WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Моральний зміст феномену влади - Реферат

Моральний зміст феномену влади - Реферат

свідомістю і поведінкою.
К.Хорні у свою чергу говорить про пошук влади як про один з шляхів який часто використовується у нашій культурі для отримання заспокоєння від тривожності. Він діє в системі чотирьох основних засобів, якими індивід намагається захистити себе від базальної тривожності: любов, підпорядкування, влада і реакція відходу (відсторонення). Кожен з цих чотирьох способів, за умови використання тільки його або переважно його, може бути ефективним у знаходженні бажаного заспокоєння. Найбільш часто зустрічаються прагнення до любові і прагнення до влади. Завоювати любов і розташування - означає отримати заспокоєння шляхом посилення контакту з іншими, у той час як прагнення до влади, престижу або володіння означає отримання заспокоєння через ослаблення контакту з іншими і через зміцнення власного положення.
Для ілюстрації розглянемо суперрадикальні, шовіністські погляди сучасного дослідника проблем управління Г.О.Шиліна (Москва). Його праці присвячені міжсистемному аналізу управління складними біосоціальними та науково-виробничими системами.
На думку Г.Шиліна, першим та основним мотивом виникнення і розвитку всіх форм життя на Землі є боротьба за сонячну енергію між збирачами енергії та споживачами енергії, які керують першими.
Людина знаходиться на вершині біологічної піраміди, вона являє собою гібрид, утворений в результаті схрещування травоїдного та хижого приматів. Вона орієнтована на дві програми соціального споживання: як хижак і як травоїдна.
Збирачі енергії є пращурами клітинної системи тіла Людини, а споживачі енергії стали "засновниками" такої субстанції як мозок (ЦНС), який управляє її тілом. Тому все людство, незалежно від кольору шкіри та національної належності поділяється на людей архетипу А (управлінці-споживачі енергії) та людей архетипу В (підлеглі-збирачі енергії). Під архетипом* ми розуміємо елементи людської психіки, що відображають загальні моделі чуттєвого досвіду і виробляються у ході розвитку людської свідомості.
До речі, слав'янський архетип (В) являє собою біологічний вид травоїдних збирачів, землеробів, рабів (за Г.Шиліним).
"Еґо" та "супереґо" - складові поняття, які прагнуть впорядкувати біологічну боротьбу за енергію та відновлення людей хижого архетипу А з людьми травоїдного архетипу В. Так як архетип А споконвічно несе у собі керівну програму, то він створює всі стресові ситуації в житті людей архетипу В, при цьому він вирішує надскладні завдання щодо виправдання власної споживацької суті з метою запобігти невдоволення великого числа обманутих та пригнічених людей архетипу В.
Пірамідальний (стайно-стадний) механізм управління біологічним світом Землі створено біосферою для синтезу в голові Людського Розуму, здатного розгадати велику тайну Космосу.
В організації піраміди управління необхідно засвоїти важливу істину: для збільшення (посилення) влади в піраміді необхідно постійно розширювати її базис, тобто збільшувати кількість неусвідомлених елементів (архетип В) в основі піраміди. Піраміда зростає за рахунок приєднання до своєї основи слаборозвинутих, пригноблених народів.
Піраміда влади розвивається досить стабільно до того часу, доки її основа не руйнується через неконтрольоване відновлення (розмноження) маси людей архетипу В, які поглинають та розсівають енергію без будь-якої користі. "Дно" піраміди пожирає управлінську еліту в ході чергової революції. Безперечно, аби ця піраміда була стійкою, в ній, за правилом Паретто, повинна зберігатися пропорція: 80% - архетип В, 20% - архетип А.
На думку Г.Шиліна, древні люди насильно отримали щеплення матеріалістичного світогляду та світорозуміння від єгипетських жерців і, на жаль, до цього часу не в змозі усвідомити благодать власної свідомості та мислення. Причиною такої обмеженості є біологічне невігластво та ненависть до фізичної праці. Так, наприклад, відсутність у сугесторів* (керівників - архетип А) фізичних навантажень в праці замінюється "лицедійським" спортом, направленим на безцільне спалювання сонячної енергії та травмування одним одного в різних бойових одноборствах, які замінили бої самців в боротьбі за самку.
Мал.2
До речі, етимологію поняття "культура" Г.Шилін вбачає в ізотеричних началах "культ у Ра" (з російської). Ра (Амон) - древньоєгипетський бог сонця.
Коментарем до таких поглядів може бути думка Питирима Сорокіна про те, що доля будь-якого суспільства залежить перш за все, від якості його членів. Суспільство, яке складається з ідіотів та бездарних людей, ніколи не буде суспільством процвітання. І навпаки, суспільство, що складається із талановитих та вольових осіб, неминуче прийде до більш досконалих форм співжиття.
Звідси зрозуміло, що для історичної долі будь-якого суспільства зовсім не байдуже які якісні елементи у ньому посилилися чи послабилися за такий-то відрізок часу. Уважне вивчення явищ розквіту чи загибелі цілих народів засвідчує, що однією із головних причин цього були саме різкі якісні зміни в той чи інший бік.
В наше дослідження стосовно оперування владою включено культурний фактор. Влада, престиж або багатство окремого члена суспільства відіграють провідну роль не в кожній культурі. Те, що невротики вибирають цей шлях, відбувається тому, що в нашій соціальній культурі влада, престиж і володіння можуть дати почуття більшої безпеки. Таке прагнення розвивається лише тоді, коли виявляється неможливим знайти засіб для зняття тривожності за допомогою любові та прихильності [137].
Розглядаючи прагнення до влади як захист від тривожності, можна виділити два основних аспекти.
По-перше, захист від безпорадності, що є одним з основних елементів тривожності.
По-друге, невротичне прагнення до влади служить захистом від небезпеки почувати себе або виглядати незначним. Невротик виробляє твердий та ірраціональний ідеал сили, який змушує його вірити, що він здатний справитися з будь-якою ситуацією, якою б складною вона не була. Він поділяє людей на "сильних" і "слабких", захоплюючись першими і нехтуючи других.
Отже, досягнення реальної влади, успіху або володіння виступає як засіб захисту від базальної тривожності - почуття власної самітності і безсилля у ворожому світі. Формула такого способу захисту: якщо я маю владу, ніхто не може мене скривдити.
Аналогічної точки зору дотримувався Е.Фромм [135]. У психологічному плані, на його думку, спрага влади дійсно ґрунтується не на силі, а на людській слабості. В ній виявляється нездатність особистості вистояти поодинці і жити своєю силою. Це відчайдушна спроба придбати замінник сили, коли справжньоїсили не вистачає.
Влада - це панування над ким-небудь; сила - це здатність до здійснення, потенція. Сила в психологічному змісті не має нічого загального з пануванням; це слово означає володіння здатністю. Коли ми говоримо про безсилля, то маємо на увазі не нездатність людини панувати над іншими, а її нездатність до самостійного життя.
Таким чином, "влада" і "сила" - це зовсім різні речі, "панування" і "потенція" - аж ніяк не співпадають, а навпаки, взаємовиключають один одного. Доки індивід сильний, і таким чином здатний реалізувати свої можливості на основі волі і цілісної особистості, панування над іншими йому не потрібно і він не прагне до влади [135].
Влада - це не якість, яку людина "має", як має яку-небудь власність або фізичну якість. Влада є результатом

 
 

Цікаве

Загрузка...