WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Шляхи до творчої діяльності - Реферат

Шляхи до творчої діяльності - Реферат


Реферат на тему
Шляхи до творчої діяльності
Епіграфом до цього підрозділу можуть бути слова У.А.Уорда: "Посередній вчитель викладає. Хороший вчитель пояснює. Видатний вчитель показує. Великий вчитель надихає".
Дослідники відзначають безпрецедентну "розмитість", аморфність визначення категорії "творча діяльність*" та понять, що її обслуговують. Основні положення творчої діяльності педагога викладені в працях К.Д.Ушинського, Н.К.Крупської, А.С.Макаренко, В.О.Сухомлинського, І.А.Зязюна... Результати педагогічної творчості виявляються в перетворенні вчителем своєї діяльності через пізнання власної творчої індивідуальності. Нестача творчих здібностей серйозно підриває ефективність педагогічних працівників.
Дехто з вчителів вважає, що особисто їм якраз і не вистачає такої здібності, що взагалі ця здібність рідко зустрічається в практиці. Такий погляд на творчу здібність сам по собі не є творчим. Кожен педагог потенційно володіє творчими здібностями, треба тільки знайти їх в собі, подолати психологічні перешкоди, які обмежують їх розвиток, оволодіти методами творчої діяльності.
Відомі такі рівні творчості (за А.Тейлором):
експресивна;
продуктивно - наукова та художні продукти;
інвентивна (винахідницька);
інноваційна - поліпшення за допомогою модифікації;
породжуюча - висунення абсолютно нових ідей.
Творчість - це здатність адаптивно реагувати на потребу в нових підходах, здатність осмислено включати в життя щось нове. "Для того, щоб привести всі свої сили до руху, людині необхідно помістити попереду себе яку-небудь благородну ціль, здатну її запалити", - писав Е.Ренан.
Таблиця 21
Характеристика вчителів за рівнем творчого потенціалу
З низьким потенціалом З високим потенціалом
Дисципліновані, методичні, слухняні; Думає нестандартно, до рішення підходить інваріантно;
Із задоволенням вирішує готові проблеми, але не шукає їх; Сам знаходить проблеми та шляхи їх вирішення, шукає нові;
Вирішує проблеми відомими та вже випробуваними методами; Сміливо використовує різні методи;
Пунктуальні при виконанні рутинної роботи, дрібних операцій; Рутинну роботу виконує без бажання, швидко передоручає її;
Користується довірою колективу тільки за стандартних умов; Прагне до лідерства;
Заперечує нормам тільки за умов підтримки; Заперечує існуючі норми, не звертає уваги на сталі звичаї;
Схильний до сумнівів.
Бурно реагує на критику; Не схильний до сумнівів. Коли розробляє ідеї, не заручається підтримкою керівництва;
Змінює свою думку. Захищає свою думку.
Розглянемо основні бар'єри для творчого підходу до педагогічної діяльності. З великої кількості факторів, які віддаляють нас від творчості, зупинимося на таких:
Людські лінощі. Під лінощами ми розуміємо прагнення людини відмовитися від подолання труднощів, стійке небажання здійснювати вольові зусилля. Ж.Ренар з цієї нагоди висловився так: "Лінь - це звичка відпочивати перед втомою".
Ф.У.Тейлор в своїй роботі "Принципи наукового менеджменту" писав: "Робота з прохолодою відбувається з двох причин: по-перше, від природного інстинкту та схильності людей до неробства, що може бути названо природним прагненням прохолоджуватися, по-друге, від більш складних думок та роздумів, зумовлених суспільними відносинами, що може бути названо систематичною "роботою з прохолодою".
Дійсно, творчість вимагає зусиль та часу. Передчасне послаблення зусиль не дозволяє усунути перешкоди та заважає творчим досягненням. Щоб присвятити себе творчим зусиллям, необхідно виявити дисципліну та подолати рутину.
Антиподом лінощів є діяльність, творчість.
Концептуальна схема творчої життєдіяльності обслуговується такими поняттями:
потреби ' мотиви ' цілі ' обмеження ' проблема ' методи вирішення проблеми ' результат ' критерії оцінки ' характеристика результатів.
Сталі звички. Як зазначав І.Кант: "Звичку ніколи не можна визнати добром, навіть звичку до гарних вчинків. Гарне завдяки їй, перестає бути доброчесністю". У кожного з нас виробляються стереотипи в роботі та мисленні, які можуть стати ворогами творчості. Сталі звички потребують постійної "інвентаризації". Тут корисним може бути Ваше питання до самого себе: "Чому саме так, а не інакше?".
Надмірна напруженість. У роботі ми часто зустрічаємося з почуттям невпевненості та збентеження. Відсутність впевненості y своїх успіхах породжує гіпертрофоване почуття напруження. Воно виявляється в фізичних відчуттях (скутість, стриманість) та на емоційному рівні. Вчитель намагається захистити себе від загрози, природа якої ним не усвідомлена. Педагоги, які знаходяться в напруженому стані, намагаються дотримуватися традиційних методик, які раніше забезпечували їм успіх, внаслідок чого їх сили та енергія використовуються не повністю.
Послаблена цілеспрямованість. Творчі дії живуть прагненням до нових змін. Прагнення до нового може бути сформоване як за внутрішніми мотивами, так і під впливом зовнішніх причин. Для того щоб бути творчим, педагог повинен відчувати потребу в змінах, усвідомлюючи недоліки попередньої діяльності.
Недостатні можливості. Практично всі види та форми творчості потребують допомоги з боку оточуючих та зовнішніх ресурсів. Недостатність ресурсів позначається в неповній інформації про педагогічні технології, відсутності необхідних літературних джерел, "живого" спілкування з вченими, неможливості проведення педагогічного експерименту. У таких випадках необхідна впевненість в собі, що є важливим компонентом творчості, оскільки вміле використання часу, сил, ресурсів, організація підтримки відіграють істотну роль в творчому процесі.
Надмірна серйозність. Для вираження самого себе в творчості іноді необхідно "погратися" з ідеями, оскільки часто рішення, які ми шукаємо знаходяться серед самих ексцентричних та самих немислимих пропозицій. Радість від виникнення нової ідеї надихає, а дуже серйозний відгук позбавляє ідею та педагога сил.
Недосконала методологія. Відсутність ефективного підходу до вирішення проблем послабляє творчі зусилля вчителя. Творча робота вимагає новаторського, нетрадиційного мислення.
Творчо працюючі, вчителі відносяться до "самоактуалізованих* особистостей" (за визначенням А.Маслоу). Вони володіють такими унікальними якостями:
1. Ці вчителі сприймають все таким, яким воно є; вони здатні сприймати самих себе із своїми перевагами та недоліками; вони уміють перетворювати свої недоліки у переваги. Це люди

 
 

Цікаве

Загрузка...