WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Використання новітніх технологій на уроках навчального курсу «Я і Україна» в початкових класах - Контрольна робота

Використання новітніх технологій на уроках навчального курсу «Я і Україна» в початкових класах - Контрольна робота

Вітковської) .
Щоб зацікавити учнів колективною роботою, потрібно забезпечити серед них позитивне ставлення до співпраці один з одним в малих групах. Для цього слід запропонувати учням такі завдання: приклад на декілька дій, гру "Збери листівку", скласти оповідання на певну тему тощо.
Аналізуючи роботу, вчитель підводить дітей до висновку, що узгоджена робота учнів дозволяє знайти найбільш цікаве рішення, виявити творчість, прискорити виконання завдань, допомогти, підтримати один одного. У виконанні такої роботи діти дотримуються наведеної нижче інструкції.
Правила дружної роботи
1. Перед роботою слід домовитися, хто що буде виконувати.
2. Не сперечатися даремно.
3. Намагатися зрозуміти одне одного.
Після того як підготовку дітей до спільної роботи завершено, можна переходити до формування вмінь працювати парами.
7
На уроці української мови можна організувати роботу в парах так: діти заздалегідь готують вдома картки з загадками. На уроці учні по черзі виконують роль "вчителя", читаючи свою загадку:
Бідовий хлопчина
В сірій сорочині.
По дворах стрибає,
Крихти підбирає.
Потім учень просить товариша її відгадати. Якщо відгадка неправильна, то "вчитель" повільно читає загадку ще раз. Після правильної відповіді "учень" записує в зошит відгадку, диктуючи по складах. "Учитель" ставить запитання: "Як треба це слово писати?" "Учень" розмірковує, потім перевіряє за карткою-зразком, записує у зошиті, позначаючи ненаголошений голосний. Після цього учні міняються ролями. Новий "учитель" вже вчить за своєю карткою, де в нього своє незнайоме слово. Про закінчення роботи діти сигналізують піднятими руками.
Коли вчитель переконається в тому, що учні в парах можуть вести дискусію, спільно виконувати завдання, навчати один одного, можна переходити до найбільш складного виду групової діяльності - до ланкової.
В організації ланкової роботи спільна діяльність учнів відбувається на більш високому рівні, тому що здійснювати взаємодію чотирьох осіб складніше, ніж парну. Формувати групи треба з урахуванням тих вимог, що визначені вище. Так, кожна група з чотирьох осіб має сильних, середніх та слабких учнів. Вчитель, керує роботою групи через пам'ятки, інструкції. Так, для розв'язання задач можна запропонувати таку пам'ятку:
1. Прочитайте задачу.
2. Домовтесь, хто за ким називатиме своє питання.
3. Виконуйте кожен свою частину роботи.
4. Обговоріть у групі правильність роботи кожного.
5. Дайте оцінку роботи кожного в групі.
6. Визначте, хто буде повідомляти класу про результати роботи.
Така пам'ятка сприяє активності кожного учня. Положення, які спрямовують діяльність учнівської групи, мають бути і в інших пам'ятках.
Наприклад, учні в групі отримують картку з коротким записом задач:
1) І - 18 3) І - 45
II - ? , у 3 рази більше II - ?, на 4 менше
2) І - 18 4) І - 45
II - ?, у 3 рази менше II - ?, на 4 більше
Обговорення в групі відбувається таким чином: один учень називає умову задачі, учні обговорюють і вирішують, обирати чи ні такий варіант умови; другий учень аналізує задачу, решта доповнюють; третій визначає, що треба дізнатись (визначає запитання); четвертий пояснює розв'язок.
У групі визначається учень, який відповідатиме перед класом. Учні з кожної групи по черзі повідомляють, решта стежать за ходом обговорювання розв'язку задачі, доповнюють) чи виправляють. Командир групи виставляє оцінки.
8
Формування творчої особистості учня можливе не тільки завдяки впровадженню нових педагогічних технологій уроку, а й завдяки цілісній системі організації діяльності учнів у школі.
Для прикладу розглянемо програму авторської школи № 52 м. Миколаєва. Вчитель-методист В. О. Душенко разом з колегами розробила програму "Школа для життя та через життя". Головна мета програми - як навчати дітей без примусу; як розвивати в них стійку зацікавленість до знань і потребу в їхньому самостійному пошуку. У роботі з дітьми, вважають учителі, повинні переважати такі фактори саморе-алізації особистості учнів:
- фактор відносин - це характер стосунків, які складаються між учителем і учнями;
- фактор емоційної самореалізації - різнорівнева і диференційована за змістом організація навчального процесу;
- фактор здоров'я - формування здорового способу життя школярів;
- фактор творчості - розвиток творчих здібностей кожної дитини, максимальний розвиток самодіяльності, вільне вираження свого "Я".
Психологи вважають, що творчій особистості притаманна фантазія. Саме фантазія, як каталізатор, у десятки разів прискорює творчий процес [13, с.46]. Починати роботу з розвитку творчого мислення треба ще в початковій школі. Тут у пригоді стає сучасна технологія творчості - ТРВЗ (технологія розв'язання винахідницьких завдань).
Учителі шкіл Запоріжжя впроваджують у початкових класах окремий курс - "Розвиток творчої уяви на основі ТРВЗ" [13].
Наведемо технологію уроків, розроблених Л. В. Левіною,
1. Інтелектуальна розминка. Знайомство з предметами. Гра "Нове призначення предмета".
2. Перевірка домашнього завдання:
- обговорення творчого завдання і створення моделей борщу, гриба, хліба, суниць;
- вибір найкращих моделей.
3. Відгадування загадок. Створення моделей відгадок.
4. Навчання прийомів фантазування (оживлення, збільшення - зменшення, об'єднання, зміна законів природи, внесення нової якості, запозиченої з інших об'єктів).
5. Робота в групах. Складання оповідань (5 хвилин).
6. Захист творчих робіт (фантастичних оповідань та казок) учнів.
7. Творче домашнє завдання: підготувати малюнки до своєї розповіді, зробити книжку-малятко зі своєю розповіддю, та малюнками.
9
В основі педагогічної технології "Створення ситуації успіху" лежить особистісно орієнтований підхід до процесу навчання та виховання.
Ситуація успіху - це суб'єктивний психічний стан задоволення наслідком фізичної або моральної напруги виконавця справи, творця явища.
Ситуація успіху досягається тоді, коли сама дитина визначає цей результат як успіх. Кожному педагогу слід звернути увагу нацей постулат. Об'єктивна успішність діяльності дитини - це успіх зовнішній, тому що якість результату оцінюється свідками дійства. Усвідомлення ситуації успіху самим же учнем, розуміння її значимості виникає у суб'єкта після здолання своєї боязкості, невміння, незнання, психологічного ураження та інших видів труднощів.
10
Технологія "Створення ситуації успіху" звучить у таких висловлюваннях педагога:
- Це дуже важливо, і у тебе неодмінно вийде…
- Саме ти і міг би зробити таку справу…
- І це зовсім не складно. Навіть якщо не вийде - нічого страшного.
- Я впевнений, що ти пам'ятаєш про…
- Починай же! Ти це добре зробиш!
- Ось ця деталь (елемент, частина) вийшла дуже гарно!
Педагогічна технологія "Створення ситуації успіху" включає створення різноманітних видів радості, використання прийомів, за допомогою яких розгортають роботу з різними категоріями учнів.

 
 

Цікаве

Загрузка...