WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування навичок вирішення професійних проблем - Реферат

Формування навичок вирішення професійних проблем - Реферат


Реферат на тему
Формування навичок вирішення професійних проблем
А.Ейнштейн вважав, що найбільш важливі проблеми, з якими ми зустрічаємося, не можуть бути вирішені на тому ж рівні мислення, на якому ми були, коли створювали їх.
В організації навчально-виховного процесу перед керівником школи, перед вчителем постійно виникають проблеми різної складності. Вирішення цих проблем* ніколи не буває простою справою, але в собі можна розвинути певний алгоритм їх вирішення. Для цього використовуйте системний підхід.
Лише уявного засвоєння вказаних алгоритмів недостатньо, необхідно застосовувати ідеї в реальних діях, звіряючи їх у своїй практиці. "Ніщо в світі не може порівнятися з наполегливістю. Можна бути талановитим, та при цьому невдахою. Геніальним та невизнаним. Вираз "невизнаний геній" став вже приказкою. Освіта також не дуже важлива - скільки навколо нас освічених відступників. Наполегливість та рішучість - всесильні", - писав К.Кулідж.
Системне вирішення проблем
Якщо Ви не спроможні ефективно вирішувати проблему, можливо, Ви неправильно дієте на одній із вказаних стадій:
Малюнок 20
Налаштування: оцінка, розпізнавання, усвідомлення та декомпозиція проблеми, виявлення основних проблем, властивих їй. Наприклад, слабкий інтерес учнів до Вашого предмету, систематичне запізнення учнів до школи.
Цілі. Визначтеся, чого Ви бажаєте досягти. Ціль внаслідок взаємодії з реальною практикою може бути або трансформована, або визначена заново.
Критерії успіху. Вони дозволяють провести вимір результативності Ваших професійних дій та вчинків.
"До мого предмету в учнів слабкий інтерес. Це тому, що: я сухо викладаю матеріал; я недостатньо емоційний на уроці; я слабо мотивую успішну навчальну діяльність учнів".
Інформація. Дозволяє поглибити розуміння генезису проблеми.
Планування. Вибирається один або декілька можливих варіантів, інші відкидаються або йдуть до активного використання. Визначається календар виконання запланованих дій.
Дії. Це етап початку практичної усвідомленої роботи.
Аналіз дій для їх поліпшення. Ми вчимося на результатах своїх дій, намагаємося визначити причини невдач. Для педагога недопустимо впадання в депресію та песимізм від аналізу власних невдач. Без об'єктивного зворотного зв'язку Ви просто будете ходити по колу.
Такий підхід до системного вирішення проблем, який складається з наведених вище кроків, є одним з найбільш придатних до гнучкого планування. На кожній стадії є можливість повернутися на декілька кроків та модифікувати наш зразок таким чином, щоб він більше відповідав Вашим особистим методам роботи та конкретному завданню, яку Ви вирішуєте. Ті керівники, які уміють використати події особистого життя для того, щоб чому-небудь навчитися, багато досягли в підвищенні ефективності своєї роботи.
Вибір методів вирішення проблеми
У педагогічній практиці існують відмінності в підходах до прийняття професійних рішень, які залежать від складності проблем. Пропонуємо розглянути чотири рівні прийняття рішень.
Рутинний Ці рішення є зразком звичайної рутини. У такому випадку керівник школи або педагог поводить себе відповідно до програми, плану та стереотипів.
Функції керівництва шкіл, вчителів полягають у тому, щоб відчути та ідентифікувати ситуацію, а потім взяти на себе відповідальність за початок певних дій. На цьому рівні не потрібна творчість, оскільки всі процедури зумовлені. Керівник школи, який адекватно сприймає ситуацію, уміє робити правильні висновки та розумно діяти, досягає того, чого від нього чекають.
Селективний На цьому рівні потрібна певна ініціатива та свобода, але у визначених рамках. Тут вчитель (директор) оцінює переваги та недоліки цілого ряду можливих рішень, намагається вибрати з деякого числа добре відпрацьованих альтернативних наборів дій ті, які краще всього відповідають даній проблемі.
Педагог зобов'язаний вивчити з учнями основні питання програми, але яким чином (методи) та за якими навчальними посібниками їм вчитися, вчитель вирішує сам.
Від здатності керівника школи визначати напрям дій з максимальною вірогідністю того, що воно буде економним, прийнятним та ефективним, залежить результативність діяльності всього педагогічного колективу.
Адаптивний На цьому рівні педагогічний працівник повинен вибрати творче рішення, яке в певному значенні може бути абсолютно новим. Як правило, тут є набір перевірених можливостей та деякі нові ідеї. Успіх педагога залежить від його особистої ініціативи та можливості зробити прорив у невідоме. Це нове розв'язання відомої (традиційної) проблеми.
Інноваційний Проблеми інноваційного рівня найбільш складні та вимагають великої уваги тих, з ким працює вчитель, керівник школи. Для досягнення задовільного результату вони потребують абсолютно нестандартного підходу і, часто, авторського моніторингу. Нові ідеї, технології залишаються новими недовговічно, згодом вони замінюються новими та переходять в арсенал методичного "second hand". Наприклад, однією з можливостей включення учнів у виробничу діяльність є створення шкільного кооперативу.
Як вчить нас Екклезіаст: "Буває таке, що про нього говорять: "Дивись, - це нове!"; та воно вже було від віків, що були перед нами" [1;10]. А Х.Л.Менкен (Закони Мерфі) застерігає, що для будь-якої проблеми, яка хвилює людину, завжди легко знайти рішення - просте, досяжне та помилкове.
Кожен із вказаних рівнів прийняття рішення ставить свої вимоги до кваліфікації вчителя, оволодіння ним системою професійних навичок. Просування до більш високого рівня досконалості прийняття рішень відбувається лише тоді, коли вчитель набуває можливості справлятися з проблемами більш високого рівня.
Керівникам шкіл, вчителям часто доводиться працювати над вирішенням проблем разом із колегами, батьками та учнями.
Для уточнення проблем та пошуку шляхів їх вирішення можуть бути корисними наради, на яких заохочуються різні точки зору та тактично вірні пропозиції. Ці наради можуть бути досить ефективними, коли їх побудувати за таким сценарієм:
уточніть відповідальних за розв'язання проблеми;
призначте координатора групи;
визначте ролі членів групи;
проструктуруйте групу;
уточніть методи роботи групи;
проведіть "просіювання" - упорядкуйте ідеї;
уточніть завдання членів групи;
запитайте ідеї - оцініть реакції;
надайте "ефір" всім бажаючим, кожен повинен бути почутим;
вкажіть можливі шляхи до цілі;
підтримуйте дисципліну;
використовуйте всі

 
 

Цікаве

Загрузка...