WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Вимоги менеджменту до шкільного освітнього середовища - Реферат

Вимоги менеджменту до шкільного освітнього середовища - Реферат

зліва - флегматики, біля них - меланхоліки) із метою ефективного засвоєння матеріалу.
Таким чином, досвід вальдорфської педагогіки реалізував установку на розвиток не лише інтелекту, але й емоцій, організованості, сили волі, усього, що гарантує гармонійний розвиток дитини.
4. Концепція Монтесорі
Італійський лікар та педагог Марія Монтесорі (1870-1952рр.) створила унікальну концепцію розвитку дітей, які страждають недоумством. Вона дійшла висновку, що розумова відсталість дітей потребує не стільки медичної допомоги, як виховного патронажу. Вона сама навчає і виховує дефективних дітей впродовж 12 годин на добу. Як результат: розумово недорозвинені йневиховані діти витримали іспити для навчання в загальноосвітній школі. Свій успіх Монтесорі пояснила тим, що ці діти пройшли інший шлях духовного розвитку. В притулку Монтесорі психічний розвиток дітей стимулювався спеціально розробленою методикою, тоді як нормальні діти в народній школі були задавлені формалізмом та догматизмом.
Діти в уяві Монтесорі - це працівники, які творять із себе людей, зайнятих дуже складною справою самовиховання та самонавчання за допомогою дорослих (посилена рефлексія). Особистість, за Монтесорі, вдосконалюється так, як удосконалюється голова, ніс, вухо, розвиваючись у відповідності із внутрішніми силами. Треба виховати людину, здатну спостерігати й розрізняти добро та зло, займатись самоврядуванням, бути діяльною, стриманою, дисциплінованою.
У школі Монтесорі всі діти займалися посильною фізичною працею. Всі! Монтесорі скасувала нагороди та покарання учнів. Вона вважала, що нагороди ображають людську гідність. Основне покарання - ізоляція тих, що провинилися, від дитячого колективу, але так, щоб вони бачили, чим та як зайняті їх товариші. Девізом системи М. Монтесорі було гасло: "Допоможи собі сам".
Наведені вище педагогічні системи - сутність парадигми педагогіки підтримки. Учень знаходився в стані змушеної активності, його інтерес підтримувався вчителем. Основний дидактичний пріоритет - прагнення не демонструвати керівну позицію вчителя.
Змінювалися часи, трансформувалися вимоги, були шкільні революції, "перебудови" та реформи. Реалізувалися різноманітні наукові ідеї, колективні форми (Липецький метод), авторські погляди (Шаталов В.Ф., Гузик М.П., Лисенкова С.М.).
5. Сучасні погляди на освітнє середовище
Пропонуємо увазі деякі ідеї з роботи вченого-педагога А.Урбенські "Принципи роботи ефективних шкіл".
Повинен бути консенсус та розуміння того, що учні повинні знати та що вони повинні робити. Якщо цього немає, ми не мали б уявлення про те, що повинні знати та вміти робити дорослі. Як результат - не буде загального розуміння структури та організації школи. Без взаємної згоди та розуміння "стандартів" у нас не буде спільної мети.
Школи повинні бути малими - достатньо малими, щоб учні знали один одного. Архітектура не повинна диктувати педагогічні підходи. Школа повинна бути єдністю людей, які навчаються - з певними обов'язками і невеликою потребою інституційної динаміки.
Нам потрібен активний та відповідний до життя процес навчання, а не пасивна діяльність. Учні повинні навчатися з такою швидкістю, з якою вони можуть працювати в групах, читати твори, а не тільки підручники, використовувати першоджерела. Вони повинні розвивати в собі такі "навички" (за Деборе Майер): як думати, а не про що думати; як створювати для себе власне розуміння; як бачити зв'язку та розуміти приклади; як вирішувати проблеми та приймати правильні рішення.
Необхідна система оцінювання, різноманітна, така, що базується на досягнутих результатах, а не письмові тести, в основі яких - здогадка. Ця система повинна виявляти не тільки те, що знають учні, але і те, що вони вміють робити.
Потрібна впевненість в тому, що вчителі самі володіють знаннями. Вчителі повинні брати до уваги різний рівень культури учнів, навчального розвитку, роботу в групах, різні стилі навчання та розумового розвитку учнів.
Без демократичної динаміки діти не навчаються демократії. Ми можемо розповідати їм про демократію, але коли діти не бачать, що дорослі поводяться демократично, вони ніколи не повірять, що демократія важлива або взагалі можлива.
Необхідною є безпека та дисципліна. Не може бути ефективного навчання та виховання за умов хаосу та страху. Школа повинна давати опір хуліганству, паскудству та злочинній поведінці. Дітей треба вчити самодисципліні та тому, як жити в світі.
Школа повинна тісно співпрацювати з сім'ями учнів, брати на себе частину відповідальності за готовність їх до участі в навчальному процесі. Слід врахувати, що кожна дитина існує в "полі" сім'ї, школи, вчителі повинні знаходити шляхи залучення батьків до навчального процесу.
Ми зобов'язані використовувати систему стимулів, щоб сприяти позитивним діям дітей, та систему покарань з метою корекції їх поведінки. Але ці стимули повинні бути сугубо індивідуальними, а не контролюючими. Вони повинні бути логічними результатами: надання більших ресурсів, визначення та надання автономії успішної практики, виправляючи, в той же час, неефективну роботу вчителів.
Учні та батьки повинні мати право вибору школи. Школа, так само, повинна мати право встановлювати певні стандарти щодо поведінки, рівня розвитку та навчання.
У згоді з цим викладає свої погляди на розвиток сучасної школи психолог-педагог О.О.Леонтьєв у своїй авторській концепції:
А. Ми вважаємо нашу концепцію особистісно орієнтованою.
1. Школа повинна бути "школою для всіх", в ній повинні знайти своє місце, "відчувати себе вдома" всі учні, незалежно від їх індивідуальних здібностей та особливостей. Школа в нашому розумінні повинна бути адаптивною... Вона не повинна бути ні елітною (хоча ми цілком підтримуємо існування таких елітних шкіл; мова йде, нагадаємо, про масову школу!), ні перетворюватися в допоміжну, компенсаційну школу.
2. Школа повинна бути не тільки "школою для всіх", але і "школою для кожного". Її головне завдання - розвиток учня, причому не тільки розвиток його мислення, а - в першу чергу! - цілісний розвиток його особистості та готовність особистості до подальшого розвитку - за стінами школи... За вдалим висловом американського психолога А.Маслоу "освіта в демократичному суспільстві не може бути нічим

 
 

Цікаве

Загрузка...