WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

поставлені завдання реалізувати, щоб довести комунізм до якнайкращого стану. Притаманним у методі колективного виховання є дотримання певних звичаїв і традицій (присяга жовтеняти, піонера, утворення піонерських загонів). Традиція мала сприяти пошані до колективу, його уповноважених, пошана до логіки старших. Традиція стає окрасою колективу, створює його зовнішнє обличчя.
2. Дисципліна. Це форма устрою колективу для успішного досягнення цілей які є важливими у колективі. Дисципліна у колективі - це не метод, а результат виховання. Вона являє собою певне зібрання обов'язків і положень, котрі потрібні для благополучності.
Недисциплінованість у радянському середовищі розглядається як виклик проти комуністичного суспільства, а також виклик поглядам політичним і моральним. Поруч із дисципліною Макаренко прагне ввести виклади теорії моральності згідно до вимог радянського режиму. Він згадує про закон Божий, який викладався раніше у школі, та не заслуговує на повагу, але воднораз на ньому порушувалось багато моральних проблем. Такий предмет, як теорія вчинків, мораль, можна легко, красиво і переконливо подати учням заради добра Комуністичної партії. Дисципліна у колективі виступає як захист, впевненість у своїх правах та можливостях. Дисциплінованість - це високі вимоги до себе та вияв поваги до іншої особи.
3. Режим та покарання. Під режимом розумілось чітке розпланування дня, точність у виконанні обов'язків, пунктуальність у всьому.
Допустимим методом комуністичного виховання є покарання, воно буває потрібним і корисним. Покарання відноситься до прав і обов'язків педагога. Завдання покарання полягає у ліквідації певного конфлікту і застереженням до виникнення нового конфлікту. Рішуче відкидається християнське ставлення до покарання, бо воно називає кару лихом. І навпаки, покарання є виправданим, бо приносить користь. Суть покарання в колективі базувалась на тому, що людина переживає осудження себе колективом і усунення себе від нього. Реалізувати покарання у радянському колективі мали право усі члени, або уповноважені колективом особи. У разі, коли дії вихованця загрожують ідеалам колективу, то у такому випадку ідеться про застосування кари колективом цієї особи.
4. Вимога. Вона передбачає певні очікування від вихованця, члена колективу. Вимога проявляє себе у різні способи: примусі залякуванні, або у похвалі. Радянська педагогіка виховання послуговувалася методом з вимоги, вона очікувала від свого вихованця послуху, виконання поставлених завдань, жертви власних інтересів заради високої комуністичної ідеї.
5. Трудове виховання. Це практична підготовка молодого покоління до свідомої та активної участі в суспільному виробництві, в матеріальному та духовному житті суспільства.
На підставі проаналізованих методів ми бачимо, що вони відрізняються між собою. В основу цих методів були закладені різні цілі та очікувались різні результати. Зокрема, розвиваючи радянську методику, була поставлена педагогами мета підготовки майбутніх працівників соціалістичної держави, які б були віддані комуністичній партії і були б покірним знаряддям у її руках. Звідси велика увага дисципліні і фізичній праці на полі, в майстернях і така мала увага навчанню у звичайному розумінні його.
Християнська методика також говорить про необхідність працювати. Зокрема апостол Павло говорить: "Якщо хтось не хоче працювати, хай і не їсть" (ІІ Сол. 3, 10). Та метод праці у християнському розумінні має дещо інший вимір, аніж у комуністичному. Християнська праця, розпочата через молитву з Богом приносить велике благо; вона робить людину задоволеною, відганяє грішні думки, забезпечує тимчасовий добробут, веде до досконалості.
Отже, комуністичний вимір праці переслідував переважно матеріальну мету, а християнське розуміння праці має дещо глибший зміст - духовне вдосконалення. Відмінним є метод покарання. Комуністичний режим вважав допустимим покарання як дітей, так і дорослих, прикладом цього є численні арешти та розстріли. У такий спосіб тодішньому режимові вдавалося залякувати людину, тримати її під жорстким контролем, а тим самим, спонукати її виконувати накази влади, та поставлені нею завдання.
Натомість християнство пропонує метод прощення і любові: "Любіть ворогів ваших, благословляйте тих, хто проклинає вас, творіть добро тим, хто ненавидить вас і моліться за тих, хто ображає і переслідує вас, і будете синами Отця вашого Небесного" (Мт. 5, 44-45).
Комунізм прагне навчити вихованця до життя у колективі, а християнство - у спільноті, комунізм посилається на людський "ідеал" Маркса, Леніна, Сталіна, а Християнство - за ідеал ставить Того, хто є вічним, досконалим і Абсолютним Єством. Ім'я цього Єства - Господь Бог, що був, є і буде вічно.
3.3. Порівняння систем християнського і комуністичного виховання.
У попередніх розділам ми розглянули основні ідеї виховного ідеї у двох системах. У такий спосіб ми бачимо, що ідея комуністичного ідеалу полягала у тому, аби збудувати "нове суспільство", створити нову людину", запровадити "вічний і щасливий комунізм". Для цього радянський режим докладає чимало зусиль. Особлива увага приділяється питанням освіти і науки, під особливим наглядом і контролем опиняються школи, вищі навчальні заклади. Створюється ціла мережа гуртків та організацій, їх мета полягала у тому, аби якнайкраще донести ідеї комунізму до свідомості та серця людини. Адже діти є такими довірливими і щирими, тому їм легко прищепити будь-яку ідеологію.
Ідея комунізму полягала у тому, щоб створити таку мораль, яка б служила тільки інтересам більшовицьких вождів. Тому така мораль відкидає будь-які елементи християнських вартостей. Тут цілком виправданими є вбивство, брехня, ненависть, наклеп і донос, якщо це зроблено в ім'я комунізму, його зросту і процвітання.
Ідеал комуністичного виховання полягав у тому, аби витворити з людини борця - колективіста. Бо живучи і працюючи у колективі - людина задовольняє усі свої фізичні, духовні, а також моральні потреби. З такого розуміння ідеалу випливають прагнення комуністів створити суспільство, яке буде віддане вченню марксизму-ленінізму, непримиренне і вороже до інших ідеологій.
Зовсім іншими є ідеї християнського виховання. Тут також існує прагнення виховати досконалу людину, вона має орієнтуватись на Бога і Його мораль. Мораль християнська є зовсім іншою, ніж мораль комуністична. Вона не виправдовує брехні, лицемірства, вбивства. Така християнська мораль навчає прощати своєму ближньому його провини. Ідея такої моралі закликає любити ближнього і ворога також, у той час, як комунізм закликає ненавидіти ворогів своїх. Ідея християнського виховання - це шлях наслідування Христа та Його добро чинностей, це прагнення робити добро і уникати всього злого.
Християнське виховання не звільняє людину від праці, вона повинна дбати про свій добробут, вдосконалювати свою культуру, дбати про кращі умови для свого життя. У той час, коли комунізм

 
 

Цікаве

Загрузка...