WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

контексті.
Якщо дитина ще маленька і вона невміє самостійно читати, то батьки можуть читати чи розповідати їй історії із Святого Письма, щось про Бога, святих чи інше. Але це варто робити у той спосіб, щоб дитина сприймала. Особу Бога серйозно, а не як чергову казкову історію. Поряд із цим можна пояснювати дитині доступні елементи нашої традиції. Особливо ефективною буде ця розповідь на передодні свят: Святого Миколая, Різдва, Водохреща чи Великодня. Варто звернути увагу і на пояснення в доступній формі та прищеплення любові до наших християнських звичаїв, на які так багатий наш український народ. Просякнуті любов'ю до Бога і людини, вони є високоморальними та містять у собі велику мистецьку та історичну цінність. Тому є чудовими засобами у християнському вихованні дітей.
Ціллю цього методу повинні бути не так знання дітей про Бога, які засвоюються тільки розумінням і пам'яттю, як внутрішнє засвоєння релігійних істин, що проникають у глибину душі. Тобто знання Бога. Дитина повинна відчути Божу присутність в оточуючому світі в собі.
4. Участь у Святих Тайнах та інших Богослужіннях Церкви (храмове дійство). Це не один якийсь окремий метод, а універсальний синтез, куди входять молитва, піст, читання Святого Письма і цілий ряд інших методів. Щоб уможливитидоступ дитини до цього "виховного методу", батьки повинні тісно співпрацювати з Церквою. Літургійний метод підготовляє дитину до прийняття таїнств, а також допомагає розумінню Божественної Літургії, ї змісту, значення молитов і жестів. Участь дитини у літургії збагачує її особисті знання у галузі християнства, поглиблює віру, навчає до спів служіння з іншими, а також отримує Божу ласку через Святі тайни, Літургію, благословення та освячення. Святі Тайни, разом із требами, становлять собою педагогічну програму, яка охоплює все життя людини, всі її життєві обставини та випадки. Батьки приносять маленьку дитину у храм, де вона отримує очищення від первородного гріха в святій тайні Хрещення, та примножуючи освячуючи ласку через тайну Миропомазання. А у тайні Сповіді - у дитини зароджується щира і рішуча зміна свого способу мислення та поведінки. Тайна Сповіді у процесі виховання заслуговує на увагу. Адже вона спонукає дитину до поступу, дає їй можливість виправитись та очиститись від гріха. Приступаючи до Причастя, дитина приймає самого Бога, який є великим і незрівнянним, добрим та милосердним, а це спонукає дитину наслідувати Його у своєму житті.
Серед численних виховних засобів, якими послуговується храмове дійство, треба ще згадати про такі, як церковне мистецтво, основна функція якого є настановлення людини на добро і виховання моральності, що у християн завжди асоціюється з прекрасним. Святий образ є тим самим, що священна книга: у священній книзі людина читає Божі слова, а на святій іконі вона споглядає святі лики, які, як і Боже слово, піднімають людський розум до Бога і Його святих і запалюють серце любов'ю до Творця і Спасителя. Особливо важливим є цей метод у періоді, коли дитина ще не вміє читати, а дивлячись на образ чи ікону вона вже розуміє у кого вірить і кому поклоняється.
Як бачимо, християнська педагогіка послуговується такими методами виховання, як молитва, піст, духовне читання та група методів, які об'єднує в собі храмове дійство. Саме ці методи сприяють формуванню у дитини ієрархії цінностей, спонукають її дотримуватись Богом даних моральних законів.
Християнські педагогічні методи застосовують також наочні матеріали: книги, іконки, свічки та інше. Невід'ємною частиною християнської методики є гра. Зокрема коротенько згадаємо про деякі з ігор які сприяють кращому вивченню Святого Письма:
1. Обдарування інших словом Божим: Кожна особа приносить на зустріч відкритку чи образок, на котрій виписує цитату із Святого Письма. Пізніше дарує її іншій особі, при цьому говорить цій особі приємні слова.
Така гра привчає дитини любити свого ближнього, чуйно та толерантно ставитись до інших.
2. Яким був Ісус Христос? (чи інші біблійні особи)?
Учасники діляться на дві групи. Кожна група на протязі 5 хвилин має подати на підставі Євангелія, якими рисами відзначався Ісус Христос. Кожну рису підтверджують прикладом.
У даному випадку гра розвиває у дитині логічне мислення, здатність швидка зосереджуватись на завданні, а також покращує здатність чітко висловлювати свою думку.
3. Чим хочу керуватись у житті?
Учасники витягують заздалегідь підготовлені карточки на яких написані певні засади. Наприклад: буду старатись часто дякувати ближньому. Кожен учасник забирає цю картку собі напам'ять.
Ця гра спонукатиме дитину утримуватись від злих вчинків, чим частіше вона згадуватиме ці засади, тим швидше вона навчиться жити згідно із ними.
У даному розділі ми розглядаємо методи християнського та комуністичного виховання. Вище вже йшлося про методи християнські і був поданий їх коротенький опис. Тепер спробуємо проаналізувати методи комуністичні. Цей аналіз проведемо на основі педагогічних творів Антона Макаренка, який присвятив своє життя комуністичному вихованню дітей на основі марксистко-ленінської ідеології. Макаренко наголошує на тому, що не можна відділяти виховання від навчання, хоча сам процес виховання є іншим від процесу навчання. Виховувати потрібно з досвіду, а не з дотичних наук. Згідно із Макаренком, багато звичайнісіньких робітників внесли зміни у наукові розрахунки: це рекорди у продуктивності праці, винаходи, навіть у дрібницях. Тому саме галузь виробництва дає значний поштовх у процесі виховання. Виховна мета випливає із загальних суспільних потреб, виховання повинно бути пов'язане з прагненням радянського народу. До методів виховання радянської людини відносились:
1. Виховання в колективі. Найголовнішою формою виховної роботи вважався колектив, який був необхідною умовою для повноцінного розвитку радянської людини. Правильне радянське виховання повинно бути організоване шляхом створення єдиних, сильних, впливових колективів. Кожний окремий член цього колективу повинен почувати свою залежність від нього - від колективу, повинен бути відданий інтересам колективу, обстоювати ці інтереси і перед усім дорожити ними. У колективі вирішальним елементом є спільна мета яка є рушієм солідарності. На першому місці були поставлені інтереси колективу, а не окремо взятої особи. Виховання колективу розпочиналось із переконливої, чіткої та рішучої вимоги. Важливим елементом виступає постійна бадьорість членів колективу і готовність діяти, готовність виконати поставлене завдання. Макаренко не підтримує сімейних стосунків які виникають у процесі побутової співдружності у колективі. Такі стосунки суперечать правдивому радянському вихованню. Тільки через великий колектив, інтереси якого випливають не з простого спілкування, а з більш глибокого соціального синтезу, можливий перехід до широкого політичного виховання. Кожен колектив виступає частинкою великого радянського суспільства, який має

 
 

Цікаве

Загрузка...