WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПедагогіка, Сценарії виховних заходів → Педагогічні умови корекції поведінки важковиховуваних учнів в навчально-виховному процесі - Курсова робота

Педагогічні умови корекції поведінки важковиховуваних учнів в навчально-виховному процесі - Курсова робота

логотерапія. Цей метод був запропонований В. Франклом у руслі філософської концепції екзистенціалізму. До нього входять: метод парадоксальної інтенції, спосіб надання допомоги при кризі втрати смислу, після спроб самогубства, важких психотравмах тощо. Використовується в основному щодо підлітків з неврозами та кризовими станами.! Особливого устаткування не потребує. Метод парадоксальної інтенції полягає в тому, що підлітку з яким-небудь страхом чи нав'язливою ідеєю пропонують не пригнічувати його (як він робить звичайно), а навпаки, свідомо його демонструвати. Це сприяє зменшенню чи зникненню тривожності щодо даного стану, а інколи й ліквідації самих проявів неврозу. Наведемо приклад.
Оля, 14 років, скаржиться на страх мовлення та заїкання в присутності чужих людей.
Оля: "Коли мені треба говорити з чужими людьми: вчителями, гостями, перехожими на вулиці, я сильно заїкаюся. Коли я розмовляю вдома, читаю вголос, спілкуюсь із подругами,- все Нормально". (Мовлення із заїканням.)
П: "А що ти думаєш перед розмовою з чужими людьми?"
О: "Я кажу собі: "Треба все сказати правильно, без заїкання!"". (Заїкання різко посилюється.)
П: "Я чужа людина? Ти не змогла б мені показати, як же ти заїкаєшся?"
О: "Але ж я й так показую, хоч і стараюся говорити нормально". (Сильне заїкання).
П: "А ти постарайся позаїкатися ще більше. Скажи собі: "Ось я зараз покажу цьому психологу, як я здорово вмію заїкатись!"
О: "Згода, я спробую, що б вам таке сказати..." (Мовлення майже нормальне.)
П: "Ні, позаїкайся, будь ласка, ще сильніше!"
О: "Ну, я ж не можу так, на замовлення!" (Мовлення нормальне.)
П: "Ну ні, ти ж говорила, що можеш заїкатися при розмові з чужими людьми, покажи мені це!"
О: "Ой! Я, здається, можу говорити нормально, якщо стараюся заїкатися, і навпаки... (Мовлення нормальне.) А можна, я постараюся позаїкатись на уроці?" (Сміється, мовлення нормальне.)
П: "Будь ласка, тільки сильніше!"
Використання логотерапії при роботі з кризовими станами вимагає високої кваліфікації психолога, бажане й спеціальне стажування. Основи цього підходу викладені в книзі В. Франкла "Людина в пошуках смислу". В. Франкл виділяє три групи цінностей (смислів): цінності переживання, цінності творчості, цінності відносин. Смислу й цінності набуває праця людини, як її внесок у життя суспільства. Серед цінностей переживання найяскравішим є кохання. Цінності відносин надають життю сенс незалежно від зовнішніх умов, зберігаються до самого кінця життя. Людина вільна знайти й реалізувати сенс життя, навіть якщо свобода її помітно обмежена зовнішніми обставинами. Завданням психолога може бути й допомога підлітку в тому, щоб відсторонитися, стати над своїми переживаннями, прийняти їх як виклик долі і взяти на себе відповідальність за це.
У цьому розділі ми познайомилися з фрагментами різних методів індивідуальної психологічної корекції. Слід пам'ятати, що методів цих існує значно більше і вони дуже різноманітні. Вибір тієї чи іншої форми роботи залежить від численних причин: віку дитини, її стану, навичок та власних уподобань психолога. В будь-якому випадку доводиться покладатися значною мірою на свою інтуїцію, проте неодмінним мають бути прагнення допомогти, обережність.
Групова психологічна корекція часто застосовується при роботі з дітьми й підлітками. Існує багато теоретичних підходів, що описують процес групової психокоригуючої роботи. Детальніше з цими підходами можна познайомитися, звернувшися до книг Н. Рудестам, Д. Карвасарського, С. Ледера та ін. Тут ми зупинимося на найзагальніших принципах відбору та функціонування груп, показаннях та протипоказаннях до такої форми роботи, а також опишемо найтиповіші сценарії проведення групових занять залежно від характеру психологічних проблем дітей. Методи, що викладатимуться надалі, можуть використовуватися як у практиці шкільного психолога, так і в умовах лікарні чи консультативної служби. Для роботи бажано маги приміщення, в якому б усі учасники групи могли вільно пересуватися, сидіти й бачити один одного. Якщо передбачається проведення динамічних, тілесно-орієнтованих вправ, необхідне м'яке покриття на підлозі. За наявності коштів бажане устаткування: магнітофон, відеокамери та відеомагнітофон, що дає можливість провести запис групового заняття з метою його наступного аналізу. Проведення групових психокоригуючих занять може бути успішним при таких станах:
1) страхах;
2) заїканні;
3) високій агресивності;
4) порушеннях спілкування;
5) неадекватній самооцінці та соціальній дезадаптації;
6) епізодичному нарковживанні.
Протипоказання для групової психокоригуючої роботи:
Наявність психічних розладів (марення, галюцинації, недоумство);
виражена рухова розгальмованість;
проблеми інтимно-особистісного характеру (сексуальні порушення, пережиті психотравми тощо);
виражена шизоїдна психопатія;
наркоманія І-II стадії;
активне небажання підлітка працювати в групі.
Нагадаємо, що при деяких станах індивідуальна робота виявляється значно ефективнішою, ніж групова. До цих станів належать: нервова анорексія, нав'язливі стани, ритуали, важкі форми раннього дитячого аутизму та ін.
При проведенні групової психокоригуючої роботи з дітьми та підлітками бажано дотримуватися таких принципів відбору до групи:
1) відносна однорідність групи за віком (різниця не більша за три роки);
2) максимальна різнорідність за акцентуаціями;
3) у дошкільнят та молодших школярів можливе функціонування групи хлопчиків та дівчаток разом; у підлітків краще окремо;
4) залежно від характеру групи її чисельність може бути різною, але оптимальна - 5-10 осіб;
5) вельми бажана закритість групи (ті ж самі учасники працюють на всіх заняттях), але можливі й відкриті групи (зі зміною учасників).
При деяких формах роботи велике значення має те, наскільки добре учасники групи знайомі один з одним до початку занять, але це рідко залежить від бажання психолога: в групових заняттях можуть брати участь учні певного класу, школи, сформована делінквентна компанія, пацієнти відділення лікарні тощо. Тільки в деяких випадках, при роботі в консультативних службах, удається досягти анонімності учасників групи. Перед початком роботи в групі обов'язковими є проведення ретельного патопсихологічного обстеження дітей, консультації з лікарем, що лікує дану дитину, згода самої дитини та її батьків на дану форму роботи.
Система індивідуальної та групової корекції страхів у дітей розроблена О. Захаровим. Вона містить елементи арт-терапії, рольових ігор, сімейної психокорекції. Використовується в основному для дітей стар-шого дошкільного та молодшого шкільного віку. В даному посібнику дається короткий виклад головних етапів цього методу.
При корекції страхів робота починається із з'ясування того, які саме страхи є в даної дитини. Далі проводяться патопсихологічна діагностика та з'ясування рівня порушень:страхи в здорової дитини;

 
 

Цікаве

Загрузка...