WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Раціональний розподіл сил педагога - Реферат

Раціональний розподіл сил педагога - Реферат

задоволення тим, що особистість досягла очікуваного, або такого, що перевершує очікувані надії та сподівання.
За очікуванням успіх поділяється на: передбачуваний; констатований; узагальнюючий.
Святкуйте свої перемоги! Спокійно сприймайте свої невдачі, намагайтеся вчитися на них.
Помилки, невдачі - довічні супутники нашого життя. А як потім ми "караємо" себе за них! Водночас, саме невдачі дають нам можливість краще пізнати себе та внестикорективи у свою поведінку. Визнання невдач - необхідна складова Вашого життєвого, професійного досвіду.
Пам'ятайте:
Если не сегодня, значит, завтра.
В первый день, а может, во второй.
Неизбежно побеждает правда.
Но с сердечным приступом порой.
М.Дорізо
Не чекайте чарівного мага, який подарує Вам почуття впевненості. Цього не буде ніколи!
На труднощі кожен з нас, як відомо, реагує по-різному. Одні вчителі ставляться до прикростей досить спокійно, інші - засмучуються та довго не можуть вийти з цього стану. Коли ми чуємо, що у вчителя або керівника школи "труднощі", це означає, що зараз він не здатен справитися з вимогами ситуації, і такий стан може прогресувати та стати причиною стресу.
Стрес* - це неспецифічна відповідь організму на які-небудь до нього вимоги. Стрес - це особливий нервовий стан індивіда, породжений тим, що навколишня дійсність в його сприйнятті відрізняється від очікувань, це психологічне пристосування до такого стану організму, спрямоване на його самозбереження. Виділяють [14] такі види стресів:
фізіологічний (визивається надмірним фізичними навантаженнями);
психологічний (обумовлюється складними стосунками з оточуючими);
інформаційний (породжений надлишком, недостатністю або безсистемністю життєво важливої інформації);
управлінський (висока відповідальність за наслідки прийнятих рішень за умов ентропії);
емоційний (виявляється в ситуаціях погрози, небезпеки…)
Психологи стверджують, що ми можемо навчитися управляти і станом стресу.
Фази
розвитку стресу
(за Г.Сельє) фаза виснаження;
реакція тривоги;
фаза опору (резистентності).
Незначний стрес може стимулювати і навіть спонукати Вас працювати краще. При "великому" стресі педагог втягується в хибне коло, при якому негативні думки стають у центрі уваги та ліквідують творчі, продуктивні думки, все те, що сприяє досягненню мети.
Для звільнення від стійкого збудження (стресу) ефективним засобом є відключення. Спробуйте хаотично "побігати" очима по оточуючих Вас об'єктах, не зупиняючись на жодному з них. Пам'ятайте - це гра. Потім закрийте очі і повторіть все це у своїй уяві декілька разів.
Переключення передбачає заняття улюбленою справою, далеким за характером від того, що є причиною збудження. Від цього шкідливого "генератора" можна відійти засобом абстракції на уявлюване, на уяви Вашої пам'яті. У розслабленому стані, із напівзаплющеними очима, уявіть ту ситуацію, у якій Ви почуваєте себе найбільш комфортно, затишно.
Найпростішим і розумним засобом психічного розвантаження може бути цікава та корисна для Вас фізична праця (вдома, на дачі), заняття спортом, відвідування друзів, вечірки з друзями, відвідування басейну. Наполеон Хілл рекомендує не боятися йти на втрату популярності, коли впевнені в своїй правоті! Успіх не потребує виправдовувань! У невдачі немає ніяких виправдань! Не призначайте побачення хвилюванням - адже вони напевно прийдуть [91]. А в Біблії від Матфея [6;34] говориться: "не піклуйтеся про завтрашній день, тому що завтрашній день буде піклуватися про свій: досить для кожного дня своєї турботи".
"Ділові люди, які не вміють боротися із занепокоєнням, помирають молодими", - писав Алексіс Каррель.
Стан тривожності є ситуативним і залежить від схильності до негативного прогнозу власної діяльності. Тривожність викликається очікуванням несприятливих результатів через те, що напрямки діяльності визначені нечітко, а засобів вирішення складної ситуації на цей момент недостатньо. Тривожність*, як стан, характеризується суб'єктивними емоціями: напругою, стурбованістю, знервованістю. Наприклад, при очікуванні іспиту в деяких учнів з'являється стан тривоги з приводу можливого негативного його результату, а в деяких із них цей стан настільки виражений, що його можна кваліфікувати як страх, він домінує настільки, що набуває форми паніки*. Більше того, дослідження свідчать, що перед іспитом кожний 13-й учень відчуває суїцидний стан.
Доктор Т.С.Кеплер відзначає, що 40% людських хвилювань та тривожності абсолютно безґрунтовні, 30% - викликані критикою оточуючих в нашу адресу, 12% - виникають з приводу прийнятих рішень, 10% - через здоров'я.
Психологи знають, що "почуття гарні як слуги, але жахливі як добродії". Реальний рівень тривожності прийнято визначати за допомогою загальновідомого тесту Ч.Д.Спілберга.
Для дослідження рівня тривожності учнів та такого його прояву, як невротизм* пропонуємо невеличкий тест:
№ Запитання + -
1. Чи відчуваєте Ви ніяковість, коли хтось спостерігає за Вашою роботою, навіть коли Ви виконуєте її добре?
2. На Вас сильно впливає покарання та критика?
3. Ви соромитеся, коли стаєте об'єктом загальної уваги?
4. Вам важко приховувати неприязнь до кого-небудь?
5. Вас розчаровує невідповідність між Вашими мріями та реальністю?
6. Ви уникаєте зустрічі з неприємними людьми?
7. Вам важко спитати про що-небудь незнайому людину?
8. Ви довго переживаєте свої неприємності?
9. Вам доводиться за нових обставин виявляти надлишкову метушливість з метою приховати розгубленість?
10. Вас турбує усвідомлення того, що люди говорять про Вас неприємні речі?
Інструкція: якщо Ви дали позитивну відповідь на 9-10 запитань, то рівень неврозу у Вас дуже високий, на 7-8 питань - високий, 5-6 позитивних відповідей свідчать про середній рівень неврозу, 3-4 - слабкий, 1-2 - дуже слабкий.
В загальному вигляді рівень неврозу серед вчителів (в %) виглядає так (за С.І. Подмазіним):
Рівень неврозу Жінки Чоловіки
Дуже високий 21 6
Високий 48 49
Середній 32 39
Низький - 5
У діяльності педагога-менеджера виключне місце посідає культура спілкування. Маються на увазі його цивілізовані форми. Результати спілкування ніколи не бувають однозначними. Особливо в тих випадках, коли управлінські рішення приймаються керівником типу "Х". Відсутність професіональної управлінської культури, недовіра до рядових вчителів-виконавців, учнів акцентує критичне

 
 

Цікаве

Загрузка...