WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

людини формується в процесі виховання та практичної діяльності. Зміст християнського виховання спрямований на те, щоб сформувати в людині систему духовних, моральних та загальнолюдських цінностей. На основі цих цінностей християнське виховання намагається сформувати любов до Бога, ближнього, своєї Батьківщини, шанобливе ставлення до батьків. Християнство прагне аби в особі були гармонійно розвинені і поєднані різні сфери: духовна, фізична, емоційна, психологічна.
Ідея християнського виховання включає в себе не лише гуманне та толерантне ставлення до людини, але й визнання гідності людської особи. Для християнства не має значення чи це маленька дитина, чи доросла людина, бо не залежно від віку кожен є неповторною, індивідуальною особистістю і тому вимагає пошани до своєї особи.
Найкращим прикладом християнського ідеалу є Особа Бога Він є тою величезною силою, що усе створила та й усім керує. Він є втіленням добра, любові, милосердя, справедливості. Лише споглядаючи Його, можемо прагнути до досконалості, лише у Ньому можемо віднайти мир і спокій, розраду і заспокоєння, радість та любов.
Розділ ІІІ. Основні подібності та відмінності в християнській та комуністичній системі виховання.
У двох попередніх розділах цієї праці були розглянуті основні ідеї комуністичного і християнського виховання. Ми коротко застановилися над тим, які ідеали панували у цих виховних системах. Проаналізували різне відношення до людини та Бога.
У цьому розділі ми спробуємо коротко зупинитись на тому, що є спільним в обох системах, а що відмінним. Зробимо короткий аналіз цілей, які ставила перед собою комуністична влада реалізовуючи процес виховання. Також розглянемо основні цілі християнського виховання. Спробуємо проаналізувати методи якими послуговувались радянські педагоги. Особливо звернемо увагу на такі методи виховання як колективізм, режим, дисципліна. Розглянемо також методи християнського виховання, зокрема метод молитви, посту, духовного читання.
Зрештою, порівняємо комуністичну і християнську систему виховання, подивимось чи були зреалізовані поставлені цілі.
3.1. Цілі виховання в обох системах.
Відомо, що кожна дитина потребує виховання, адже воно формує у ній ідеали, прищеплює цілу систему цінностей. Кожна система виховання ставить перед собою певну ціль. Пізніше відбувається організація виховного процесу у той спосіб, аби осягнути цю ціль. Педагогом використовуються певні методи, щоб пізніше досягнути і отримати від свого вихованця плоди, які би мали відповідати поставленим цілям. Ціль у виховному процесі є дуже важливим елементом, бо як вчитель, так і учень, маючи ціль, знає до чого має стреміти, чого має навчитись і досягти.
Відповідно, комуністична і християнська система виховання також мала поставлені перед собою цілі. В обох системах організовувався процес виховання у той спосіб, аби осягнути ці цілі. Спробуємо коротко розглянути цілі як християнського, так і комуністичного виховання.
Після свого воскресіння Ісус посилає від Отця Святого Духа, щоб Він доповнював діло спасіння і керував учнями, які мали продовжувати Його післаництво в цілому світі, те, з яким ВІін був посланий Отцем. "Ідіть, отже, і зробіть учнями всі народи: хрестячи їх в ім'я Отця і Сина і Святого Духа", навчаючи їх берегти все, що Я вам заповідав (Мт. 28, 19-20). Прийшовши на землю Христос проголошує Царство Боже. Він присвячує йому усе своє життя; показує радість приналежності до Царства Божого: "Сповнився час, і Царство Боже близько… (Мр. 1, 15). Апостоли виконуючи волю Христа, пішли усюди і проповідували правду про Царство Боже.
Тому сучасна християнська педагогіка ставить собі за ціль привести свого вихованця до розуміння Царства Божого і прийняття його, як свого ідеалу. Ціллю є показати містерію цього Царства, братерське життя тих, які до нього входять, а також показати його майбутню велич і славу.
Отже, головною ціллю для кожного християнина має бути Царство Боже. Він мусить прикладати максимум зусиль для реалізації цього Царства на землі і приготування до нього на Небі. Відповідно він має в собі і в своїх дітях виховувати необхідні для цього риси. А найвищим взірцем для нього має бути Ісус Христос.
Святе Письмо вчить, що Царство Боже є виявом любові і премудрості Божої, у побудові цього Царства повинна брати участь і людина. Про пошук і побудову Царства Божого людиною вже тут на землі, говорить і заповідає сам Ісус Христос. Він наголошує, щоб людина найперше дбала про розбудову цього Царства. В Господнім молитві Ісус навчає: "Нехай прийде Царство Твоє, нехай буде Воля Твоя, як на небі, так і на землі" (Мт. 6, 10).
Отже, Церква найперше ставить і прагне реалізувати ціль побудови і розвитку Царства Божого у свідомості вихованця. Адже Царство Боже є досконалим, керованим Богом, воно створює лад в житті людини й цілому суспільстві, а по завершенні людського життя веде особу до єдності з Богом.
Ціль побудови Царства Божого є дороговказом який веде людину шляхом її земного життя. Тому важливим елементом у виховному процесі є прищеплення дитині добрих рис, що є конче потрібними для реалізації поставлених цілей, для реалізації ідеї Божого Царства. Однією із цільових рис є наслідування Христа, бо саме Він є тим ідеалом до якого повинна прагнути кожна людина, про це нам нагадує апостол Павло: "… головним наріжним каменем є Ісус Христос" (Еф. 2, 20). Шлях наслідування Христа - це виконання своїх обов'язків відповідно до своїх сил і вмінь. Це виконання всього того, що Христос заповів, це підтвердження своєї віри своїми ділами. Християнство прагне виховати справжнього християнина, аби в ньому гармонійно поєднувались і розвивались різні сфери і то не лише духовні, а й фізичні. Ціллю його є сформувати чесноти моральні, релігійні, патріотичні, аби у такий спосіб допомогти дитині прямувати до власного духовного зросту і вдосконалення.
Моральність у християнському вихованні пов'язана із ідеалом Добра, тому ціль заклечається в тому, аби зробити людину добрішою і поряднішою із християнської сутності морального виховання випливає його націленість на розвиток у людині сумління і здатності до самовдосконалення. "Хай праведний ще творить правду, і святий ще освячується" (Одкр. 22, 11), саме такі слова читаємо у Святому Письмі. Тому й християнство намагається реалізувати поставлену ціль, суть якої й полягає у вдосконалені. Християнська досконалість виявляє себе у любові до Бога і ближнього, тому дитину слід навчити любити, а іноді навіть поступитися власним інтересами заради добра інших. Аби реалізувати ціль вдосконалення - дитину привчають бути добросовісною, старано виконувати свої найдрібніші обов'язки. Дотримання визнаних правил поведінки і ввічливості, а це допомагає не ображати своєю поведінкою, бути добрим, доброзичливим і щирим у стосунках із своїм ближнім. Ввічливість сприяє виробленню в людині характеру, бо неодноразово стримує її від моральних помилок; вона також навчає покірності,

 
 

Цікаве

Загрузка...