WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Раціональний розподіл сил педагога - Реферат

Раціональний розподіл сил педагога - Реферат


Реферат на тему
Раціональний розподіл сил педагога
Енергію (потенційні сили) людини не можна порівнювати з паливом у бензобаку. Це більш складне явище. Енергія людини має багато компонентів, серед яких найбільш важливі фізичний та психологічний, стимуляторами яких є емоції та соціокультурне середовище.
Енергія та емоції. Психічну енергію педагога можна використовувати в конструктивному або деструктивному напрямку.
Пригнічення емоцій* педагога веде до зниження ефективності його професійної діяльності. Керівник школи, який подавляє в собі емоційне забарвлення відчуттів, не може розраховувати на ефективне управління.
Слід пам'ятати, що підсвідомість реагує, у першу чергу, на домінуючі бажання, емоційно підкріплені вірою, переконаннями. Психологи підтверджують, що негативні емоції проникають в імпульси думок самі по собі, їм завжди відкритий доступ до підсвідомості (почуття безпеки). Позитивні ж емоції - пасивні, вони повинні бути включені вольовою дією людини в ті імпульси думки, які вона хоче ввести до підсвідомості. Але підсвідомість - це не аудиторія, до якої легко знайти підхід. Мова підсвідомості - мова почуттів.
На біологічному рівні організації людини виділяють такі абсолютно полярні почуття, які "керують" людиною.
Позитивні почуття Негативні почуття
бажання
віра
любов
секс
ентузіазм
сентиментальність
надія страх
заздрість
ненависть
помста
жадність
марнотратство
гнів
Свідомість не може бути одночасно зайнята позитивними та негативними почуттями. Щось завжди домінує. Іноді навіть одного негативного почуття достатньо для того, щоб зруйнувати всі позитивні зміни у Вашій підсвідомості. Негативні емоції, що виникають як реакція на "погану" подію, можуть бути адекватними або неадекватними.
Малюнок 16
Адекватні емоції Неадекватні
Занепокоєння Тривожність
Сподіваюся - те, що загрожує мені,
не відбудеться, але якщо відбудеться, то це буде лише невдача Те, що загрожує, не повинно
відбутися, а якщо трапиться, це буде жахливо
Сум Депресія
Це тяжка втрата,
але це повинно було статися Це не повинно було статися,
жахливо, що все так вийшло
Жалкування Провина
Вчитель жалкує, коли зробив щось недобре, але не вважає себе поганим Вчитель вважає себе поганим за те, що зробив щось не так
Розлад Сором
Педагог збентежений своїми вчинками, але не звинувачує себе Педагог визнає, що вчинив безрозсудно і звинувачує себе за вчинок
Роздратованість Гнів
Я не бажаю, щоб хтось інший робив те, що мені не подобається Я впевнений в тому, що інші не повинні порушувати "мої" правила
Зупинимося на стислій характеристиці компонентів людських емоцій, що певним чином впливають на фахові якості вчителя та визначають їх:
співпереживання - робить управління та спілкування гуманним;
зацікавленість - допомагає просуватися вперед;
хвилювання - стимулює активність;
допитливість - допомагає пізнати нове;
впевненість - додає солідності, вишуканості управлінським зусиллям, вона - важливий фактор особистого "іміджу".
Стримувати почуття в собі не треба. Не треба керівнику поводитися тільки так, як "личить". Поводьтеся так, як Вам хотілось би.
Пропонуємо Вашій увазі декілька порад, як навчитися ефективно використовувати та збільшувати свої сили. Вивчити себе можна шляхом самоспостереження, самоаналізу, самоконтролю, анкетування, тестування , аналізом думок інших людей про вас.
У природі існує три грані справедливості - наше сприйняття, сприйняття людини, яка знаходиться поруч з Вами, та сама дійсність.
Фактори особистості вчителя, які обмежують
його енергію та сили
За виразом С. Хьюза: "Людині визначено жити самій з собою та постійно турбуватися, щоб це була добра компанія".
Не соромтеся виражати свої почуття. Адже Ваше здоров'я - це Ваші духовні сили. Відкрито переживайте, визнавайте почуття інших людей і сміло виражайте свої. Інакше Ви будете відчувати себе засмученим, не розуміючи причин цього стану. У таких педагогів ускладнюються стосунки з колегами, учнями, керівництвом школи (та й вдома не все добре), погіршуються результати в роботі, зменшується повнота позитивного відчуття життя.
Більше та тісніше спілкуйтеся з людьми Вашого оточення. Це найбільш безпосередній і самий ефективний засіб розрядки напруги, одержання підтримки та досягнення гармонії у стосунких. Найглибші почуття - це ті, які пов'язані з оточуючими нас людьми, особисті стосунки з ними підживлюють життєву енергію педагога.
Шукайте виклик. Сміливо переборюйте перешкоди. Успіх збільшує здатність конструктивно та ефективно використовувати свою енергію. Перемоги, подолання проблем викликають задоволення, внутрішню насолоду. Непомірні перепони на шляху педагога (дидактичні, організаційні, комунікативні) обов'язково призводять до виснаження сил та гнітючого стану. Тому одне з важливих завдань керівника школи - регулювати характер та обсяг навантаження вчителя.
Постійно рефлексуйте і оцінюйте, чого Ви варті. Виробляйте стосовно себе реалістичне і, по можливості, більш оптимістичне та позитивне ставлення. Приймаючи до уваги те, що негативне в нашому житті існує як фон, саме по собі, зробіть все можливе для того, щоб позитивне почуття власної цінності, самоповаги Ви виражали вільно, не соромлячись.
У 1902 році формулу визначення самоповаги запропонував американський психолог У.Джеймс:
Самоповага = успіх
домагання
Він писав: "Наше самовідчуття в цьому світі залежить винятково від того, ким ми зважилися стати та чого ми зважилися досягти". Чим вище рівень домагань*, тим більш значним повинен бути успіх. Хоча, за Екклезіастом, "...хто множить пізнання, множить скорботу" [Еккл. 1;18].
Дослідження С.І. Подмазіна за рівнем самооцінки (у %) серед вчителів дали таку невтішну картину:
Рівень самооцінки Жінки Чоловіки
Високий 2 4
Середній 36 47
Низький 62 59
З цього видно, що вчителі, які мають високий рівень самооцінки - рідкісне явище, виняток.
Наші дослідження показують, що 75-80% учнів старшої школи мають занижену самооцінку. З такими уявленнями про себе вони підуть і в доросле життя. Чи не вирощуємо ми нових рабів?
Розглянемо поняття "успіх". З педагогічної точки зору - ситуація успіху це можливість самореалізації в позитивній діяльності. З психологічної точки зору - це переживання радісного стану, в основі якого є

 
 

Цікаве

Загрузка...