WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

Порівняльний аналіз систем християнського і комуністичного виховання - Дипломна робота

яка все ж таки має всобі елементи християнства, намагається довести, що це мораль грабунку, насильництва й крайнього егоїзму. Він також наголошує, що пануючий клас засобом ідеологічного тиску прагне узаконити існуючу нерівність і одночасно подати це як вираження істинної справедливості. Більше того, марксисти твердили, що в релігії закладений принцип ієрархічної залежності - підкорення нижчих класів вищими. Найвищими чеснотами простого народу проголошувалися такі якості як смирення, терпіння і лагідність.
У комуністичному вихованні моральності наголошувалося на формуванні ідейної серцевини особистості - громадських поглядів, переконань, почуттів, поведінки, єдності слова і діла. Сутність комуністичної ідейності відображено в моральних принципах будівника комунізму. Важливим елементом моральної культури будівничого комунізму є засвоєння азбуки моралі в ім'я величі і могутності Батьківщини, в ім'я справи комуністичної партії, ненавидіти зло, мерзенність, боротися з торжество добра. В. Сухомлинський азбуку моральної культури розкриває в таких правилах і нормах поведінки:
1. Ти живеш серед людей. Кожний твій вчинок, кожне бажання відбивається на людях, які тебе оточують. Є чітка межа між тим, що тобі хочеться, і тим, що можна. Перевіряй свої вчинки запитанням до самого себе: чи не чиниш ти зла, незручності чесним, хорошим людям? Роби все так, щоб хорошим людям було добре, а злим - нестерпно.
2. Ти користуєшся благами, створеними іншими людьми. Люди дають тобі щастя дитинства. Плати їм за це добром.
3. Всі блага і радощі життя створюються працею. Без праці не мислили чесне життя. Народ учить: хто не працює, той не їсть, назавжди запам'ятай цю заповідь, умій бути гнівним, нетерпимим, непримиренним до неробства, лінощів, недбайливості, пустопорожнього базікання. Ледар, дармоїд - ворог суспільства, твій особистий ідейний противник. Навчання - твоя перша праця. Ідучи до школи, ти йдеш на роботу. Працьовитість - твоя честь і доблесть. Своєю працьовитістю ти примножуєш честь сім'ї, роду і створюєш своє ім'я. Справжня людина створюється тільки працею.
4. Будь добрим і чуйним до людей. Допомагай слабким і беззахисним. Допомагай товаришеві у біді. Поважай і шануй матір і батька - вони дали тобі життя, вони виховують тебе, вони хочуть, щоб ти став чесним громадянином, людиною з добрим і непримиренним до зла серцем. Твоя любов до батьків - це твоя праця в ім'я того, щоб вони були раді за твою громадську красу, честь і гідність. У доброті й великодушності щодо чесних, добрих, безпорадних, беззахисних - не слабкість, а сила. Безсердечність породжує байдужість, байдужість породжує себелюбство, а себелюбство - джерело жорстокості.
5. Не будь жорстоким до зла. Борись проти зла, обману, несправедливості. Будь непримиренним до того, хто прагне жити за рахунок інших людей, обкрадає суспільство. Найбільше зло - відступництво, зрада високих ідеалів.
На основі цих принципів моралі В.Сухомлинський намагається розкрити учням суть найвищих моральних цінностей, як любов до Вітчизни, героїзм, стійкість.
Моральне виховання у комуністичні часи набуває ідейно-політичної спрямованості. Воно спрямоване на формування моральних переконань і вироблення моральної поведінки.
Однак комуністичне виховання неодноразово зустрічалось з випадками, коли учні не дотримувались основних вимог, відмовлялись виконувати піонерські доручення, порушували дисципліну, відставали у навчанні. Розкрити причини такої негативної поведінки намагається М.Задесенець:
Саме цим можна пояснити той факт, що деякі підлітки, особливо на селі, піддають під вплив релігійних забобонів - вірять у Бога, виконують релігійні обряди дома, а в школі приховують свою релігійність, вивчають науку з матеріалістичною, атеїстичною спрямованістю На жаль, такого роздвоєння свідомості інколи не помічають учителі школи, вихователі і піонервожаті. Тому слід невпинно посилювати антирелігійне виховання в школі, вести активний наступ проти релігійних впливів на дітей у сім'ї, викривати шкідливу діяльність релігійних сект. ї
М.Задесенець пропонує виховувати у підлітків патріотичне і інтернаціональне почуття. Прикладом такого виховання має бути життя і діяльність В.Леніна, видатних діячів Комуністичної партії Радянського Союзу і міжнародного комуністичного руху, на героїзмі і патріотизмі радянського народу треба виховувати у них любов до своєї соціалістичної Батьківщини, гордість за її успіхи, формувати у них готовність захищати її свободу і незалежність.
У пролетарській моралі одним із найголовніших завдань були проблеми виховання комуністичної волі, мужності і цілеспрямованості. При цьому зазначалося, що комуністичної волі, мужності і цілеспрямованості. При цьому зазначалося, що комуністичну волю, мужність і цілеспрямованість не можна виховати без спеціальних вправ у колективі. Колектив - це насамперед взаємовідносини людей і вони будуються на прийнятих в колективі нормах. Це не є щось безлике і абстрактне, а яскравий вияв сил кожної особистості.
Комуністичне виховання наголошує на тому, що почуття колективізму зароджується ще у дитинстві, саме тоді діти відчувають задоволення від колективних ігор, спілкування з однолітками. Ці відчуття є ще не усвідомленими, стихійними і лише з віком приходить розуміння, що у колективі можна знайти захист, задоволення своїх потреб. Радянське виховання наголошує на тому, що колективізм є характерною особливістю комуністичних відносин, а також важливою рисою у всебічному розвитку людини. Колективізм порівнюється із комплексом засобів, що впливають на формування людської свідомості, поглядів, вчинків. Комуністичне виховання переконане, що від тих взаємовідносин, які панують між членами колективу, залежить взагалі розуміння і уявлення про добро і зло, справедливість, честь і гідність. Від гармонії стосунків у колективі залежить гармонія духовного життя людини, щаслива і повноцінна праця. К.Маркс писав, що "тільки в колективі можлива особиста свобода" .. Велику увагу тогочасні вихователі приділяють вивченню і дослідженню принципів розвитку колективу і колективних відносин. Того часу існувало переконання, що ідеал комуністичного виховання залежить від досконалої організації колективу. Згідно із В.Сухомлинським один з глибоких коренів колективізму полягає в умінні розуміти і відчувати те, що кожний мій крок, кожний мій вчинок відгукується в душі іншої людини. Без цього розуміння і відчування немислимі нетерпимість, непримиренність до зла і мерзенностей.
Добрим є той колектив у якому випрацювалися принципи дружби і товаришування, вірності і відданості у взаєминах між членами цього колективу. Натомість не варто дружити з тим, кого не поважаєш, не варто дружити з тим, хто зраджує у дружбі. Ідеальним є той колектив у якому виробилися і дотримуються закони справжньої дружби. Ось короткий зміст цих законів.
Не залишай друга в біді, поділяй з ним тільки радощі але й прикрощі.
Дружба - це моральне

 
 

Цікаве

Загрузка...