WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Характеристика менеджерів освіти за стилем управління - Реферат

Характеристика менеджерів освіти за стилем управління - Реферат

настрій, схильність до депресії, зосередженість на похмурих і сумних фактах життя;
нестійкий - піддається впливу оточуючих, шукає нові враження та компанії;
конформний -підпорядкований та залежний від інших.
Демократичний стиль
Характеризується значною децентралізацією влади, керівник з основних управлінських питань радиться з підлеглими; рішення приймаються колективно; засіб впливу на підлеглих - заохочення за будь-який прояв ініціативи.
Вимоги подаються в консультативній формі (поради, консультації). Контроль неупереджений, заохочується самоконтроль та взаємоконтроль. Стосунки довірливі. Впроваджуються позитивні стимули та перспектива "радості на завтра".
Керівник-демократ підтримує з педагогами та учнями довірливі стосунки, поводиться просто, відкритий, доступний. Тривожиться про згуртованість колективу. У своїй діяльності йде "від людини - до роботи".
Авторитарний стиль
Цей стиль характеризується великою централізацією влади в руках керівника, коли він одноосібно приймає управлінські рішення та нав'язує їх колективу. Основний засіб впливу на підлеглих - покарання за будь-яке невиконання наказів і розпоряджень, за прояв ініціативи.
Керівник-автократ виражає свої вимоги в директивній формі (накази, розпорядження, вказівки). Намагається контролювати все особисто. Часто звертається до негативних стимулів-покарань, погроз і застережень, що викликають у вчителя почуття стурбованості, тривоги та страху.
Вся його експресія - зовнішній вигляд, мова, пози, рухи, інтонація - підкреслює особливе, панівне положення, нерівність з вчителем, і є засобом посилення особистого впливу на колектив.
Не зацікавлений у згуртованості колективу. Всіх учителів сприймає "як одну особу". Інтереси людини підкоряє інтересам справи. У своїй діяльності йде "від роботи - до людини".
Стосовно цього стилю особливе забарвлення одержує поняття "фасилітація"*, що розуміється як значне підвищення продуктивності праці під впливом присутності інших. Тобто, вони люблять відвідувати уроки, постійно котролювати та своєю присутністю домагатися високої педагогічної продуктивності. Може це і веде до підвищення продуктивності освітнього процесу, але варто пам'ятати, фасилітація - це експлуатація психічного потенціалу підлеглих. Як писав Симон Соловейчик: "Контроль призначений, аби заставити працювати безсовісних. Загальний контроль передбачає загальну відсутність совісті… Чого можна досягти контролем від совісного вчителя? Та нічого, крім того, що йому захочеться схопити в оберемок свої речі та й бігти з цієї школи до іншої, де директор надає свободу і захищає від таких перевірок. В одному випадку контроль безпощадний, в іншому - небезпечний."
Ліберальний стиль
Характеризується відсутністю втручання керівника в роботу колективу. Діяльність практично кинута на самоплив.
Щоб не опинитися в складній ситуації, керівник-ліберал ухиляється від прийняття рішень, а виробничі питання змушений вирішувати для зміцнення власного положення.
Схильний до відкладання прийняття рішень.
Ми визначили три основних типи (стилі) управління, які найбільш контрастно виявляються в освітніх закладах. Але, звичайно, у практиці їх існує набагато більше. У літературі їх описують та визначають, як правило, із префіксами "мезо-","псевдо-"…
Вважаємо за необхідне зупинитися на характеристиці ще такого стилю управління, про який пишуть та говорять мало. Це - харизматичний стиль.
У його основі - принадність керівника. Цей стиль достатньо феноменальний за своєю сутністю та пов'язаний з приписуванням особистості керівника властивостей, які викликають до нього глибоку повагу і безмежну віру в його можливості. Ці якості особистості відносяться до такого, що важко визначити (зачарування, притяжіння, навіть магнетизм). Дослідження американських вчених У.Бенніса і Б.Наннуса дозволили виділити п'ять основних рис поведінки, характерних для керівників із харизматичними якостями:
концентрація уваги на головних питаннях з метою залучення інших людей до аналізу, рішення проблем та планування дій;
здатність до ризику, що грунтується на ретельних розрахунках можливого успіху;
досконала взаємодія з людьми через механізми порозуміння, співпереживання, активного слухання та зворотнього зв'язку;
демонстрація послідовності та надійності у своій поведінці, відкрите висловлення своїх поглядів і дотримання їх у вчинках;
прояв турботи про людей та посилення в них почуття власної гідності через механізм формування високої самоповаги та адекватної оцінки.
Харизма* - це влада, побудована не на логіці, не на давній традиції, а на силі особистих якостей або спроможностей лідера. Влада прикладу чи харизматичного впливу визначається ототожненням виконавця з лідером або потяг до нього, а також потребою виконавця в приналежності та повазі.
Прикмети
харизматичної
особистості обмін енергією;
солідна зовнішність;
незалежність характеру;
гарні риторичні можливості;
сприйняття захоплення своєю особистістю;
гідна та впевнена манера поведінки.
Вплив* через розумну віру здійснюється в такий спосіб: виконавець (учитель) уявляє, що директор має особливе експертне знання у відношенні даного проекту або проблеми. Вчитель приймає на віру цінність знань керівника. Кожна рекомендація, побажання такого керівника виступають у вигляді функції плацебо.
Авторитарний Ліберальний
Демократичний
Зосереджений на роботі Зосереджений на людині
В основі авторитарних типів управління знаходиться принцип макіавеллізму*. Він отримав таку назву на честь середньовічного політолога Нікколо Макіавеллі (1469-1557), який ще в 1532 році, займаючи посаду секретаря Ради десятьох у Флоренції за часів правління Медичі, у книзі "Принц" проголосив ідею про те, що правителю не варто тривожитися при виборі засобів, які забезпечують успіх, оскільки "мета виправдовує засоби". Таким чином, за Макіавеллі, керівник може безсоромно використовувати неправду, підступництво та інші подібні методи для маніпулювання і контролю над людьми, розправи над недругами та ворогами. Адже той, хто бажає зберегти владу, повинен вдаватися до зла.
Спеціалісти в області менеджменту Р.Блейк і Д.Мутон розробили графічну решітку для визначення основних типів управління людьми.
Малюнок 12
Блейк і Мутон турботу керівника про людей та турботу про установу розподілили на двох осях "управлінської решітки" ("Х" і "Y" - не мають нічого спільного з теорією МакГрегора). Вісь "Х" показує ефективність виконання виробничих завдань, а вісь "Y" - ефективність управління "людським фактором".
Були описані п'ять специфічних стилів управління, що випливають з аналізу "управлінської решітки":
Ослаблене управління (позиція 1.1) характеризується

 
 

Цікаве

Загрузка...