WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Історія та предмет наукового менеджменту - Реферат

Історія та предмет наукового менеджменту - Реферат


Реферат на тему
Історія та предмет наукового менеджменту
План
1. Школа наукового управління
2. Школа адміністративного управління
3. Школа людських стосунків
Література
1. Школа наукового управління (1885-1920)
Фредерік Уінслоу Тейлор (1856-1915) на початку ХХ століття висловив такі основні погляди на сутність управління:
розподіл (роздрібнення) виробничих операцій, аналіз кінематики, врахування вимог ергономіки і часу перерв для відпочинку;
господарський принцип - це праця;
винагорода - в залежності від продуктивності;
праця на загальну користь - понад особисту користь;
функціональна структура установи повинна передбачати "малих" керівників.
У цих поглядах простежується чіткий раціоналізм Тейлора. На початку століття (епоха індустріалізації) принципи теорії Тейлора забезпечили величезний успіх і небувалу раніше продуктивність праці. Ф.Тейлор був інженером і ніколи не відносив себе до психологів чи соціологів. У системі Тейлора пріоритет віддається індивідуальній праці. "При науковому управлінні, - писав він, - ми маємо справу з окремими робітниками, а не з бригадою". Він не визнавав колективного стимулювання. В його експериментах працівники та всі учасники були сліпими виконавцями інструкцій. "Ніхто Вас не просить, аби Ви думали! - спересердя відповів Тейлор робітнику, який часто задавав питання. - На те тут є інші люди, яким платять".
Тейлор визнавав лише два стимули - грошову винагороду та загрозу покарання.
Доречі, вже у 1970 році, коли менеджмент набув сили, президент "Форд Мотор" Генрі Форд ІІ (молодший) продемонстрував подібну філософію управління: "Коли людина працює на вас, не давайте їй відчувати себе занадто комфортно. Не дозволяйте їй відчувати упевненість та діяти на свій розсуд. Завжди вчиняйте наперекір її бажанням. Підтримуйте у своїх підлеглих відчуття тривоги та непевності". Це зразок деструктивного менеджменту.
Теорія Тейлора мала і слабкі сторони, головною з яких була відсутність гуманістичного фактора: робітник або службовець розглядалися лише як виробничий інструмент, що потребує грошової компенсації.
Найбільшому остракізму теорію Тейлора піддав В.І.Ленін. "Усього більше говорять тепер… про "систему" американського інженера Фредеріка Тейлора… У чому полягає ця "наукова система"? У тому, щоб вичавлювати з робітника втроє більше праці впродовж того ж робочого дня. Змушують працювати найдужчого і спритного робітника; відзначають за особливим годинником - у секундах і частках секунди - кількість часу, що йде на кожну операцію, на кожний рух; виробляють найощадливіші та найпродуктивніші прийоми роботи; …А в результаті - за ті ж 9-10 годин роботи вичавлюють із робітника втроє більше праці, вимотують немилосердно всі його сили, висмоктують із потроєною швидкістю кожну краплю нервової та мускульної енергії найманого раба… Вичавлюють піт за всіма правилами науки" [38].
2. Школа адміністративного управління (1920-1950)
Анрі Файоль (1841-1925) в основу своєї теорії поклав принцип організації підприємства або установи як єдиного цілого. Він сформулював 14 основних положень:
Таблиця 2
1 Розподіл праці Спеціалізація є природним порядком речей. Ціль поділу - виконання роботи, більшої за обсягом та кращої за якістю, при тих же зусиллях. Це досягається за рахунок скорочення числа людей.
2 Повноваження та відповідальність Повноваження - це право видавати накази, а відповідальність - її складова протилежність. Де є повноваження - там виникає відповідальність.
3 Дисципліна Дисципліна припускає покору та повагу до досягнутих угод між фірмою та її робітником. Так само припускає і справедливі санкції.
4 Єдиноначальність Робітник повинен отримувати накази тільки від одного безпосереднього начальника.
5 Єдність напрямку Кожна група, що діє в рамках однієї цілі, повинна бути об'єднана єдиним планом та мати одного керівника.
6 Підкорення особистих інтересів загальним Інтереси одного робітника або групи не повинні превалювати над інтересами компанії або організації великого масштабу.
7 Винагорода персоналу Для того, щоб забезпечити вірність та підтримку працівників, вони повинні одержувати справедливу зарплату за свою службу.
8 Централізація Відповідний ступінь централізації буде варіювати у залежності від конкретних умов.
9 Скалярний ланцюг Скалярний ланцюг - це ряд осіб, що обіймають керівні посади, починаючи від особи, що займає найвище положення, до керівника низової ланки.
10 Порядок Місце - для усього, усе - на своєму місці.
11 Справедливість Справедливість - поєднання доброти та правосуддя.
12 Стабільність робочого місця для персоналу Висока плинність кадрів знижує ефективність організації.
13 Ініціатива Ініціатива означає розробку плану та забезпечення його успішної реалізації. Це надає організації сили та енергії.
14 Корпоративний дух Спілка - це сила. А вона є результатом гармонії персоналу.
У 1916 році А.Файоль сформулював основні функції менеджменту: планування, організація, координація, мотивація, контроль.
3. Школа людських стосунків (1930-1950)
Головна заслуга фундаторів менеджменту Ф.Тейлора і А.Файоля полягає в тому, що вони довели: ефективно управляти людьми та виробництвом можна лише науково. Значні еволюційні зміни в теорії менеджменту відбулися в 30-60 роках ХХ століття. Саме в цей час посилюється та розвивається школа "людських стосунків". Концепція американського лікаря-психіатра, психолога Е.Мейо (1880-1949) будується на тому, що продуктивність праці є функцією умов праці та психологічної мотивації, а не лише грошей. Його дослідження показали, що в порівнянні з загрозою покарання, значно більший ефект досягається заохоченням, похвалою, вихованням почуття гордості за своє підприємство, прищепленням робітникам ідеї, що їх цілі збігаються з цілями підприємства. При доборі керівників низової ланки Е.Мейо рекомендував враховувати не тільки їх професійні знання, а й

 
 

Цікаве

Загрузка...