WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Формування культури поведінки в сучасній школі - Курсова робота

Формування культури поведінки в сучасній школі - Курсова робота

навчаться допомагати один одному. Закінчується вона організацією виставки робіт школярів, відзначенням кращих "веселих майстрів", проведенням збору на тему: "Школярі - вмілі, працьовиті та дружні діти".
Щоб привчити учнів щоденно робити ранкову гімнастику, як цього вимагають правила, слід періодично організовувати змагання між дітьми на краще виконання фізичних вправ. Після змагань потрібно відзначати переможців, вручати їм червоні чемпіонські стрічки та майки,створювати Дошку пошани кращих юних спортсменів групи.
Запам'ятовуванню правил для учнів допомагає вивчення віршів, у яких викладено зміст правил.
Важливу роль у засвоєнні дітьми правил для учнів відіграє демонстрування відповідних діафільмів та кінофільмів: "Режим дня учнів І класів", "Правила для учнів І-III класів" (викладені у віршованій формі). Щоб активізувати дітей, необхідно перед переглядом фільму провести не-величку бесіду, підкреслюючи, на що слід звернути увагу, над чим подумати. Після перегляду фільм треба обговорити, попросивши учнів відповісти на ряд завчасно продуманих запитань.
У кінці навчального року в кожному з трьох початкових класів варто організувати рапорт-показ батькам на тему: "Як ми виконуємо правила для учнів". До цього рапорту-показу підготувати Дошку пошани - "Вони навчаються сумлінно", де помістити фотографії учнів, які виявили протягом року старанність у навчанні, виставку підручників і зошитів та іншого навчального приладдя, виставку різних робіт, виготовлених учнями в гуртках. У рапорті діти повинні коротко розповісти, посилаючись при цьому на відповідні розділи виставки, як вони виконують правила для учнів, чого навчилися за рік шкільного життя.
Значне місце у системі роботи по вихованню культури поведінки повинні посідати питання особистої гігієни, чистоти й охайності. Навички особистої гігієни й охайності виробляються у дитинстві. Дітей необхідно поступово привчати чисто умиватися, щоденно мити шию, ноги, чистити зуби, мити руки перед їдою, стригти і чистити нігті, охайно зачісуватись, прати і прасувати одяг, чистити взуття тощо. Привчають дітей до охайності щоденно, використовуючи різні форми і методи роботи."
Так, у багатьох школах держави малята залучаються до товариства друзів чистоти, де вони ознайомлюються з правилами особистої гігієни та охайності. Практичних навичок в цьому діти набувають на заняттях "друзів Мийдодіра". Тут вони навчаються, що треба робити, щоб у квартирі, в класі, на особистому робочому місці завжди був порядок, вчаться прати і прасувати носові хусточки, комірці, манжети, стрічки для кіс, пришивати ґудзики, мастити кремом і начищати до блиску взуття, чистити зуби, стригти нігті.
Контролюють стан чистоти самі учні - члени санітарних трійок, склад яких періодично змінюється. Вони відповідають за порядок у куточку друзів чистоти, що створюється у класі. В ньому завжди мають бути голки, нитки, ґудзики, крем і щітки для чищення взуття й одягу, гребінці, мило, рушник.
Якщо у І класі вчителі приділяють увагу лише питанням охайності, то у II і III класах великого значення надають формуванню хорошого смаку. У вирішенні цих питань істотне місце відводиться грі "У ляльковому ательє", де на прикладі ляльок діти обговорюють, як треба одягатися, що таке краса і скромність в одязі, гарний смак.
Малюки дуже люблять яскраві ранки і свята, що присвячуються чистоті й охайності. Так, у школах Харківської області проводяться свята чистоти і здоров'я дітей під назвою "В гостях у Мийдодіра". Під час цих свят інсценується твір К. Чуковського "Мийдодір", учні розгадують загадки, наводять прислів'я про чистоту і охайність, читають вірші, співають пісень, беруть участь у костюмованому параді речей.
У школах Одеської області цікаво проходять свята Мийдодіра під назвою "Сонце променисте любить все. що чисте", ранки "Школярі - чисті й охайні діти", збори і бесіди на теми: "Чистота - запорука здоров'я", "Кіт і той умивається" і т. ін.
Допомагає виховувати в учнів навички особистої гігієни, охайності й порядку колективне читання й обговорення таких творів дитячої художньої літератури, як "Рукавичка" і "Нечепура" В. Ліфшиця, "Ось яка я" О. Бєдарєва, "Маша-растеряша" Л. Воронкової, "Мийдодір", "Федорине горе" К. Чуковського, "Лист до всіх дітей з однієї дуже важливої справи" Ю. Тувіма, "Дімка - санітар" М. Разумовської, "Ґудзик" В. Осєєвої, "Дві нечепури" Е. Кисельової та ін.
Першорядне місце у системі роботи по вихованню культури поведінки займає вироблення в учнів навичок і звичок культури спілкування з людьми, поведінки у сім'ї, на вулиці та у громадських місцях. При цьому важливе зна-чення має виховання культури мови, прищеплення способів правильної поведінки за столом, у кіно та театрі, на вулиці, у транспорті, правил поведінки з старшими і малюками, з старими і хворими, з сусідами по квартирі та з членами сім'ї.
Для того, щоб діти запам'ятали зміст правил і постійно дотримувалися їх у повсякденному житті, широко застосовуються бесіди й практичні заняття па теми: "Як з'явилися правила поведінки? Хто їх придумав, навіщо?" "Поважай старших", "Бережи свій і чужий час", "Що значить піклуватися про людей які тебе оточують" та ін.
Істотну роль у засвоєнні учнями правил культури поведінки відіграють рольові ігри. Навичок піклування про малюків школярі набувають, беручи участь у шефській роботі в дитячому садку та у грі "Дитячий садок"; навичок спілкування з дорослими, а також з людьми, які потребують допомоги, - в іграх "У лікарні", "Ми їдемо в трамваї", "Я мамина помічниця", "Ми у театрі", навичок поведінки на вулиці - в іграх "Світлофор", "Червоний, жовтий, зелений", "Ми пішоходи" тощо.
Важливе значення для виховання культури поведінки має поступове вироблення в учнів звички постійно дотримуватися конкретних правил моральної поведінки. Ці правила ґрунтуються на простих нормах моральності, як наприклад: допомагай іншим, не будь жадібним, не відмов-ляйся від доручень, поводь себе ввічливо з товаришами, із старшими.
Порушення цих норм суворо засуджується колективом.
Чіткість колективних вимог, їх доступність для учнів цієї вікової групи, постійна правильна реакція колективної думки на їх порушення роблять їх важливим засобом виховання культури поведінки школярів не на словах, а на ділі.
Успіх в роботі з молодшими школярами по прищепленню їм навичок і звичок культури поведінки можливий лише тоді, коли одночасно з виховною роботою в дитячому колективі ведеться роз'яснювальна робота з батьками, спрямована на те, щоб навички, які прищеплюються учням у школі, закріплювалися вдома. Необхідно на батьківських зборах, заняттях університету для батьків провести цикл бесід, наприклад, за такою тематикою: "Поведінка батьків у сім'ї - головний фактор успішного морального виховання дитини", "Про вироблення в учнів культури спілкування з дорослими і товаришами", "Культура мови", "Виховання ввічливості, точності й обов'язковості",

 
 

Цікаве

Загрузка...