WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Характер. Темперамент - Реферат

Характер. Темперамент - Реферат

вчителя
Сильний Без особливого напруження можуть працювати протягом тривалого часу При одноманітній монотонній роботі виникаєпочуття дратування, незадоволення Контроль за виконанням учнями завдань з викорис-танням поетапних дій
Слабкий Підвищена стом-люваність, погане сприйняття нав-чального матеріалу. Слабке володіння навичками саморе-гуляції Не можуть тривалий час напружено працювати, не витримують високого темпу, бояться помилок Не ставити в ситуацію неспо-діваних запитань, давати більше часу на підготовку і відповідь, обережно оці-нюючи невдачі
Рухливий
та лабільний Успішно викону-ють роботу у високому темпі, швидко переклю-чають увагу, швидко засвоюють матеріал Втрачають інтерес при монотонній роботі. Характерні поспішнисть і відволікання Постійне керів-ництво і контроль, спеціальні тренування витримки, організованості
Інертний Повільний темп виконання робіт, загальмованість у переключенні уваги, страх низької оцінки Нездатні швидко переключатися на новий вид діяльності. Затрудняються відповідати на несподівані питання, губляться у відповідях на кмітливість Не вимагати швидких відпові-дей, давати час на осмислення і підго-товку, відмовлятись від завдань, що потребують швидкого пере-ключення
Поняття "темперамент" запропонував древньоримський лікар Гіппократ (V ст. до н.е.). Він вважав, що в тілі людини переливаються чотири рідини: кров, слиз, жовч та чорна жовч. Домінування тієї або іншої рідини і визначає тип темпераменту людини. Навіть саме слово "темперамент" у перекладі означає "належне сполучення рис". А назви типів темпераменту відповідають назвам цих рідин і в наші дні: сангвінік - від слова кров, флегматик - слиз, меланхолік - чорна жовч, а холерик - жовч.
Темперамент відноситься до способу, стилю реагування, він конституціональний та незмінний, в той час як характер формується на основі життєвого досвіду людини і здатний до певних змін під впливом нового життєвого досвіду та інтуїції.
Темперамент характеризує динаміку протікання психічних процесів людини, а не їхній зміст. Тому ніколи не можна сказати, що в тієї або іншої людини темперамент "гарний" чи "поганий" (на відміну від характеру). Це біологічна основа нашої особистості. Риси темпераменту наслідуються і їх важко змінити. У них є деяка пластичність, але не більше, ніж у... чавуну.
А.П.Чехов у своєму невеличкому творі "Темпераменти" [94] дав вичерпну характеристику кожному типажу, інтерполюючі це на жінок. У наведених нижче характеристиках типів темпераменту дані витримки з цього твору.
Холерик
Характеризується легкою збудливістю, імпульсивністю та слабо вираженими реакціями гальмування. Неурівноважена людина. Часто змінює свої захоплення, діяльний, випромінює енергію. Надзвичайно нестриманий в особистих емоційних проявах. Прямолінійний, різкий, "правдолюбець". Постійний претендент на роль лідера. "Холерик: жовчний... очі обертаються в орбітах як голодні вовки... дратівливий, глибоко переконаний, що взимку "чорт знає як холодно", а влітку "чорт знає як пекуче". Жартів не розуміє. Як людина і приятель - неможливий; як підлеглий - навряд чи мислимий; як начальник - нестерпний і дуже небажаний.
Жінка-холерик - чорт у спідниці…".
Сангвінік
Швидко збуджується, але швидко і вгамовується. Рухливий, енергійний, адаптивний. Естет, дотримується встановлених норм поведінки (відповідає вимогам менеджера). "Сангвінік: постійний у своїй мінливості... Всі враження діють на нього легко та швидко: звідси відбувається легкодумство... або зовсім ніколи не читає, або читає запоєм. Тільки тим і займається, що любить. Одружується невзначай. Вічно воює з тещею...
Жінка-сангвінік - найстерпніша жінка, якщо вона не дурна".
Флегматик
Повільно збуджується і повільно повертається до психічної норми. Урівноважена, розважлива людина з "міцними нервами", не схильна до стресів. Слабо адаптується до змін, скупий на емоції, не комунікабельний. "Флегматик: зовнішність сама звичайна, сокирна. Завжди серйозний, тому що лінь сміятися. Неодмінний член усіляких комісій, засідань..., на яких нічого не розуміє та безсоромно дрімає ... Погоджується, з усім згоден, не нарікає ... На службі - щасливий.
Жінка-флегматик - народжується, щоб згодом стати тещею".
Меланхолік
Дуже повільно збуджується. Заторможений, сором'язливий, уникає контактів. Постійно потребує підтримки та допомоги (стан "Я - дитина", за Е.Берне). "Меланхолік: очі сіро-блакитні, готові просльозитися. Зі скорботою та сльозами в голосі повідомляє своїх ближніх, що валер'янові краплі йому вже не допомагають...
Жінка-меланхолік - нестерпна, найнеспокійніша істота. Як дружина - доводить до отупіння, до розпачу…"
Відомий шведський художник Херлуф Бідструп в галереї своїх творів запропонував незрівняну карикатуру на основні типи темпераменту, які він, доречі, назвав характерами. Наводимо цей хрестоматійний твір.
У практиці спілкування ми часто сприймаємо характеристики темпераменту як риси характеру, і тому нормальна імпульсивність холерика нами кваліфікується як агресивність, а пасивність флегматика - як тупість. Будьте уважні, пам'ятайте, що з поведінки ми, у першу чергу, "зчитуємо" темперамент, а для того, щоб зрозуміти та вивчити характер людини, треба дуже багато часу і зусиль.
З урахуванням специфіки кожної особистості, при формуванні малих груп у колективі, можна дотримуватись такого принципу компліментарності (кому з ким легше працювати).
Малюнок 9
Тест 1. "Ваш темперамент"
Перед Вами 12 тверджень. Уважно прочитайте кожне з них і з'ясуйте, чи стосується воно Вас особисто. Якщо стосується - напишіть "так", якщо не стосується - напишіть "ні". Довго не міркуйте. Найкращою буде та відповідь, яка прийде до Вас першою.
1. Як правило, здійснюєте дії без попереднього планування ____.
2. Буває, що відчуваєте себе то щасливим, то нещасним без видимих причин ____.
3. Відчуваєте себе щасливим, коли займаєтеся справою, що потребує негайних дій ____.
4. Схильні до перепадів настрою - від поганого до гарного без видимих причин ____.
5. При встановленні нових знайомств першими виявляєте ініціативу ____.
6. Часто буваєте в поганому настрої ____.
7. Схильні діяти швидко і рішуче ____.
8. Буває, що намагаєтеся на чому-небудь зосередитися, але не можете ____.
9. Ви старанна людина ____.
10. Часто буває так, що в бесіді з іншими Ви присутні тільки фізично, а думками - відсутні ____.
11. Почуваєте себе незручно, коли не маєте можливості спілкуватися ____.
12. Іноді насичені енергією, а іноді - пасивні ____.
Інструкція
Тип темпераменту - це не тільки складності в житті людини, але і потенціал сильних, видатних рис особистості.
Коли Ви - меланхолік, то Ви чудовий товариш, здатний до самопожертвуваня та до героїчних вчинків;
Коли Ви - флегматик, то

 
 

Цікаве

Загрузка...