;
пошук оптимальних шляхів здійснення запланованої взаємодії.
Спробуйте Вашу будь-яку заплановану педагогічну дію (з учителем, колективом, учнями, класом) проаналізувати з урахуванням вищезазначених позицій. Це буде Вашим професійно-творчим самовихованням. Рудольф Флеш відмічав: "Творче мислення, можливо, означає всього-навсього розуміння, що немає ніякої особливої доброчесності в тому, аби вести справи так, як їх завжди вели до нас".
Наступним кроком подібної самоосвіти можуть бути Ваші відповіді на такі питання:
1. Існують педагогічні проблеми, які Вас постійно турбують, чи Ви працюєте в рамках діючих інструкцій?
2. Чи є у Вас педагогічні ідеї (із літератури, з власного досвіду, з досвіду колег), які Ви готові покласти в основу своєї діяльності?
3. Чи є у Вас потреба систематично продумувати власні педагогічні ідеї?
4. Якщо Ваші ідеї не сприймаються адміністрацією школи (відділом освіти), чи готові Ви їх захищати, або ж приймете способи діяльності, запропоновані адміністрацією? (педагогічна мімікрія).
5. Чи вважаєте Ви, що Ваші педагогічні ідеї отримають розвиток?
6. Чи отримуєте Ви задоволення від самопропаганди своїх ідей?
Наявність позитивних відповідей свідчить про особисте бачення Вами педагогічного процесу. Продовжуйте удосконалюватися, адже без чітких педагогічних переконань неможлива педагогічна творчість, оскільки вона орієнтується на продуктивні педагогічні ідеї.
Таблиця 22
Рівень професійної компетентності Критерії результативності педагогічної діяльності викладача (за Г. О.Ковальчуком)
Репродуктивний.
Дуже низький Здатний розказати учням те, що знає сам. Ціль занять визначає стихійно без урахування рівня підготовки учнів. Учбову літературу використовує мінімально. Зміст навчального матеріалу вибирає стихійно. Переважають традиційні методи одностороннього пояснення, учні пасивно сприймають інформацію. Елементи організаційної структури заняття не обґрунтовані, не чіткі. Спроектована модель занять має декларативний характер.
Адаптивний.
Низький Уміє пристосувати своє повідомлення до особливостей аудиторії. Мету та структуру заняття визначає адекватно

 
 

Цікаве

Загрузка...